Dravec výjimečný na první pohled. Uctívaný symbol a zabiják se smyslem pro rodinu. To je hadilov písař. Hadilov písař je endemitem afrických savan a polopouští. Doma je na jih od Sahary, natrefit se na něho dá v různých nadmořských výškách od pobřeží až do vnitrozemí. Dokonce si ho hýčkají i na některých farmách, aby je chránil před jedovatými hady.
Na planetě je jen hrstka zvířat, která dokážou přemoci jedovatého hada a hadilov je jedním z nich. Na to ostatně odkazuje již samotné jméno dravce, který se od jiných dravců odlišuje nejenom vzhledem, ale také způsobem života a lovu.
Ďáblův kůň
Hadilov písař (Sagittarius serpentarius) obývá africké lesy a křoviny. Nocuje na stromech, ale většinu dne tráví na zemi. Zatímco jiní dravci osamoceně v tichosti krouží vzduchem, aby se střemhlav vrhali dolů za kořistí, hadilov dupe, aby kořist vyplašil. V nohou má takovou sílu, že dokáže překonat i jedovatého hada.
Do jeho jídelníčku však patří i myši, hmyz, želvy, mladí ptáci či ptačí vejce. Dokonce výjimečně uloví i mládě gazely. Zpravidla loví v rodinných skupinách nebo dvojicích, umí i taktizovat. Během požárů čeká na okraji, aby chytal prchající zvířata.
Video Youtube: Hadilov písař, Secretary Bird, zabiják hadů
Pták ze známek
Za svoji schopnost lovit hady je v Africe obdivován. Kvůli ní je také jedním z mála druhů, která mají u člověka výsostné postavení. Dokonce se dostal do státního znaku Súdánu a Jihoafrické republiky. Je považován za symbol ostražitosti, síly a vzestupu. Také bývá zobrazovaný na poštovních známkách mnoha afrických států. Doposud se hadilov objevil na desítkách známek ve třiceti různých zemích. Afričané ho dokonce ochočují a chovají na farmách. Říkají mu také ďáblův kůň.
Přestože se v Africe vyskytuje relativně hojně, je chráněn Africkou konvencí na zachování přírody a přírodních zdrojů. Nejvíce ho ohrožuje zejména úbytek životního prostoru v důsledku aktivity člověka. Přirozených nepřátel má málo, jsou to především jiní dravci a velké kočkovité šelmy, nebezpečné pro mláďata.
Video Youtube: Hadilov písař, Secretary Bird
Létá, aby tančil
Hadilov písař, Secretary Bird, je velmi dobrý běžec. Umí létat, avšak na rozdíl od jiných dravců nelétá často. Do vzduchu se vznáší výjimečně, například při útoku velké šelmy a také v rámci zásnubního tance.
V době toku samec hadilova obletuje samici tak dlouho, až sama začne stoupat do vzduchu. Také se různě předvádí. Zásnubní tanec je značně hlasitý, pár hadilovů se také honí s roztaženými křídly. Hadilovové se seznamují vášnivým tancem, aby pak společně žili v trvalém svazku. Společně hájí své teritorium a pečují o mláďata, zůstávají spolu i poté, co mláďata odrostou.
Na stromech a v korunách vytvářejí hadilovové mohutné hnízdo o průměru až 2,5 metrů. Využívají ho opakovaně po několik let. Ve snůšce bývá jedno až tři vejce, ze kterých se asi po šesti týdnech líhnou bílá, nebo světle šedá mláďata. Několik měsíců je pak rodiče krmí. Ptáčata však bývají velmi nenasytná, a tak rodiče často krmit nestíhají. Pokud je mláďat víc, z tohoto důvodu se často poslední nedožije dospělosti.
Video Youtube: Hadilov písař, Secretary Bird
Písařské brko jako poznávací znamení
Druhové jméno i anglický název secretary bird získal pták podle chocholky peří, kterou ještě čeří při rozrušení. Na hlavě toto peří vypadá jako pero za uchem písaře. Na tvářích naopak ptáku peří chybí, kůže je zbarvena červeně. Latinský název saggitarius se dá přeložit jako lukostřelec. Pera na hlavě totiž připomínají i šípy.
Foto: Hadilov písař, zdroj: Pixabay.com
Hadilov písař: Zabiják se smyslem pro rodinu
O článku, zdroje a další informace
Hadilov písař: Zabiják se smyslem pro rodinu
Dravec výjimečný na první pohled. Uctívaný symbol a zabiják se smyslem pro rodinu. To je hadilov písař, lat. Sagittarius serpentarius. Hadilov písař je endemitem afrických savan a polopouští. Doma je na jih od Sahary, natrefit se na něho dá v různých nadmořských výškách od pobřeží až do vnitrozemí. Dokonce si ho hýčkají i na některých farmách, aby je chránil před jedovatými hady.
Internet: NationalGeographic.com, Safaribookings.com, Afrikaonline.cz, Wildafrica.cz,
Literatura
- Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3
- Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
- Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
Mohl by vás zajímat také článek:
Jsou březí přes 2 roky a rodí stokilová mláďata. Čím ještě slonice ohromí?
Říše zvířat
Planeta Země je náš domov, domov lidí, zvířat a rostlin. Ve vesmíru jsou miliardy planet, a přece je ta naše výjimečná. Křehká rovnováha tady vytváří optimální podmínky pro život, dokonalá souhra okolností dává vznik nespočtu organismů, dokonalých do každé jediné buňky.
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Zvířata v divoké přírodě každý den bojují o svůj život, každý den podávají výkony hodné nejcennějších kovů. V říši zvířat však nejde o to, kdo vyhraje olympiádu, jde jenom o jediné – o život, o život tady a teď. Vydejte se do říše zvířat, na pozoruhodnou cestu k objevům, které tu jsou pro každého, kdo chce objevovat krásy života na Zemi. Stále tu jsou, stále je co objevovat.