Vědci z OpenAI po neuronové síti DALL-E, která generuje obrázky, vypustili do světa další umělou inteligenci. Je to chatovací robot ChatGPT. Ten generuje textové výstupy. Dělá to takovým způsobem, že ohromuje nejenom nadšence nových technologií, ale každého, kdo využil příležitost robota otestovat. A málo jich není. Jazykový generátor je aktuálně veřejně dostupný zdarma, i proto budí pozornost.
Jak to ten robot dělá?
Umělá inteligence využívá architekturu GPT (Generative Pre-trained Transformer). GPT je základem všech technologií nadace OpenAI, která vznikla v roce 2015 na popud osobností jako Elon Musk a dalších. Na GPT je postavený generátor obrázků DALL-E, generátor kódů Codex i poslední hračka OpenAI ChatGPT, tzv. povídací robot. Mohl by stát základem asistenčních služeb nebo internetových vyhledávačů nové generace. I v češtině dokáže přes konverzační rozhraní vytvořit překvapivě souvislý a logický text. Je gramaticky dokonalý, ovšem fakticky pochybný.
Sám robot umí upozornit na své základní nastavení. Není to znalostní AI, ale jazyková. Využívá databázi textů převzatých z internetu, které byly publikované nejpozději v roce 2021. Využívá je i pro odpovědi na aktuální, například legislativní otázky. Jednoduše si vymýšlí, ale v textu není náznak pochybnosti. Robot logicky staví jenom na tom, co se naučil. Naučil se toho hodně, ale (zatím) je potíž v tom, že v učení nepokračuje. Nepracuje se zdroji. Faktografická přesnost mu chybí, ale nabízí docela příjemné popovídání.
Vyzkoušet si to můžete sami na webu projektu OpenAI tady. Jak na to? Návod nabízí například video níže (v angličtině).
YouTube Video: Návod na ChatGPT pro začátečníky
Robot jako přítel na pokec?
Poté, co byl ChatGPT zpřístupněn veřejnosti, to vypadá, že si s ním povídá celý internet. Lidé se novým chatovacím robotem baví i na sítích. Přirozeně ho testují i redaktoři, živí a inteligentní tvůrci textů, kterým by v budoucnu neživá inteligence mohla vzít práci.
Například Ondřej Malý z E15 chat s umělou inteligencí označuje jako velký zážitek. ChatGTP po hodinách testování povýšil na nejzajímavější technologii dvacátých let 21. století, která má potenciál přinést revoluci do mnoha odvětví. Také Jakub Čížek z Živě.cz zmiňuje, že podle některých je ukázkou budoucnosti vyhledávačů, jeho prezentace robota je však přece jen střízlivější. Pavel Kasík na serveru Seznamzprávy.cz hodnotí umělou inteligenci, se kterou nyní mluví celý svět nevyjímaje Česka, takto: „Ohromí, pobaví a umí lhát, jako když tiskne.“
Ilustrační foto: Chatovací robot, umělá inteligence, zdroj: Pixabay.com
Umělá inteligence ohromuje: Mluví česky, pokecá si s ní každý