Přeskočit na obsah

O neohrabané mládě se v Zoo Olomouc starají jako o miminko. Vzácný přírůstek vyžaduje neustálou péči

Na svět přišel malý hrabáč kapský k velké radosti ošetřovatelů Zoo Olomouc 8. dubna jako potomek samice Nyoty původem ze Zoo Praha a samce z Jekatěrinburgu. Tím však boj o život vzácného mláděte teprve začal. Porodit totiž ještě neznamená odchovat, jak uvedla olomoucká zooložka Libuše Veselá.

Mládě hrabáče

Ilustrační foto: Mládě hrabáče, zdroj: Barbora Dobiášová, Zoo Praha

Start ve 4 hodiny ráno

V prvních dnech mládě hrabáče kapského vyžaduje intenzivní péči. Začíná ve čtyři hodiny ráno a končí zpravidla krátce po půlnoci. Maličký ušatý tvoreček zaměstná celý tým ošetřovatelů, kteří ho pravidelně krmí, váží a také mu promazávají kůži.

„I když se kdykoliv cokoliv může stát a musíme být stále ve střehu, přesto se naše obavy pomalu rozplývají. Malý hrabáč spolehlivě pije velmi vydatné mateřské mléko, přibírá a během prvních deseti dnů života zdvojnásobil svou porodní váhu. Z počátečních 1530 gramů se již dostal na neuvěřitelných 3050 gramů,“ uvedla pro ČTK zooložka ze Zoo Olomouc./2/

Specialista na hrabání a nenasytný vybírač termitišť

Hrabáč kapský, lat. Orycteropus afer, v dospělosti dorůstá až do hmotnosti 60 až 80 kilogramů. Výjimečný africký savec je jediným zástupcem vlastního řádu, samostatné vývojové větve s mnoha zajímavosti. Je to například protáhlý čenich s knoflikovitým koncem, který poukazuje na to, že rád rýpe v půdě. K hrabání mu pomáhají i silné drápy, se kterými se dostává k mraveništím a termitištím, aby zde dlouhým lepkavým jazykem vybíral svoji potravu. Hmyz přitom drtí zuby, kterým zcela chybí sklovina.

Za noc stihne hrabáč v přírodě spořádat kolem 50 000 termitů nebo mravenců. Chov v zoologických zahradách je náročný i z toho důvodu, že je třeba hrabáčům zajistit vhodnou potravu. Zatímco v divočině se živí téměř výhradně termity, v zoo tento hmyz nahrazují speciální kaše.

Hrabáč kapský v Olomouci

Speciální potravu hrabáčům kapským připravují asi v 25 evropských zoo, kde jsou tito potravní specialisté k vidění. Na odchov se však specializují jen některé, v Česku je to vedle Zoo Olomouc také Zoo Praha. Tam se mládě hrabáče narodilo loni.

Video YouTube: Mládě hrabáče v Zoo Praha

Zoo Olomouc na Svatém Kopečku, kde se první mládě narodilo 26. března 2020 a také se ho podařilo odchovat, je jednou z celkem asi sedmi evropských zoo, kde se radují i z úspěšných odchovů. Každý takový je přitom dle chovatelů malý zázrak. Mládě nemusí být životaschopné, nemusí sát od matky, matka ho může zavrhnout… Důvodů nezdaru je dle ošetřovatelů celá řada. Ty jmenované v Zoo Olomouc letos naštěstí nenastaly. Nezbývá než držet v dubnu narozeného hrabáčkovi i ošetřovatelům pěsti pro štěstí.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

O neohrabané mládě se v Zoo Olomouc starají jako o miminko. Vzácný hrabáč vyžaduje neustálou péči

,

Na svět přišel malý hrabáč kapský k velké radosti ošetřovatelů Zoo Olomouc 8. dubna jako potomek samice Nyoty původem ze Zoo Praha a samce z Jekatěrinburgu. Tím však boj o život vzácného mláděte teprve začal. Porodit totiž ještě neznamená odchovat, jak uvedla olomoucká zooložka.

Internet: /1/ Zoo-Olomouc.cz, /2/ ČeskéNoviny.cz, /3,4/ ZooPraha.cz, /5/ Stoplusjednička.cz

Axolotl mexický bílý

Mohl by vás zajímat také článek:

Extravagantní domácí mazlíček axolotl mexický

Píchá, ale nejde nemilovat

Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček

Ježek bělobřichý, domácí mazlíček
Manul, stepní kočka

Vypadá jako kočka, ale je to manul

Kočka, která s člověkem nechce nic mít

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *