Čápi se k nám do Česka k velké radosti vrátili z teplých krajin, aby se okamžitě pustili do budování hnízd a příprav na nové potomstvo. Na Velikonoce se tak již v čapích hnízdech hřála první vejce, tzn. že asi za měsíc se můžeme těšit na malá roztomilá čápata. Do té doby se čápi budou muset poprat s nepřízní počasí a vejce uchránit před nebezpečím třeba v podobě jiných čápů. Ohrožením pro mladé jsou však i partnerské konflikty budoucích rodičů.

Ilustrační foto: Čapí hnízdo, zdroj: Pixabay.com
Co se děje v čapím hnízdě?
Čáp bílý z čeledi čápovitých, lat. Ciconia ciconia, začíná hnízdit poprvé kolem pátého roku, hnízdí pak i do dvaceti a více let. Čapí samice snáší 2 až 5 vajec, obvykle v odstupu dvou dnů.
První vajíčko čápi nezřídka nechávají bez ohřevu, prodlouží tak čas jeho vývoje a vyrovnají časové rozdíly mezi líhnutím čápat z jednotlivých vajec. Na vejcích přitom střídavě oba rodiče sedí asi 33 dní, vajíčka také kontrolují, zobákem otáčejí a přerovnávají. Během hnízdění pravidelně doplňují a vyměňují výstelku hnízda, jednoduše se pečlivě starají nejenom o čápata, ale i samotná vejce.
Pro čápata cokoliv
V prvních 15 dnech po vylíhnutí sedí rodiče střídavě na hnízdě s čápaty. Dokud to velikostně zvládnou, chrání čápata před deštěm. Prachové peří čerstvě vylíhnutých čápat totiž vodě neodolá. Asi 2 měsíce rodiče nenasytná čápata krmí potravou, kterou jim přinášejí ve voleti a zpětně natrávenou vyvrhují.
Video YouTube: Webkamera Čápi Bohuslavice
O krmení ptáčat se starají oba rodiče, oba také zajišťují potřebnou péči. I to lze pozorovat prostřednictvím webkamer, které jsou umístěny na čapích hnízdech po celém Česku, třeba v Bohuslavicích u Trutnova. Tam čápice na velikonoční pondělí snesla třetí vajíčko. Nyní již tam jsou vejce čtyři, jak referovali správci sociálních sítí a webu bohuslavického čapího hnízda.
Čápi Bohuslavice a ti další
Bohuslavická čápice Bohunka na hnízdo přiletěla 30. března 2023, její partner Bohdan o den později. První vajíčko na hnízdě v Bohuslavicích bylo k velkému nadšení všech jeho příznivců již 6. dubna, další pak Bohunka snesla 8., 10. a 12. dubna hodinu před půlnocí, dvoudenní rozmezí je tak dokonalé.
Nejsou to však jen Bohuslavice. Aktuálně je v Česku obsazeno přes 700 hnízd a ještě přilétá poslední vlna čápů z východu, zejména samic. Objevují se i mladí nehnízdící čápi.
O ČLÁNKU: Ve znamení vajec: čapích! Čapí hnízda v Česku se pomalu plní, nezbývá než se těšit, až se vyklubou maličká čápata
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Ve znamení vajec: čapích! Čapí hnízda v Česku se pomalu plní, nezbývá než se těšit, až se vyklubou maličká čápata
Čápi se k nám do Česka k velké radosti vrátili z teplých krajin, aby se okamžitě pustili do budování hnízd a příprav na nové potomstvo. Na Velikonoce se tak již v čapích hnízdech hřála první vejce, tzn. že asi za měsíc se můžeme těšit na malá roztomilá čápata. Do té doby se čápi budou muset poprat s nepřízní počasí a vejce uchránit před nebezpečím.
Internet: /1/ ČápiBohuslavice.cz, /2/ Facebook skupina Čapí hnízdo v Bohuslavicích, /3/ YouTube HD Internet, /4/ BirdLife.cz
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit.
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Nevídaný úspěch: Vůbec poprvé se v Zoo Ostrava rozmnožili zelení hadi. Háďata jsou však zatím žlutá
Kolem Olomouce pobíhá pštros. Nebezpečí lidem nehrozí, odchyt tedy není v plánu
Nejinteligentnější papoušek světa, který obývá vysoké hory a ostrým zobákem trhá kusy masa, obsadil nový pavilon v Zoo Liberec
Vypadá jako malý leopard, ale překvapí i jemností a něžností. Luxusní kočka má také luxusní cenu
Dvojitá dávka kočičí roztomilosti: V Zoo Ostrava skotačí mláďata kočky s nezvykle velkýma ušima
Noční můry a běsy nejsou jen lidskou záležitostí. Nová studie dokládá, že i chobotnici může trápit špatné spaní
Chcete víc?
