Na 12. března připadá svátek svatého Řehoře, se kterým se pojí také řada pranostik souvisejících s jarem. S ohledem na počasí jde tradičně o období příletu ptáků. K těm nejvýraznějším patří čápi bílí. Zpravidla ještě před nimi přilétají husy velké, špačci obecní, čejky chocholaté nebo skřivani polní, dle pranostiky „Na Hromnice musí skřivánek vrznout, i kdyby měl zmrznout.“
Jaro ožívá s opeřenými zpěváčky
Hromnice se slaví již na začátku února, největší ptačí invaze však nastává až nyní. Právě během března se k nám do České republiky vracejí tisíce stěhovavých ptáků, okřídlených poslů jara. Před zimou migrují do teplejších krajin, aby si zajistili dostatek potravy, nyní se vracejí, zejména kvůli ideálním podmínkám pro hnízdění a vyvedení ptáčat.
„Ptáci se přesouvají z jednoho konce zeměkoule na druhý proto, aby využili sezonních výhod mírného pásma, kde je daleko méně predátorů než v tropech, v létě hojnost potravy a delší den, takže se zde dá vychovat více mláďat. Navíc – navzdory obecnému přesvědčení – pro ně tah nepředstavuje nadměrné riziko. Jsou k němu uzpůsobeni a nepůsobí jim významnější ztráty,“ popisují vědci Ústavu biologie obratlovců AV ČR./3/
Po skřivanech nebo špačcích, ke kterým se v březnu přidávají čápi, také drozdi, konipasi, strnadi, holubi hřivnáči nebo červenky, se pak později přidávají oblíbené vlaštovky, jiřičky nebo pěnice. S ptačím návratem se můžeme brzy těšit i na roztomilá štěbetající ptáčata. Již nyní nám budoucí rodiče lahodí svým štěbetáním, hlaholením a zpěvem, který je součástí ptačích námluv.
Malý velký ptačí zpěváček
Je velký asi jako kos a má libozvučný flétnový hlas.
Po tisících kilometrech jsou zpět
Pěvci se k nám vracejí zpravidla z jižní Afriky, asi po 5 tisících kilometrech, které průměrně urazí asi za 100 dnů. Takový budníček větší, jeden z březnových poslů jara, který je však pro svou velikost snadno přehlédnutelný, se vrací i po více než 13 tisících kilometrech. Drobný ptáček s hmotností asi 10 gramů každoročně létá tisíce kilometrů z východní Afriky do východní Sibiře.
V ptačí říši přitom najdeme i další fascinující letce. Rorýsi, kteří společně s ťuhýky reprezentují poslední tažní ptáky s návratem až v květnu, nalétají za rok asi 190 tisíc kilometrů, jak spočítali ornitologové z Akademie věd ČR. Rorýsi reprezentují dokonalé ptačí letce. Letem stráví celý život, za letu dokonce spí, ale také přijímají potravu nebo se páří./3/
Ilustrační foto: Mládě tučňáka, zdroj: Canva.com
O článku: Na svatého Řehoře čápi letí od moře. A nejenom čápi. Jaro se vrací a s ním i tisíce tažných ptáků
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Na svatého Řehoře čápi letí od moře. A nejenom čápi. Jaro se vrací a s ním i tisíce tažných ptáků
Na 12. března připadá svátek svatého Řehoře, se kterým se pojí také řada pranostik souvisejících s jarem. S ohledem na počasí jde tradičně o období příletu ptáků. K těm nejvýraznějším patří čápi bílí. Zpravidla ještě před nimi přilétají husy velké, špačci obecní, čejky chocholaté nebo skřivani polní.
Internet: /1/ Kudyznudy.cz, /2/ UKocouradoma.cz, /3/ AVČR.cz, /4/ OchranaZvířat.cz
Chcete víc?