Ve středu 25. května se do vesmíru vydala jedenáctá česká družice Země. Na oběžnou dráhu ji vynáší raketa Falcon 9 společnosti SpaceX Elona Muska ze startovací rampy SLC-40 kosmodromu na mysu Canaveral z americké Floridy. Družice, konkrétně nanosatelit třídy CubeSat 1U, představuje první čistě edukativně zaměřený satelit na světě. Bude sloužit vzdělávání a popularizaci vědy. I proto na palubě cestuje také Hurvínek, jako první český loutkonaut.
Družice pro širokou veřejnost
Družice Planetum-1 je dílem platformy Planetum, které sdružuje pražské hvězdárny a planetárium. Právě v pražském planetáriu se také nachází řídicí středisko letu. Veřejně přístupné operační centrum umožňuje každému návštěvníkovi přímo nahlédnout, jakým způsobem země s družicí komunikuje. Komunikace s družicí přitom probíhá prostřednictvím radiového signálu na radioamatérských frekvencích, takže možnost přijímat vysílání a data z družice dává také všem radioamatérům. I to podporuje hlavní cíl projektu, kterým je podnícení zájmu o kosmonautiku, rozvoj kosmických technologií a vědy obecně.
V rámci vzdělávacích programů umožní projekt Planetum-1 prozkoumat vesmír i dětem, školákům a studentům. Magnetometr, výklopné zařízení na měření magnetického pole Země, kamera určená ke snímání povrchu Země a další čidla poslouží i vysokoškolským studentům při zpracovávání seminárních, bakalářských či diplomových prací.
Video YouTube: Start družice Planetum-1
Česká stopa na oběžné dráze
Družice Planetum-1, která vznikla ve spolupráci platformy Planetum s českým startupem Spacemanic a Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem, je vybavena mj. i aktivním systémem orientace. Ten umožňuje nastavení kamery družice s přesností lepší než 1,5 stupně. Planetum-1 tak bude nejlépe v prostoru orientovaným satelitem této velikosti na světě.
Česká družice obíhá okolo Země přibližně ve výšce 520 kilometrů. Protože má heliosynchronní dráhu, neustále na ni svítí Slunce a neustále tak dochází k dobíjení akumulátorů ze solárních panelů. Ve výbavě družice je 10 solárních panelů a zdroj napájení, 6 snímačů Slunce, 18 čidel, 2 antény a 2 vysílačky, 2 palubní počítače, zmiňovaný aktivní orientační systém a výklopný magnetometr.
Video YouTube: Družice Planetum-1 s Hurvínkem na palubě
Uvnitř družice cestuje také populární česká loutková postava Hurvínek. Jeho miniatura má v družici vyčleněn prostor o výšce tří centimetrů a rozloze sto centimetrů čtverečních. Do projektu se tak zapojilo i Divadlo Spejbla a Hurvínka, především jako aktivní spolutvůrce mediální kampaně.
Foto: Družice Planetum-1 s Hurvínkem, zdroj: Planetum.cz
Družice Planetum-1 letí do vesmíru s Hurvínkem na palubě
O článku, zdroje a další informace
Družice Planetum-1 letí do vesmíru s Hurvínkem na palubě
května 2022 se s raketou Falcon 9 společnosti SpaceX do vesmíru vydala jedenáctá česká družice Země. Družice, konkrétně nanosatelit třídy CubeSat 1U, představuje první čistě edukativně zaměřený satelit na světě. Bude sloužit vzdělávání a popularizaci vědy. I proto na palubě cestuje také Hurvínek, jako první český loutkonaut.
Internet: Oficiální webové stránky Družice Planetum-1 na Planetum.cz, Spacemanic.com, Astro.cz, Rozhlas.cz
Dobré zprávy
V záplavě informací, faktů, polopravd, čistých lží, mýtů a bájí, lapeni v sítích virtuálních drátů, ve vleku emocí jako strach a úzkosti, které s takovou vervou probouzejí média, hledáme cestu ven. Existuje. Začíná tam, kde končí vliv jiných. Nechte plavat to, co nemůžete změnit. Vpusťte do života minimalismus. Změňte svůj pohled na svět. Nebojujte s větrnými mlýny. Zaměřte se na přítomnost, na dobro a dobré zprávy.
Štěně vítáno! Co budete potřebovat pro jeho základní výcvik?
Gaia slaví půl roku. Mládě gorily roste jako z vody
Nová vědecká stavebnice byla vyvinuta s vědci Botanického ústavu AV ČR
Jak zabránit tomu, aby vám kočka zdemolovala byt?
Zlatá prasátka v rezervaci Dja v Zoo Praha se stěhují
Správa KRNAP: Krkonošské muzeum získalo cenu za příkladnou přeshraniční spolupráci
NOVÉ ČLÁNKY AUTORA
- Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
- Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
- Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
- Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
- Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku