Sobota 29. dubna v Zoo Praha patřila plameňákům. Není to však jenom plameňák růžový, v Troji žije i plameňák chilský a plameňák kubánský, právě kubánský přitom nosí růžovou v nejsytějších odstínech. Expozice Vodní svět a opičí ostrovy, kterou všechny tři druhy plameňáků obývají, nabídla na Den plameňáků pro návštěvníky komentované krmení a další doprovodný program. Ti, kteří včera do Zoo Praha dorazili v růžové, navíc dostali drobný dárek.
Růžová jako poznávací znamení
Může to být jen lehce narůžovělá barva, ale i sytě oranžová. Ať to bude jakýkoliv růžový odstín, vždy poukazuje na to, že jde o plameňáka. Plameňák růžový (Phoenicopterus roseus), který má největší plochu výskytu od jižní Asie přes Afriku až po jih Evropy, je zároveň s výškou 110 až 150 centimetrů a hmotností od 2 do 4 kilogramů největším z plameňáků.
Na rozdíl od plameňáka kubánského, který pochází z teplých krajin, je jeho příbuzný plameňák růžový odolnější vůči českému podnebí.
Růžovější než jiní, růžovější než jindy
I v našich podmínkách září plameňák kubánský (Phoenicopterus ruber ruber), někdy nazývaný také plameňák karibský nebo plameňák americký, sytě růžovým až načervenalým peřím. Má vybarvenou také horní polovinu zobáku a typicky rudé nohy. S výškou 120 až 140 centimetrů a hmotností 2,2 až 2,8 kilogramů patří k velkým druhů plameňáků./2/
Potrava plameňáka kubánského v přírodě je nejbohatší na korýše, kteří jako zdroj karotenů dávají plameňákům zbarvení. To se během evoluce dostalo až do genů těchto ptáků, a tak jsou růžoví bez ohledu na aktuální stravu. Nejrůžovější je právě plameňák kubánský.
V období námluv se navíc samci všech plameňáků vybarvují do tmavších odstínů, aby zaujali samice. Čím sytější plameňák, tím atraktivnější pro páření. Barva je pro samice signálem zdatnosti a odolnosti, zárukou silného potomstva.
Zpěváček pro dobrou náladu
Potěší svým veselým zpěvem i pestrým zbarvením
Když růžová bledne
Mláďata plameňáků růžová nejsou, mají šedobílé prachové peří. I dospělí ptáci v době, kdy se o potomky starají, blednou. Krmí je speciálním rosolovitým výměškem z volete. Předávají tím mladým část svého barviva, které jim pak chybí. Rodiče s ptáčaty doslova ztrácí barvu. Na vlastní barevné peří i velký zahnutý zobák, ve kterém plameňáci procezují z vody korýše a řasy, si ptáčata musejí počkat asi rok.
Vůbec první odchov plameňáka kubánského v Zoo Praha se podařil v roce 1996. Sameček s označením Praha 01 je dodnes součástí pražské skupiny plameňáků. Tak si každý návštěvník může ověřit, že i mláďata plameňáků se nakonec do typické růžové vybarví.
Zoo Praha je jedinou zoo v Česku, která chová tři druhy plameňáků. Plameňák kubánský září také v Zoo Ostrava. Největší kolonie plameňáků obývá Zoo Hluboká, jako erbovní zvíře si plameňáka zvolila Zoo Plzeň./5,6/
O ČLÁNKU: Září jako plamínky. Působivé plameňáky, kteří na konci dubna mají svůj den, si nespletete
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Září jako plamínky. Působivé plameňáky, kteří na konci dubna mají svůj den, si nespletete
Sobota 29. dubna v Zoo Praha patřila plameňákům. Není to však jenom plameňák růžový, v Troji žije i plameňák chilský a plameňák kubánský, právě kubánský přitom nosí růžovou v nejsytějších odstínech. Expozice Vodní svět a opičí ostrovy, kterou všechny tři druhy plameňáků obývají, nabídla na Den plameňáků pro návštěvníky komentované krmení a další doprovodný program. Ti, kteří včera do Zoo Praha dorazili v růžové, navíc dostali drobný dárek.
Internet: /1,2/ ZooPraha.cz, /3/ Rozhlas.cz, /4/ Zoo-Ostrava.cz, /5/ ZootierListe.de, /6/ Drbna.cz
Není modrá jako modrá…
Nemusí to být Britka, může být také z Francie, USA nebo Ruska.
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit.
Čapí hnízda se pomalu plní
Nezbývá, než se těšit na první čápata…
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Chcete víc?