Loni v Zoo Zlín otevřeli novou expozici želv a damanů, letos už se tady radují z nových přírůstků. A že jich je! Vylíhlo se tady hned dvacet mláďat želvy ostruhaté, největší africké suchozemské želvy a třetí největší želvy vůbec. Ta zlínskou zoo přitom zdobí již šest let.
Želví samotáři se množí ve velkém
Své jméno nese podle ostruh, třech silných výrůstků, které má na pánevních končetinách u ocasu. Želva ostruhatá, lat. Geochelone sulcata, Centrochelys sulcata, je doma v subsaharské Africe. Je sice teplomilná, ale pod žhavým africkým sluncem hrabe i více než metrové nory, aby se před nimi před žárem slunečních paprsků schovala. Je to vysoce teritoriální a samotářské zvíře, které se dožívá padesáti až sedmdesáti let.
Dospělý samec želvy ostruhaté váží v dospělosti kolem devadesát kilogramů s délkou krunýře až 80 centimetrů. Samice bývá o něco menší. Miniaturní jsou však jejich mláďata.
Čerstvě vylíhnuté mládě váží jen kolem čtyřiceti gramů. Je však plně samostatné. Díky žloutkovému váčku na spodní straně krunýře, který je primární prvotní výživou mláděte, nepotřebuje v prvních dnech péči rodičů.
„Váček se zatahuje za dva až pět dní. Po zatáhnutí váčku přemístíme želvičku z inkubátoru do terária, kde už fungují běžným způsobem života,“ popisuje pro ČTK chovatelka zlínské zoologické zahrady Kristýna Polášková./4/ „Ze 24 vajec želv ostruhatých, o které chovatelé pečovali v inkubátorech, se již vylíhlo 20 želviček. I zbývající 4 vejce jsou oplozena, počet malých želv se tak brzy navýší,“ vyčíslují svoji radost na Facebooku Zoo a zámek Zlín Lešná./2/
„Pro želvy jsme zde připravili kladiště se šedesáticentimetrovou vrstvou písku, kterou doplnily dvě výkonné UV lampy. Díky těmto zářičům jsme v expozici zajistili teplotu vyšší než třicet stupňů, pod zdroji tepla se želvy mohou nahřát až na téměř pětačtyřicet stupňů. A především tato skutečnost zajistila, že poprvé v historii chovu byla všechna snesená vejce oplozena,“ doplnil pro ČTK zoolog Václav Štraub./4/
Připomíná kočku kříženou s veverkou
Prsty má jako pavouk a jí jako datel.
Vypadá jako míček, ale míček to opravdu není
Vejce podobná menšímu kulatému míčku přitom chovatelé zlínské zoo ze speciálního kladiště hned po snesení odebírají a umísťují do líhně. Vytvoří zde optimální podmínky pro líhnutí a zamezí případnému nechtěnému poškození vajec samicemi. Každé vejce se u vzácného a vyhynutím ohroženého druhu počítá.
O dávku radosti se v Zoo Zlín postaraly dvě samice želvy ostruhaté. V romantickém areálu Lešná u Zlína přitom chovají hned pět druhů suchozemských želv. Zatímco želvy ostruhaté a pardálí zastupují Afriku, želvy mohutné a podlouhlé zastupují Asii. Jižní Ameriky reprezentují želvy pralesní.
Foto: Želva ostruhatá se líhne z vejce. Zdroj: Facebook Zoo Zlín
O článku: Kupa radosti v Zoo Zlín: Vylíhla se tady mláďata želvy ostruhaté, a to v rekordním počtu
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Kupa radosti v Zoo Zlín: Vylíhla se tady mláďata želvy ostruhaté, a to v rekordním počtu
Loni v Zoo Zlín otevřeli novou expozici želv a damanů, letos už se tady radují z nových přírůstků. A že jich je! Vylíhlo se tady hned dvacet mláďat želvy ostruhaté, největší africké suchozemské želvy a třetí největší želvy vůbec, která zlínskou zoo zdobí již šest let.
Internet: /1/ ZooZlín.eu, /2/ Facebook Zoo a zámek Zlín Lešná, /3/ iFauna.cz, /4/ ČeskéNoviny.cz
Chcete víc?