Přeskočit na obsah

POZNÁTE MLÁDĚ?

Patří mezi primáty. Tato opice je asi nejznámějším druhem svého rodu i čeledi. Je charakteristická dlouhými pažemi, díky kterým se zhoupne z větve na větev a dokáže tak přeskočit až 10 metrů.

Poznáte mládě na obrázku?

#1. Kdo to je?

Je to malý gibonek lar. Gibon lar, nazývaný také gibon běloruký (lat. Hylobates lar) je asi nejznámějším druhem rodu gibon a čeledi gibonovití. Stejně jako jiní giboni je i gibon lar vysoce specializovaný na život v korunách stromů. Paže má proto také asi o 40 procent delší než pánevní končetiny. Zavěšený za dlouhé paže také přeskakuje z větve na větev. Tímto pohybem, tzv. brachiací, překoná na jeden skok i vzdálenost až deset metrů. Gibon larbývá stromové patro menzunových a tropických deštných pralesů. Je doma v jihovýchodní Asii (Thajsko, Myanmar, Laos, jih Číny), obývá i ostrov Sumatra. K vidění například v Zoo Olomouc, právě tady dělá radost roztomilé malé černé mládě z obrázku výše. Giboni žijí v malých rodinných skupinách. Zvláštností gibonů je, že jsou to jediní monogamní vyšší primáti.
Finish

Results

Trefa do černého!

Zkusíte další test?

Tak teď už víte, kdo to je…

Příště mládě třeba poznáte. Zkusíte další test?

PRIMÁTI

Primáti, dříve nazývaní nehetnatci, tvoří pestrou skupinu převážně stromových savců. Primáty charakterizují chápavé, obvykle pětiprsté končetiny s palcem, který lze postavit do protistojné polohy vůči ostatním prstům. Namísto drápků nesou prsty zpravidla ploché nehty. Znakem primátů je také vysoce rozvinutý mozek, zvláště šedá kůra mozková a mozeček jako centrum pohybu. Oči primátů směřují do předu a umožňují tak prostorové vidění.

Primáti obvykle rodí jedno mládě, s tím souvisí i dlouhá doba mateřské péče, pozdější dospívání a dlouhověkost. Většinou žijí ve společenstvech.

Řád primátů zahrnuje více než pět sed druhů zvířat včetně člověka, patří do něho opice, lidoopi a poloopice jako outloni, komby či lemuři.