Přeskočit na obsah

Jiný takový není. Putoval tisíce let vesmírem, aby se vrátil zpět na Zemi. Vědci odhalují záhadu pokladu z pouště

Tmavě červenohnědý kámen, který byl objeven na Saharské poušti v Maroku, má mít pozemský původ. Přitom údajně tisíce let putoval vesmírem, aby se nakonec neporušený zase vrátil na Zemi. Byl by tak prvním a jediným meteoritem, který vyletěl ze Země a zase se na Zemi vrátil jako bumerang. Zdaleka by tak překonal zatím jediný potvrzený meteorit, který vyletěl ze Země. Ten se na Zemi vrátil s astronauty Apolla, kteří ho v roce 1971 vykopali na Měsíci.

meteorit

Ilustrační foto: Meteorit, zdroj: Pixabay.com

První meteorit ze Země na Zemi?

Byl nalezen již před několika lety, ale jeho složení nedalo vědcům spát. Až nyní, na mezinárodní geochemické konferenci představil objevitelský tým práci, která poodhaluje vesmírnou misi záhadného lesklého kamene.

„Myslím, že není pochyb o tom, že se jedná o meteorit,“ uvedl dle serveru Space Frank Brenker, geolog z Goethe University v německém Frankfurtu, který se na nové studii nepodílel. „Je to jen otázka debaty, jestli je opravdu ze Země,“ dodal. A právě k této debatě přispívají nová zjištění./1/

Testy chemického složení poukazují na to, že je kámen obdobou pozemských vulkanických hornin. Přitom několik jeho prvků bylo změněno do lehčích forem sebe sama. Obsahuje je právě ve verzích, které vznikají v interakci s energetickými kosmickými paprsky ve vesmíru. To je jeden z klíčových důkazů geologů o tom, že hornina svoji cestu vesmírem odstartoval na Zemi.

Naměřené koncentrace lehčích prvků (izotopů) ve složení kamene jsou příliš vysoké na to, aby je bylo možné vysvětlit procesy probíhajícími na Zemi. Tak to vidí Jérôme Gattacceca, geofyzik z Francouzského národního centra pro vědecký výzkum, vedoucí nového výzkumu záhadného meteoritu. který byl oficiálně pojmenován Severozápadní Afrika 13188 (NWA 13188).

Odstartovala cestu meteoritu srážka s asteroidem?

Dle teorie Gattaccecova týmu byl meteorit vymrštěn do vesmíru poté, co na Zemi dopadl asteroid v době asi před 10 tisíci lety. Zatím však nemají důkaz takové srážky v podobě velkého kráteru, který by měl stáří kolem 10 tisíců let a šířku kolem 20 kilometrů. Mezi 50 z 200 známých impaktních kráterů na Zemi, které mají požadovanou velikost, není žádný z nich mladší než miliony let.

Další možností je výbuch sopky, který by mohl do vesmíru vymrštit i směs hornin, žádná jiná přírodní událost horniny do výšky neposílá. Ovšem i rekordní erupce podmořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai v loňském roce dosáhly vrcholu ve výšce asi 60 kilometrů, tedy hluboko pod okrajem zemské atmosféry. Aby meteorit vyletěl do vesmíru, musel by být sopečný výbuch mnohem silnější.

Modrá planeta ban, Neptun

Zemskou atmosférou proletěl…

Lesklý povrch kamene NWA 13188 však dokládá, že zemskou atmosférou skutečně proletěl. Jeho roztavený povrch, tzv. fúzní kůra se tvoří tehdy, když meteority prolétají zemskou atmosférou během své cesty na Zemi. Takže ho tady tedy máme, záhadný kámen z marocké pouště, který v roce 2018 na jedné z největších evropských výstav minerálů a drahokamů v Sainte Marie aux Mines ve Francii zakoupil Albert Jambon, bývalý francouzský profesor z pařížské univerzity Sorbonna. Za poslední dvě desetiletí zakoupil pro svou univerzitu bezmála tři stovky metoritů.

„Tento jsem koupil jen proto, že byl zvláštní,“ odhalil sle serveru Space Jambon. „Nikdo neví, jakou má tento kámen skutečnou hodnotu,” dodal./1/

O ČLÁNKU: Jiný takový není. Putoval tisíce let vesmírem, aby se vrátil zpět na Zemi. Vědci odhalují záhadu pokladu z pouště

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Jiný takový není. Putoval tisíce let vesmírem, aby se vrátil zpět na Zemi. Vědci odhalují záhadu pokladu z pouště

,

Tmavě červenohnědý kámen, který byl objeven na Saharské poušti v Maroku, má mít pozemský původ. Přitom údajně tisíce let putoval vesmírem, aby se nakonec neporušený zase vrátil na Zemi. Byl by tak prvním a jediným meteoritem, který vyletěl ze Země a zase se na Zemi vrátil jako bumerang.

Internet: /1/ Space.com, /2/ GoldSmith Lyon 2023 Conference, /3/ ScienceAlert.com

Vesmír test ban 820

VESMÍR

Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice, se kterými můžeme objevovat Slunce, planety naší sluneční soustavy, blízké i vzdálené vesmírné objekty. Anebo také můžeme sledovat, aktuální dění na Zemi…


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *