Přeskočit na obsah

Ve znamení vajec: čapích! Čapí hnízda v Česku se pomalu plní, nezbývá než se těšit, až se vyklubou maličká čápata

Čápi se k nám do Česka k velké radosti vrátili z teplých krajin, aby se okamžitě pustili do budování hnízd a příprav na nové potomstvo. Na Velikonoce se tak již v čapích hnízdech hřála první vejce, tzn. že asi za měsíc se můžeme těšit na malá roztomilá čápata. Do té doby se čápi budou muset poprat s nepřízní počasí a vejce uchránit před nebezpečím třeba v podobě jiných čápů. Ohrožením pro mladé jsou však i partnerské konflikty budoucích rodičů.

Čapí hnízdo

Ilustrační foto: Čapí hnízdo, zdroj: Pixabay.com

Co se děje v čapím hnízdě?

Čáp bílý z čeledi čápovitých, lat. Ciconia ciconia, začíná hnízdit poprvé kolem pátého roku, hnízdí pak i do dvaceti a více let. Čapí samice snáší 2 až 5 vajec, obvykle v odstupu dvou dnů.

První vajíčko čápi nezřídka nechávají bez ohřevu, prodlouží tak čas jeho vývoje a vyrovnají časové rozdíly mezi líhnutím čápat z jednotlivých vajec. Na vejcích přitom střídavě oba rodiče sedí asi 33 dní, vajíčka také kontrolují, zobákem otáčejí a přerovnávají. Během hnízdění pravidelně doplňují a vyměňují výstelku hnízda, jednoduše se pečlivě starají nejenom o čápata, ale i samotná vejce.

Pro čápata cokoliv

V prvních 15 dnech po vylíhnutí sedí rodiče střídavě na hnízdě s čápaty. Dokud to velikostně zvládnou, chrání čápata před deštěm. Prachové peří čerstvě vylíhnutých čápat totiž vodě neodolá. Asi 2 měsíce rodiče nenasytná čápata krmí potravou, kterou jim přinášejí ve voleti a zpětně natrávenou vyvrhují.

Video YouTube: Webkamera Čápi Bohuslavice

O krmení ptáčat se starají oba rodiče, oba také zajišťují potřebnou péči. I to lze pozorovat prostřednictvím webkamer, které jsou umístěny na čapích hnízdech po celém Česku, třeba v Bohuslavicích u Trutnova. Tam čápice na velikonoční pondělí snesla třetí vajíčko. Nyní již tam jsou vejce čtyři, jak referovali správci sociálních sítí a webu bohuslavického čapího hnízda. 

Čápi Bohuslavice a ti další

Bohuslavická čápice Bohunka na hnízdo přiletěla 30. března 2023, její partner Bohdan o den později. První vajíčko na hnízdě v Bohuslavicích bylo k velkému nadšení všech jeho příznivců již 6. dubna, další pak Bohunka snesla 8., 10. a 12. dubna hodinu před půlnocí, dvoudenní rozmezí je tak dokonalé.

Nejsou to však jen Bohuslavice. Aktuálně je v Česku obsazeno přes 700 hnízd a ještě přilétá poslední vlna čápů z východu, zejména samic. Objevují se i mladí nehnízdící čápi.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Ve znamení vajec: čapích! Čapí hnízda v Česku se pomalu plní, nezbývá než se těšit, až se vyklubou maličká čápata

,

Čápi se k nám do Česka k velké radosti vrátili z teplých krajin, aby se okamžitě pustili do budování hnízd a příprav na nové potomstvo. Na Velikonoce se tak již v čapích hnízdech hřála první vejce, tzn. že asi za měsíc se můžeme těšit na malá roztomilá čápata. Do té doby se čápi budou muset poprat s nepřízní počasí a vejce uchránit před nebezpečím.

Internet: /1/ ČápiBohuslavice.cz, /2/ Facebook skupina Čapí hnízdo v Bohuslavicích, /3/ YouTube HD Internet, /4/ BirdLife.cz

Axolotl mexický bílý

Mohl by vás zajímat také článek:

Extravagantní domácí mazlíček axolotl mexický

Píchá, ale nejde nemilovat

Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček

Ježek bělobřichý, domácí mazlíček
Manul, stepní kočka

Vypadá jako kočka, ale je to manul

Kočka, která s člověkem nechce nic mít

Štítky: