Přeskočit na obsah

V Google neřekli pravdu, stálo je to 100 miliard dolarů. To je tak, když se člověk spoléhá na robota

Chatovací robot ChatGPT vyvolal nedávno všeobecné pozdvižení. Měl být totiž v písemném projevu srovnatelný s člověkem, navíc mnohem rychlejší. Toho se promptně chopil Google, když do svého vyhledávání implementoval vlastního komunikačního robota s názvem Bard. Společnost Google technologii Bard využila i ve své propagaci na sociálních sítích, kampaň však přinesla zcela opačný efekt.

Není tak chytrý, jak tvrdí

Bard má přímo odpovídat na dotazy a informace předávat jako text. Google ve své kampani robota Bard prezentuje jako řešení, které dokáže srozumitelně zodpovědět i velmi složité dotazy. Aktuální a kvalitní odpovědi robota jsou však zatím hlavně snem manažerů společnosti Alphabet, která giganta Google vlastní.

Google sám v rámci propagace své umělé inteligence zveřejnil video, ve kterém Bard odpovídá na dotaz na nové objevy vesmírného teleskopu Jamese Webba. Odpověď má být taková, aby se dala předložit i devítiletému dítěti. Bard to vzal zřejmě doslova.

Robot nejspíš nečeká, že dítě dokáže ověřit předložené skutečnosti, a tak v části odpovědi bez skrupulí neříká pravdu.

Robot mj. tvrdí, že Webbův dalekohled jako první v historii astronomie pořídit snímek tzv. exoplanety. Tuto skutečnost však na Twitteru okamžitě rozporovali astrofyzici (viz níže), aby o chybě následně referoval server NewScientist./2/ Dle NASA totiž vůbec poprvé exoplanetu zachytil a zdokumentoval teleskop Evropské jižní observatoře ESO VLT (Very Large Telescop) v Chile, již v roce 2004./3/

Nepravda vyšla Google draho

Akcie mateřské společnosti Google Alphabet po odhalení chyby ztratily na hodnotě asi 100 miliard dolarů. Prudký pokles navíc provázelo posílení pozice konkurenta v podobě společnosti Microsoft. Ta využívá zmiňovanou umělou inteligenci ChatGPT od OpenAI. O té nikdo nikdy netvrdil, že poskytuje vždy správné informace. Společnost Microsoft přitom nasazení chatbota do svého vyhledávání Bing oznámila jen den po Google./4/

„My lidé rozhodně nejsme připraveni na to, co nás čeká. Tlačeny finančními zájmy se technologické společnosti snaží nové systémy vyvíjet co nejrychleji. Řítí se, ani neví kam,“ komentovala situaci pro NewScientist Carissa Véliz z University v Oxfordu a doplnila: „Kvůli té rychlosti nemají lidé čas na to, aby o nových technologiích diskutovali a přemýšleli.“ Dokonce ani sami tvůrci o svých technologiích dostatečně nepřemýšlejí, jak dokládá kauza Google Bard./2/

Robotům se jednoduše nedá věřit, přesto je jejich přínos nesporný. Rozdíl mezi Google (Alphabet) a Microsoftem je především v tom, že zástupci společnosti Google tvrdili něco, co není pravda. Robot nedává kvalitní odpovědi ve smyslu pravdivosti, přesto tak technologii Bard propagovali. Nepravda byla v tomto případě vyčíslena na 100 miliard dolarů z účtu Googlu.

Vyhledávání Google

Ilustrační foto: Technologie vyhledávání Google, zdroj: Pixabay.com

O článku: V Google neřekli pravdu, stálo je to 100 miliard dolarů. To je tak, když se člověk spoléhá na robota

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

V Google neřekli pravdu, stálo je to 100 miliard dolarů. To je tak, když se člověk spoléhá na robota

Chatovací robot ChatGPT vyvolal všeobecné pozdvižení, měl být totiž v písemném projevu srovnatelný s člověkem, navíc mnohem rychlejší. Toho se promptně chopil Google, když do svého vyhledávání implementoval vlastního komunikačního robota s názvem Bart.

Internet: /1/ Twitter.com, /2/ NewScientist.com, /3/ NASA.gov, /4/ cnet.com


Redaktorka Kočičí noviny

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *