Přeskočit na obsah

Adept na nejroztomilejší mládě letošního jara se hlásí ze Zoo Praha. V neobratnosti malý tučňáček nemá konkurenci

Nohy má umístěné tak, že jeho pohyb po souši působí až komicky. Ve vodě však fungují jako perfektní kormidla. Je to pták, který nelétá. Na rozdíl od jiných nemá duté kosti. Jeho veslovitá křídla mu však umožňují plavat až rychlostí 35 kilometrů za hodinu. Tučňák má husté nesmáčivé peří a kontrastní kresbu, která mu dodává na zajímavosti. Ovšem mláďata po vylíhnutí ještě vybarvená nejsou. Zdobí je šedivé prachové peří, něžnost sama.

Mládě tučňáka

Ilustrační foto: Mládě tučňáka, zdroj: Canva.com

Vítej na světě, tučňáčku!

Jako neforemná kulička jemného prachového peří vypadá mládě tučňáka, které se vylíhlo v pátek 3. března 2023 v pražské zoologické zahradě. Představuje již 135. mládě tohoto druhu, které Zoo Praha během dlouholeté historie chovu tučňáků přivítala na svět. Jde o tučňáka Humboldtova (Spheniscus humboldti) původem z Jižní Ameriky, jediného zástupce tučňáků v českých zoo.

Tito tučňáci jsou oproti těm z Antarktidy více teplomilní. Jejich jméno přitom odkazuje na oblast studeného Humboldtova proudu, kde si obstarávají potravu, převážně sardele, sardinky a další ryby. V pražské zoologické zahradě se snaží napodobit přirozené podmínky tučňáků s jedinou výjimkou. Tučňáci tady neloví ryby, ale chovatelé je krmí z ruky, což je pro návštěvníky zoo velká atrakce. Dávku roztomilosti svým apetitem dokážou zajistit i dospělí, co teprve, když se objeví mládě…

Jsem tady!

Jedno takové roztomilé mládě tučňáka, zasypané v šedivém prachovém peří, se nyní hlásí ze Zoo Praha o slovo. Stejně jako v přírodě se přitom první měsíce nehne od rodičů. Jeho odchov probíhá přímo v Pavilonu tučňáků, v hnízdě rodičů.

„Rodiči mláděte jsou patnáctiletý samec Dvojtečka původem ze zoo v německém Mannheimu a tříletá samice z pražského odchovu, které se přezdívá paní Dvojtečková. Tučňáci totiž tvoří trvalé páry,“ přiblížil pro ČTK kurátor ptáků Antonín Vaidl a dodal: „I přes vzornou péči je nutné mládě pravidelně prohlížet a vážit. Při vylíhnutí mělo hmotnost 80 gramů, pátý den již 138 gramů a vůbec vypadá houževnatě.“/4/ Až bude dospělý, může tučňák Humboldtův vážit až šest kilogramů. Na to si však malý tučňáček ještě bude muset nějaký ten čas počkat, stejně jako na černobílý fráček. 

Tučňák Humboldtův

Skupina tučňáků v Zoo Praha čítá aktuálně 29 členů, k vidění je i v dalších zoo Česka. V Červeném seznamu je zařazen v kategorii zranitelných druhů, dle odhadů hnízdí ve volné přírodě asi 6 000 až 32 000 dospělých ptáků. Nejpočetnější kolonie sídlí na jihu Chile v Punta San Juan (Punta Arenas), nejsevernější kolonie je k vidění na mysu Parinas, na veřejné pláži Punta Balcones./3/

Mládě tučňáka

Ilustrační foto: Mládě tučňáka, zdroj: Canva.com

O článku: Adept na nejroztomilejší mládě letošního jara se hlásí ze Zoo Praha. V neobratnosti malý tučňáček nemá konkurenci

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Adept na nejroztomilejší mládě letošního jara se hlásí ze Zoo Praha. V neobratnosti malý tučňáček nemá konkurenci

,

Nohy má umístěné tak, že jeho pohyb po souši působí až komicky. Ve vodě však fungují jako perfektní kormidla. Je to pták, který nelétá. Jeho veslovitá křídla mu však umožňují plavat. Tučňák má husté nesmáčivé peří a kontrastní kresbu. Ovšem mláďata po vylíhnutí ještě vybarvená nejsou. Zdobí je šedivé prachové peří, něžnost sama.

Internet: /1/ ZooPraha.cz, /2/ Facebook Zoo Praha, /3/ PenguinsWorld.cz, /4/ ČeskéNoviny.cz

Axolotl mexický bílý

Mohl by vás zajímat také článek:

Extravagantní domácí mazlíček axolotl mexický

Píchá, ale nejde nemilovat

Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček

Ježek bělobřichý, domácí mazlíček
Margay, lat. Leopardus wiedii

Vypadá jako kočka, ale je to margay

Jediná kočka, která leze hlavou dolů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *