Přeskočit na obsah

Nejvzácnější minerál na Zemi? Jeho jméno neuhádnete. Z tisíců identifikovaných minerálů je tento jen jeden jediný

Pestrost planety Země dokládá i množství minerálních látek, které se formovaly v průběhu milionů let její historie. Zatímco některé se hojně vyskytují na mnoha místech, třeba v zrníčkách písku, další se tajemně skrývají. Narazit se na ně dá jen ojediněle. Některé z nich přitom byly objeveny teprve nedávno. Doslova jediný exemplář přitom vědci evidují, pokud jde o nejvzácnější minerál na světě.

Absolutní unikát z Barmy

Jeho název zní kyawthuit. Jméno dostal po Dr. Kyaw Thu, geologovi z Yangon University v Myanmaru. Byl nalezen v říčním korytě nedaleko města Mogok v Myanmaru (Barmě).

Video YouTube: Nejvzácnější minerál na Zemi

Oblast, kde byl kyawthuit objeven, je přezdívaná také jako Země rubínů. Rudné doly na těžbu rubínů a safírů jsou tady rozesety ve velkém. Vedle rubínů a safírů se tady nalézají také granáty a vzácné kameny jako lazirit, peridot, chrysoberyl nebo měsíční kámen.

Jeho historie započala v roce 2015

Mezinárodní mineralogická asociace jeden z myanmarských drahokamových objevů uznala v roce 2015, tím započala jeho vědecká historie. Oficiálně byl kyawthuit popsán v roce 2017.

Jediný kámen tohoto druhu, který kdy byl nalezen, je nyní uložen v Přírodovědeckém muzeu v Los Angeles. Jde o 1,61 karátový oranžový klenot o velikosti 5,8×4,58×3 mm. Velikostí tedy neohromí.

Video YouTube: Výzkum geologa Anthonyho Kampfa

Za klenoty do Los Angeles

V přírodovědeckém muzeu v Los Angeles není jen nejvzácnější kámen světa, jako kurátor minerálních věd tady působí Dr. Anthony Kampf, specialista na „forenzní mineralogii“. Odhaluje mineralogické záhady, padělky i známky lidského zásahu, přitom se věnuje primárně právě popisování nových minerálů.

Vedle kyawthuitu, který se svými kolegy objevil pro vědu, popsal Kampf celkem více než 150 dalších minerálů. To je asi 3 procenta z 5 tisíců minerálů, které v současnosti věda zná. Využívá k tomu nejmodernější techniku, high-tech systém rentgenových paprsků k záznamu digitálního vzoru, který porovnává s databází krystalických materiálů. Dokáže přitom vyluštit i atomovou hádanku a odhalit krystalovou strukturu klenotů Země.

Do nitra drahokamů

Kyawthuit je průhledný, tmavě oranžový drahý kámen s chemickým vzorcem Bi3+Sb5+O4, navíc se stopami tantalu. Je to jediný známý oxid bismutu-antimonu. Bismut přitom představuje těžký prvek, který dodává hyawthuitu hustotu. Ta je osmkrát větší než hustota vody a dvojnásobná oproti rubínům, kterým se vzácný klenot přírody na pohled podobá.

Bismut i antimon (Bi, Sb) jsou vzácné kovy, ale rozhodně nejsou tak vzácné jako kyawthuit. Vzácnost drahokamu spíše než v jeho složkách spočívá ve způsobu, jakým vznikl. Na druhé straně již existuje jeho téměř identické syntetické dvojče. Tím se odlišuje od druhého nejvzácnějšího kamene, kterým je temně rudý painit. Vědci sice znají jeho složení, ale zatím nechápou, jak jeho jednotlivé prvky drží pohromadě.

Minerály

Ilustrační foto: Minerály, zdroj: Pixabay.com

O článku: Nejvzácnější minerál na Zemi? Jeho jméno neuhádnete. Z tisíců identifikovaných minerálů je tento jen jeden jediný

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Nejvzácnější minerál na Zemi? Jeho jméno neuhádnete. Z tisíců identifikovaných minerálů je tento jen jeden jediný

Pestrost planety Země dokládá i množství minerálních látek, které se formovaly v průběhu celé historie. Zatímco některé se hojně vyskytují na mnoha místech, třeba v zrníčkách písku, další se tajemně skrývají a narazit se na ně dá jen ojediněle. Některé z nich přitom byly objeveny teprve nedávno. Doslova jediný exemplář přitom vědci evidují, pokud jde o nejvzácnější minerál na světě.

Internet: /1/ ctminsoc.org.za/, /2/ IFLScience.com, /3/ Thajsko.com, /4,5/ NHM.org


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *