Přeskočit na obsah

Družice Planetum-1 letí do vesmíru s Hurvínkem na palubě


Ve středu 25. května se do vesmíru vydala jedenáctá česká družice Země. Na oběžnou dráhu ji vynáší raketa Falcon 9 společnosti SpaceX Elona Muska ze startovací rampy SLC-40 kosmodromu na mysu Canaveral z americké Floridy. Družice, konkrétně nanosatelit třídy CubeSat 1U, představuje první čistě edukativně zaměřený satelit na světě. Bude sloužit vzdělávání a popularizaci vědy. I proto na palubě cestuje také Hurvínek, jako první český loutkonaut.

Družice pro širokou veřejnost

Družice Planetum-1 je dílem platformy Planetum, které sdružuje pražské hvězdárny a planetárium. Právě v pražském planetáriu se také nachází řídicí středisko letu. Veřejně přístupné operační centrum umožňuje každému návštěvníkovi přímo nahlédnout, jakým způsobem země s družicí komunikuje. Komunikace s družicí přitom probíhá prostřednictvím radiového signálu na radioamatérských frekvencích, takže možnost přijímat vysílání a data z družice dává také všem radioamatérům. I to podporuje hlavní cíl projektu, kterým je podnícení zájmu o kosmonautiku, rozvoj kosmických technologií a vědy obecně.

V rámci vzdělávacích programů umožní projekt Planetum-1 prozkoumat vesmír i dětem, školákům a studentům. Magnetometr, výklopné zařízení na měření magnetického pole Země, kamera určená ke snímání povrchu Země a další čidla poslouží i vysokoškolským studentům při zpracovávání seminárních, bakalářských či diplomových prací.

Video YouTube: Start družice Planetum-1

Česká stopa na oběžné dráze

Družice Planetum-1, která vznikla ve spolupráci platformy Planetum s českým startupem Spacemanic a Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem, je vybavena mj. i aktivním systémem orientace. Ten umožňuje nastavení kamery družice s přesností lepší než 1,5 stupně. Planetum-1 tak bude nejlépe v prostoru orientovaným satelitem této velikosti na světě.

Česká družice obíhá okolo Země přibližně ve výšce 520 kilometrů. Protože má heliosynchronní dráhu, neustále na ni svítí Slunce a neustále tak dochází k dobíjení akumulátorů ze solárních panelů. Ve výbavě družice je 10 solárních panelů a zdroj napájení, 6 snímačů Slunce, 18 čidel, 2 antény a 2 vysílačky, 2 palubní počítače, zmiňovaný aktivní orientační systém a výklopný magnetometr.

Video YouTube: Družice Planetum-1 s Hurvínkem na palubě

Uvnitř družice cestuje také populární česká loutková postava Hurvínek. Jeho miniatura má v družici vyčleněn prostor o výšce tří centimetrů a rozloze sto centimetrů čtverečních. Do projektu se tak zapojilo i Divadlo Spejbla a Hurvínka, především jako aktivní spolutvůrce mediální kampaně.

Družice Planetum-1 s Hurvínkem

Foto: Družice Planetum-1 s Hurvínkem, zdroj: Planetum.cz

Družice Planetum-1 letí do vesmíru s Hurvínkem na palubě

O článku, zdroje a další informace

Družice Planetum-1 letí do vesmíru s Hurvínkem na palubě

května 2022 se s raketou Falcon 9 společnosti SpaceX do vesmíru vydala jedenáctá česká družice Země. Družice, konkrétně nanosatelit třídy CubeSat 1U, představuje první čistě edukativně zaměřený satelit na světě. Bude sloužit vzdělávání a popularizaci vědy. I proto na palubě cestuje také Hurvínek, jako první český loutkonaut.

Internet: Oficiální webové stránky Družice Planetum-1 na Planetum.cz, Spacemanic.com, Astro.cz, Rozhlas.cz

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *