Na mazlení pískomilové sice moc nejsou, ale nudit se s nimi rozhodně nebudete. Jsou to totiž nadmíru aktivní zvířátka, která jsou schopná denně po písku a v chodbičkách uvnitř naběhat až dva kilometry. Neustále se také věnují stavění chodbiček a nor. Nesmírně rádi hrabou, avšak zajímaví jsou už pro svůj nezvyklý pohyb.
Stvořeni pro písek
Pískomilové přirozeně obývají suché stepi, polopouště a pouště Afriky. Dokážou přežít v extrémních klimatických podmínkách s teplotami až do výšky 50 stupňů Celsia, které střídají hluboké mrazy. V rozpáleném písku se pohybují skákavým pohybem, aby omezili dotyk se žhavým pískem. Skákání jim také umožňuje prudkou změnu směru, trhavý pohyb, který je pro ně typický. Podobně jako surikaty se také často staví na zadní.
Ve svém živlu jsou na písku i v něm. Budují složité komplexy rodinných nor se zásobárnami potravy, hnízdními komorami, ale i slepými chodbičkami. V písku se schovávají před horkým sluncem. Žijí ve složitém pospolitém společenství, které může mít i dvacítku členů. I jako mazlíčci se pískomilové chovají ve skupinách, což také zaručuje další dávku zábavy pro pozorovatele. Vzájemné interakce samiček jsou roztomilé, horší je to ve skupině samců nebo ve smíšených skupinách. Ne nadarmo se pískomil mongolský latinsky označuje jako Meriones unguiculatus, v překladu „bojovník s drápy“.
Připomíná kočku kříženou s veverkou
Prsty má jako pavouk a jí jako datel.
Pískomilové ze Zoo Praha
České jméno pískomil údajně poprvé použil zoolog a zakladatel Pražské zoologické zahrady profesor Jiří Janda. Pravděpodobně jméno sám vymyslel a následně zmínil ve své publikaci z dvacátých let minulého století Velký ilustrovaný přírodopis všech tří říší. Zoo Praha se také významně zasloužila o popularizaci těchto čilých hlodavců, kteří mohou připomínat myši, ale jsou zábavnější.
Video YouTube: Pískomilové (gerbils) jako domácí mazlíčci (v angličtině)
„Dochází u nich ke střídání spánku a aktivity většinou ve dvouhodinovém intervalu, nejvíce aktivity však projevují hlavně brzy ráno a vpodvečer. Jsou přitom hluční a dokážou udělat okolo klece velký nepořádek. Nedoporučuji je tedy chovat v místnosti, kde spíte,“ upozorňuje na čilý noční život pískomilů pro Deník.cz chovatelka Aneta Baklová./3/ Pokud o společnosti pískomilů uvažujete, počítejte i s jejich šikovností, se kterou prokoušou plastové nádoby a dostanou se z nejrůznějších klecí. Jejich ubikace musí být odolnější než v případě méně aktivních hlodavců
Ilustrační foto: Pískomil, zdroj: Pixabay.com
O článku: Pískomilové: Když chcete doma akční zvířátka s pózami, které zaručeně pobaví
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Pískomilové: Když chcete doma akční zvířátka s pózami, které zaručeně pobaví
Na mazlení pískomilové sice moc nejsou, ale nudit se s nimi rozhodně nebudete. Jsou to totiž nadmíru aktivní zvířátka, která jsou schopná denně po písku a v chodbičkách uvnitř naběhat až dva kilometry. Neustále se také věnují stavění chodbiček a nor. Nesmírně rádi hrabou, avšak zajímaví jsou už pro svůj nezvyklý pohyb.
Internet: /1/ MLvet.cz, /2/ ChovZvířat.cz, /3/ Deník.cz, /4/ RSPCA.org.uk
Chcete víc?
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA
- Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
- Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
- Paradoxní žáby: Z obrovského pulce se vyvine třikrát menší dospělý
- Největší zabiják a současně nejmenší africká kočka: Zoo v Utahu představuje mourovatou šelmičku
- Kočky umí aportovat, a to bez výcviku. Dle nové studie to některé dělají spontánně