Přeskočit na obsah

Našel poklad, ale nenechal si ho. Vzácné mince mu přesto přinesly štěstí, od kraje dostane přes půl milionu

Jeden z největších pokladů v Česku, alespoň co do počtu mincí. Ten se objevil v roce 2020 v obci Vysoká nedaleko Jevíčka na Svitavsku. Neobjevil se sám, náhodou na něho narazil nálezce v místě rozrytém zvěří. Sebral několik mincí, které se téměř okamžitě dostaly k archeologům. Shodou okolností totiž zrovna pracovali na městském úřadu v Jevíčku, kam nálezce mince přinesl. Archeologové ihned vyjeli na místo a pustili se do výzkumu. Nakonec ze země vyzvedly 7099 vzácných mincí.

Stříbrné mince z pokladu

Foto: Stříbrné mince, poklad Vysoká. Zdroj: Regionální muzeum v Litomyšli

Štědrá odměna od kraje

„Zákonné nálezné se vypočítává maximálně jako hodnota drahých kovů, což může být pro nálezce demotivační, rozhodli jsme se v tomto mimořádném případu nálezce ocenit darem Pardubického kraje, který zohlední kulturně historickou hodnotu nálezu,“ uvedl dle ČTK náměstek hejtmana Roman Línek./1/ V červnu částku 560 tisíc korun jako odměnu nálezci ještě dle vyjádření kraje musí schválit zastupitelé. Nálezce největšího známého a dochovaného pokladu mincí z období kolem vlády Leopolda I. na historickém území Moravy se tak po dvou letech může ze svého pokladu konečně doslova bohatě radovat.

Mince skryté v keramice

Původně byly mince uložené ve dvou keramických nádobách na protilehlých valech. Historikové se domnívají, že úkryt sloužil kvůli ohrožení tureckými nájezdy z Uher, protože jinak v Čechách v té době vládl mír. Majitelem mohl být dokonce obchodník s mincemi, protože obsažené dukáty a tolary nebyly běžným platidlem. Platily však v celé Evropě a měly tak velkou hodnotu. Ta pochopitelně za staletí v zemi mnohonásobně narostla.

Milionový mincovní poklad obsahuje vládní mince císaře Ferdinanda II. a III., Leopolda I., které pocházejí z mincoven českých, moravských, rakouských i uherských, z území od Benátek po Litvu, od Nizozemí po Sedmihradsko. Doplňují je i soukromé ražby, například mince Albrechta z Valdštejna. Nejmladší mince je z roku 1671. Nejstarší je polský půlgroš Vladislava II. Jagella z let 1431 až 1434.

Video YouTube: Nález pokladu u Vysoké

Dnes miliony, dříve 25 tažných koní nebo 70 krav

„Jedná se převážně o drobné ražby, tříkrejcary, které byly v této době běžným platidlem. Našli jsme celou řadu nových variant i na běžných mincích. Depot obsahuje vzácnou minci, půltolar knížete Sedmihradska Gabriela Betlena, vůdce protihabsburského povstání, razil je v Košicích,“ uvedla dle ČT loni, při příležitosti konání výstavy mincí z pokladu, vedoucí numismatického oddělení Moravského zemského muzea Mgr. Dagmar Grossmannová Ph.D./2/ Numismatička také vyčíslila kulturně-historickou hodnotu pokladu v řádu několika milionů korun. V 17. století se přitom za mince dalo pořídit odhadem 25 tažných koní nebo 70 krav, adekvátních v té době bylo i 280 ovcí nebo 1 500 hus.

O pokladu by brzy měla vyjít kniha. Ten je nyní součástí sbírek Regionálního muzea v Litomyšli, ačkoli ho ještě zkoumají vědci Moravského zemského muzea v Brně.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Našel poklad, ale nenechal si ho. Vzácné mince mu přesto přinesly štěstí, od kraje dostane přes půl milionu

,

Jeden z největších pokladů v Česku, alespoň co do počtu mincí. Ten se objevil v roce 2020 v obci Vysoká nedaleko Jevíčka na Svitavsku. Neobjevil se sám, náhodou na něho narazil nálezce v místě rozrytém zvěří. Sebral několik mincí, které se téměř okamžitě dostaly k archeologům. 

Internet: /1/ ČeskéNoviny.cz, /2/ Regionální muzeum v Litomyšli, /3/ ČeskáTelevize.cz

Axolotl mexický bílý

Mohl by vás zajímat také článek:

Extravagantní domácí mazlíček axolotl mexický

Píchá, ale nejde nemilovat

Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček

Ježek bělobřichý, domácí mazlíček
Manul, stepní kočka

Vypadá jako kočka, ale je to manul

Kočka, která s člověkem nechce nic mít

f

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *