Listopad odstartoval v duchu vědy a techniky. Od 31. října do 6. listopadu 2022 probíhá největší vědecký festival v ČR. Týden Akademie věd ČR 2022, který navazuje na dřívější Týden vědy a techniky, nabízí v programu nejrůznější akce konané po celém Česku. Nejenom místa, akce Týdne vědy putují napříč všemi vědeckými obory.
Věda pro každého
Přednášky, workshopy, výstavy, promítání a další akce osloví studenty, vědce i širokou veřejnost. Jádrem programu je téměř 150 přednášek, ale provází je i hackaton, science shows, únikové hry nebo zážitkové exkurze. Festival vědu předkládá v poučné a zábavné podobě, navíc je vstup na všechny akce zdarma.
Týden Akademie věd ČR představuje to nejlepší ze světa výzkumu přístupnou formou. Přístupné jsou ostatně i ústavy Akademie věd v rámci dnů otevřených dveří, navíc s bohatým doprovodným programem. Například v Ústavu experimentální botaniky AV ČR v Olomouci se veřejnost může seznámit s tím, jak se šlechtí banánovník, anebo luští genom pšenice. V ostravském Ústavu geoniky AV ČR lze zase zažít Chemii všude kolem nás.
Nejenom Po stopách TGM
Masarykův ústav a Archiv AV ČR v rámci dne otevřených dveří nabídne návštěvníkům výjimečné dokumenty a předměty ze zdejších fondů (Nobelova cena Jaroslava Heyrovského, zakládací listina České akademie věd a umění, obrazy Zdeňka Buriana), ale také prohlídku zdejších archivních a knihovních depozitářů. V programu Masarykova ústavu je i workshop věnovaný prezentaci jednoho z dlouhodobých projektů pracoviště s názvem „Po stopách TGM“.
Celý program najdete na webu festivalu tady, kde si lze také rezervovat účast na jednotlivých akcích.
YouTube Video: Týden Akademie věd ČR 2022
„Letos jsou všechny akce konečně opět prezenční, takže lidé můžou vyrazit za vědou téměř kamkoli a vybrat si, co je nejvíce zajímá i jaká forma je baví,“ uvedla k festivalu Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR.
100 let Orientálního ústavu AV ČR
Letošní ročník festivalu oslavuje vědu i sté výročí Orientálního ústavu AV ČR. Byl také zahájen rozsvícením lampionu KOJIMA, tradiční orientální svítilny. V rámci festivalu se chystají mj. ochutnávky orientálních jídel (hovězí nudlová polévka, čaj ze zimní tykve, slaný koláč z fazolí mungo aj.), také origami workshop, workshop Yiského tance, workshop psaní čínských znaků, módní přehlídka orientální módy, koncert arabské hudby, výstavy jako Československo v Orientu: Orient v Československu 1918–1938, nebo tematické přednášky, např. Když Káhira vypráví o slavné minulosti.
Orientální ústav chystá i Bingo s madžongem: populární hru z tchajwanských nočních trhů nebo vizuální a smyslovou výstavu Život želé Aj-jü, představující cestu želé Aj-jü ze stromu až do misky.
Foto: Světelná science show Michael Londesborough, autor: Pavlína Jáchimová, zdroj: Týden AV ČR
Tento týden patří vědě. Koná se největší vědecký festival v ČR