Přeskočit na obsah

Jak se kočka stala domácí? Proměna šelmy v mazlíčka zdaleka není tak romantická, jak by mohla být

Habešská kočka

Foto: Habešská kočka, jedno z nejstarších kočičích plemen, původně divoká africká kočka, zdroj: Pixabay.com

Není pochyb o tom, že kočka domácí má své divoké předky. Ty lze pomocí DNA vystopovat hluboko v minulosti, ovšem divokou kočku jako blízce příbuznou kočky domácí můžeme i v současnosti, v poslední době dokonce i v Česku. Příběh, jak něžná osamělá dívka našla v lese koťata kočky divoké a přinesla je domů, aby se z ní stala kočka domácí, sice zní sladce, ve skutečnosti to však bylo naopak.

Kočky za lidmi přišly samy

Tisíce let šly kočky svou cestou, která se míjela s cestou člověka. To se změnilo v době, kdy člověk začal pěstovat a skladovat obilí. Obilí přitáhlo myši a myši přitáhly kočky. Bylo to zhruba před 10 tisíci lety, jak dokládá mj. výzkum vědců z Univerzity Misoury./1/

Je to konkrétně kočka divoká plavá, známá také jako divoká kočka africká nebo libijská kočka, která se považuje za prapředka všech současných koček domácích. Potvrzuje to rozsáhlý vědecký výzkum, ve kterým mezinárodní tým zkoumal DNA 352 koček z celého světa za posledních 10 tisíc let./2/

Kočka plavá je charakteristická vysokou adaptabilitou, tedy schopností obstát v různých typech prostředí. Tak se adaptovala i na prostředí v blízkosti člověka. Jde o podruh kočky divoké z rodiny Felidae, který byl poprvé popsaný v roce 1780 Johannem von Schreberem.

Nutno podotknout, že v genech kočky domácí není jen kočka plavá, divoká africká kočka (Felis silvestris lybica), ale také asijská forma kočka stepní (Felis silvestris ornata) nebo evropská kočka divoká (Felis silvestris silvestris), právě ta, která se nyní navrací do české přírody./3,4/

Video YouTube: Africká divoká kočka

Kočky na souši i na moři

Přes svoji nezávislou povahu a nezkrotnou duši se kočka divoká vydala k člověku, protože tu našla dostupnou kořist. A lidé kočky jako ochránce úrody ocenili. Původně to mělo být v oblasti tzv. úrodného půlměsíce na území Mezopotámie. Ovšem vypadá to, že kočky zdomácněly na více místech nezávisle na sobě.

Jisté je, že si lidé koček cenili tak, že je brali i na paluby lodí. Po moři se pak kočky, které paradoxně povětšinou nesnáší vodu, rozšířily do celého světa.

KOČKA & ČLOVĚK

Kočka není pes

Na rozdíl od psů lidem dlouho vyhovoval přirozený charakter kočičího lovce a zejména schopnost lovit hlodavce. Přestože má první šlechtění koček původ již ve starém Egyptě, až posledních 150 let dochází k systematickému šlechtění koček s cílem vytvořit různá plemena koček s různým vzhledem a temperamentem.

Vzhledem k relativně krátké době šlechtění není obyčejná kočka domácí tak odlišná od šlechtěných kočičích plemen. Každá kočka domácí také stále připomíná své divoké předky, ačkoliv se mezi nimi několik rozdílů najde.

Instinkty nutné k přežití nepotřebuje kočka domácí tolik jako šelma, která má obstát v divočině. Nepotřebuje tedy ani tak veliký mozek, což dokládá porovnání mozku kočky domácí a divoké. Provedl ho tým výzkumníků z Vídeňské univerzity a Národního skotského muzea, aby výsledky publikoval v překvapivé studii./5/

Kočky domácí jsou oproti těm divokým také menší, méně agresivní, klidnější a přátelštější vůči člověku. Ač na začátku vztahu kočka a člověk byly myši, nakonec je to však primárně přátelství, které drží tento vztah pohromadě. Každý chovatel kočky přitom jistě potvrdí, že toto přátelství je stejně láskyplná jako přátelství jiná. Kočka přitom v sobě nezapře své divoké předky, o to je to přátelství krásnější.

O ČLÁNKU: Jak se kočka stala domácí? Proměna šelmy v mazlíčka zdaleka není tak romantická, jak by mohla být

▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Jak se kočka stala domácí? Proměna šelmy v mazlíčka zdaleka není tak romantická, jak by mohla být

,

Není pochyb o tom, že kočka domácí má své divoké předky. Ty lze pomocí DNA vystopovat hluboko v minulosti, ovšem divokou kočku jako blízce příbuznou kočky domácí můžeme i v současnosti, v poslední době dokonce i v Česku. Příběh, jak něžná osamělá dívka našla v lese koťata kočky divoké a přinesla je domů, aby se z ní stala kočka domácí, sice zní sladce, ovšem ve skutečnosti to bylo naopak.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá z emoční inteligence člověka, osobních chovatelských zkušeností, dostupných internetových zdrojů a literatury:

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0

Internetové zdroje: /1/ Missouri.edu, /2/ Nature.com, /3/ Abíčko.cz, /4/ vfu.cz, /5/ Royalsocietypublishing.org

Norway Timelapse
Hry a hračky všeho druhu
Norway Timelapse
Tipy pro štěstí koček i lidí
Norway Timelapse
PLUS něco navíc

CHCETE VÍC?

Velká bílá kočka Maine Coon

Největší kočky světa

Ohromí nejen velikostí…

KOČKY KOČIČÍ

Jsme tu, abychom byli šťastní a spokojení, stejně jako kočky. Právě kočičí magie, říše zvířat a rostlin, celá příroda a vesmír nám jsou inspirací. Přijměte pozvání do světa, který je pořád v pořádku. Průvodci nám budou kočky, protože ty mají všechny brány otevřené. Kočka ví, jak žít. Kočka ví, jak zklidnit svého člověka, jak ho pobavit, nebo také radostně rozčílit…

Dokonce i na dálku kočky zprostředkují radost. Kombinace roztomilosti, zábavy a laskavého humoru se nikdy neomrzí, ani jako kočičí videa a kočičí obrázky, internetová zábava pro každého. Neméně potěšení jako kočky skýtají i koťata, rysy roztomilosti vzbuzují v člověku přirozeně příjemné pocity, jako potvrzuje i moderní věda.


Norway Timelapse
Není modrá
jako modrá…
Norway Timelapse
Není modrá
jako modrá…
Norway Timelapse
Není modrá
jako modrá…

ZVÍŘATA A ROSTLINY

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *