Je to kombinace ryby a plže. Průhledné tělo s načervenalými skvrnami má rosolovitou konzistenci, takže je tvor v hlubokých vodách takřka neviditelný. Běžný člověk se s takovou rybou za život nesetká, i biologové na ni natrefí jen výjimečně.
Vzácné setkání
Na bizarní rybu-plže narazili vědci z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) při svém rutinním průzkumu stavu místního ekosystému poblíž pobřeží Aleutských ostrovů na Aljašce. Jistě patří mezi ty nejpodivnější tvory nalezené v oceánu v roce 2022.
Been hoping to see one of these in person for a long time! Blotched snailfish (Crystallichthys cyclospilus) pic.twitter.com/RHxvxAeTog
— Sarah Friedman, PhD (@sarahtfried) June 19, 2022
Reprezentuje skupinu záhadných a různorodých tzv. plžích ryb, které obývají různé typy prostředí, od přílivových jezer až po hluboké oceánské příkopy. Tento druh, biologickým označením Crystallichthys cyclospilus, česky plž skvrnitý, žije výhradně v severním Pacifiku až v hloubce přes 830 metrů pod hladinou. Jeho bizarní vzhled je uzpůsobený drtivému tlaku v hlubinách moře.
Průhlednost je v prostředí s minimální strukturou a úkryty před predátory významným faktorem přežití, proto se s ní také u hlobokomořských tvorů setkáváme relativně často. Přesto je tato rybka připomínající želé zajímavější než jiné, také zvláštní přísavkou na břiše, která nahrazuje ploutve. S přísavkou se může přichytit k mořskému dnu a ušetřit tak energii na permanentní plavání, zejména v silných proudech.
Připomíná kočku kříženou s veverkou
Prsty má jako pavouk a jí jako datel.
Další poklady hlubin
Průzkum NOAA se nezaměřuje na vzácné druhy, naopak cílí na populace běžných druhů ryb a krabů, aby podporoval udržitelný rybolov a napomáhal zajistit zdraví ekosystému. Přesto při něm vědci objeví i ojedinělé exempláře jako je zmiňovaná plží ryba. Vedle ní narazili například na tvora vzhledu obrovského oranžového pavouka s velikostí až padesát centimetrů, biologicky Colossendeis megalonyx ze skupiny Pycnogonid, nebo na kuriózní rybu s průsvitnou hlavou a zářivě zelenýma očima. Již její název mluví za vše, je to strašík maloústý, lat. Macropinna microstoma.
Ilustrační foto: Aljaška, zdroj: Pixabay.com
O článku: Bizarní průhledná ryba s konzistencí želé. I takové „poklady“ skrývají ledové hlubiny oceánu
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Bizarní průhledná ryba s konzistencí želé. I takové „poklady“ skrývají ledové hlubiny oceánu
Je to kombinace ryby a plže. Průhledné tělo s načervenalými skvrnami má rosolovitou konzistenci, takže je tvor v hlubokých vodách takřka neviditelný. Běžný člověk se s takovou rybou za život nesetká, i biologové na ni natrefí jen výjimečně.
Internet: /1/ LiveScience.com, /2/ Mashable.com, /3/ FishBase.se
Chcete víc?