Přeskočit na obsah

POZNÁTE MLÁDĚ?

Patří mezi primáty. Je to poloopice, která je aktivní zejména za soumraku. Na rozdíl od většiny příbuzných druhů vytváří monogamní páry, samec a samice přitom mají odlišné zbarvení. U samce je také nápadnější světlá kůže pod očima, která připomíná slzy (u mláďat není tak výrazná).

Poznáte mládě na obrázku?

#1. Kdo to je?

Je to malý lemurek rudobřichý. Lemur rudobřichý, také lemur červenobřichý (lat. Eulemur rubriventer) stejně jako další lemuři obývá výhradně ostrov Madagaskar. Žije ve vlhčích oblastech ve východní části ostrova, ve vyšších nadmořských výškách. Lemur rudobřichý je aktivní zejména za soumraku (podobně jako kočka). Na rozdíl od většiny dalších lemurů žije zpravidla v páru. Je pro něho charakteristický pohlavní dimorfismus, kdy mají samice a samec odlišné zbarvení. Zatímco samec má převážně kaštanově hnědou srst, samice má světlé břicho. Samec má také výraznější obličejové znaky, zvláště bílou kůži pod očima, která vypadá jako kapky slz. Lemur rudobřichý je součástí kolekce lemurů v Zoo Plzeň, kde na jaře dělají radost nová mláďata. Také mládě na obrázku výše se narodilo v Plzni.
Finish

Results

Trefa do černého!

Zkusíte další test?

Tak teď už víte, kdo to je…

Příště mládě třeba poznáte. Zkusíte další test?

PRIMÁTI

Primáti, dříve nazývaní nehetnatci, tvoří pestrou skupinu převážně stromových savců. Primáty charakterizují chápavé, obvykle pětiprsté končetiny s palcem, který lze postavit do protistojné polohy vůči ostatním prstům. Namísto drápků nesou prsty zpravidla ploché nehty. Znakem primátů je také vysoce rozvinutý mozek, zvláště šedá kůra mozková a mozeček jako centrum pohybu. Oči primátů směřují do předu a umožňují tak prostorové vidění.

Primáti obvykle rodí jedno mládě, s tím souvisí i dlouhá doba mateřské péče, pozdější dospívání a dlouhověkost. Většinou žijí ve společenstvech.

Řád primátů zahrnuje více než pět sed druhů zvířat včetně člověka, patří do něho opice, lidoopi a poloopice jako outloni, komby či lemuři.