Čápi se k nám do Česka k velké radosti vrátili z teplých krajin, aby se okamžitě pustili do budování hnízd a příprav na nové potomstvo. Na Velikonoce se tak již v čapích hnízdech hřála první vejce, tzn. že asi za měsíc se můžeme těšit na malá roztomilá čápata. Do té doby se čápi budou muset poprat s nepřízní počasí a vejce uchránit před nebezpečím třeba v podobě jiných čápů. Ohrožením pro mladé jsou však i partnerské konflikty budoucích rodičů.
Co se děje v čapím hnízdě?
Čáp bílý z čeledi čápovitých, lat. Ciconia ciconia, začíná hnízdit poprvé kolem pátého roku, hnízdí pak i do dvaceti a více let. Čapí samice snáší 2 až 5 vajec, obvykle v odstupu dvou dnů.
První vajíčko čápi nezřídka nechávají bez ohřevu, prodlouží tak čas jeho vývoje a vyrovnají časové rozdíly mezi líhnutím čápat z jednotlivých vajec. Na vejcích přitom střídavě oba rodiče sedí asi 33 dní, vajíčka také kontrolují, zobákem otáčejí a přerovnávají. Během hnízdění pravidelně doplňují a vyměňují výstelku hnízda, jednoduše se pečlivě starají nejenom o čápata, ale i samotná vejce.
Pro čápata cokoliv
V prvních 15 dnech po vylíhnutí sedí rodiče střídavě na hnízdě s čápaty. Dokud to velikostně zvládnou, chrání čápata před deštěm. Prachové peří čerstvě vylíhnutých čápat totiž vodě neodolá. Asi 2 měsíce rodiče nenasytná čápata krmí potravou, kterou jim přinášejí ve voleti a zpětně natrávenou vyvrhují.
Video YouTube: Webkamera Čápi Bohuslavice
O krmení ptáčat se starají oba rodiče, oba také zajišťují potřebnou péči. I to lze pozorovat prostřednictvím webkamer, které jsou umístěny na čapích hnízdech po celém Česku, třeba v Bohuslavicích u Trutnova. Tam čápice na velikonoční pondělí snesla třetí vajíčko. Nyní již tam jsou vejce čtyři, jak referovali správci sociálních sítí a webu bohuslavického čapího hnízda.
Zpěváček pro dobrou náladu
Potěší svým veselým zpěvem i pestrým zbarvením
Čápi Bohuslavice a ti další
Bohuslavická čápice Bohunka na hnízdo přiletěla 30. března 2023, její partner Bohdan o den později. První vajíčko na hnízdě v Bohuslavicích bylo k velkému nadšení všech jeho příznivců již 6. dubna, další pak Bohunka snesla 8., 10. a 12. dubna hodinu před půlnocí, dvoudenní rozmezí je tak dokonalé.
Nejsou to však jen Bohuslavice. Aktuálně je v Česku obsazeno přes 700 hnízd a ještě přilétá poslední vlna čápů z východu, zejména samic. Objevují se i mladí nehnízdící čápi.
O ČLÁNKU: Ve znamení vajec: čapích! Čapí hnízda v Česku se pomalu plní, nezbývá než se těšit, až se vyklubou maličká čápata
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Ve znamení vajec: čapích! Čapí hnízda v Česku se pomalu plní, nezbývá než se těšit, až se vyklubou maličká čápata
Čápi se k nám do Česka k velké radosti vrátili z teplých krajin, aby se okamžitě pustili do budování hnízd a příprav na nové potomstvo. Na Velikonoce se tak již v čapích hnízdech hřála první vejce, tzn. že asi za měsíc se můžeme těšit na malá roztomilá čápata. Do té doby se čápi budou muset poprat s nepřízní počasí a vejce uchránit před nebezpečím.
Internet: /1/ ČápiBohuslavice.cz, /2/ Facebook skupina Čapí hnízdo v Bohuslavicích, /3/ YouTube HD Internet, /4/ BirdLife.cz
Není modrá jako modrá…
Nemusí to být Britka, může být také z Francie, USA nebo Ruska.
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit.
Připomíná kočku kříženou s veverkou
Prsty má jako pavouk a jí jako datel.
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety
Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
Chcete víc?