Přeskočit na obsah

Šanta jako kočičí tráva: Tak trochu jiná hračka pro kočky

Každý chovatel jistě potvrdí, že kočka miluje hry a hračky všeho druhu. Každá kočka přitom upřednostňuje jinou formu zábavy. Jedna ráda honí peříčka na udici, druhá s chutí běhá za míčky, další se vyžívá ve všem, co šustí. Některé kočky milují své skrýše a tunely, další nedají dopustit na parapet a okno jako svou hlavní pozorovací stanici. Spolehnutí je ve většině případů na krabice, i ty nejmenší jsou pro kočky velká zábava. Jako zábava a hračka pro kočky slouží i kočičí tráva, šanta i jiné rostliny pro kočky. Na rozdíl od jiných, na této si můžou i pochutnat. Ovšem není tráva jako tráva…

FOTOGALERIE: Kočičí tráva šanta kočičí. Jak působí na kočky?

Není tráva jako tráva

Může jít o klasickou zelenou trávu, kterou kočky okusují kvůli trávení, ale může jít také o aromatickou kočičí trávu, která kočky dokáže ovlivnit náladu a rozpoložení kočky. Kočičí tráva umí kočky povzbudit až omámit, ale také zklidnit. Řeč je o bylince s názvem šanta kočičí (lat. Nepeta cataria). Ta se jednoduše označuje jako kočičí tráva, ačkoliv se pod tímto označením mohou skrývat i naprosto odlišné rostliny. Šantě se přezdívá i kočičí máta.

Jako kočičí tráva se označuje také papyrus – šáchor (lat. Cyperus zumula), ožanka kočičí (lat. Teucrium marum), kalísie voňavá (lat. Callisia repens), tzv. Gooliwoog (lat. Basket Plant), příp. kozlík lékařský (lat. Valeriana officinalis) aj.

Šanta: Léčivka pro zklidnění

Šanta kočičí, Nepeta cataria, má své místo v lidovém léčitelství, kdy pomáhá proti stresu a nervovému vyčerpání. Má mírně sedativní účinky, podporuje klidný spánek, zmírňuje menstruační bolesti. Pomáhá proti nadýmání, je prospěšná pro zdravé zažívání. Ulevuje při chřipce a nachlazení.

Jako aromatická bylinka poslouží i v kuchyni, dochutí nejrůznější saláty, polévky, omáčky a slané koláče. Zapadne všude tam, kde se hodí jarní bylinky, ale báječně se snoubí i s letními recepty. Ač stojí v pozadí za známějšími a užívanějšími bylinkami, jistě stojí v kuchyni za vyzkoušení. Její vůně je nenapodobitelná.

Účinky na kočky

Na kočky nepeta působí různě. Jsou kočky, které vůně kočičí trávy nechává v klidu. Dalším ten klid šanta způsobuje. Jsou však i kočky, pro které je šanta lákavější než cokoliv jiného, proto se rostlina označuje také jako kočičí kokain. Její účinky se dají srovnat s účinky konopí. Kočky se pak v šantě válejí a dovádějí v ní na tisíc způsobů. Zkoušejí ji okusovat, ale s okusováním kočičí trávy na trávení a očistu zažívacího ústrojí to nemá nic společného. K tomuto účelu slouží zpravidla různé druhy obilí, zelený ječmen, pšenice, ale také zmiňovaný šáchor nebo kalísie.

Archangelská kočka mezi jinými modrými kočkami vyniká svoji štíhlou postavou a ladnými pohyby. Pyšní se nejenom plyšovou modrou srstí se stříbřitými odlesky, ale také zářivýma očima v barvě smaragdů. Právě její oči ji spolehlivě odlišují od britské kočky nebo kartouzské kočky. Zelené oči jsou vlastní také modré kočce korat. Také korat jako vzácné kočičí plemeno z Thajska má srst v barvě připomínající dešťová oblaka. Korat zastupuje orientální kočky, ostatně k těm má blízko i ruská modrá.

Šanta pro kočky proti stresu

Někdy jsou kočky pod vlivem šanty jako omámené, příjemný kočičí požitek může mít podobu i relaxace a spánku. Přitom šanta tzv. kočičí máta není pro kočky nijak nebezpečná, není ani návyková. Jako nízký keřík ji lze pěstovat na zahrádce, jako suchomilnou bylinku v květináči podobně jako třeba levanduli, se kterou má společnou barvu květů a podobné léčivé účinky.

Účinky šanty na kočky využívají i různé hračky se šantou kočičí, také polštářky se šantou nebo spreje pro zklidnění kočky. Zpravidla se v nich šanta označuje jako catnip. Užívají se proti stresu kočky nebo tam, kam chceme kočku přilákat, třeba na nové škrabadlo, odpočívadlo nebo pelíšek. Šanta, catnip, může udělat i starší hračku pro kočky znovu lákavou jako novou

Kočka a kočičí tráva

Foto: Kočka a kočičí tráva, zdroj: Pixabay.com

Šanta jako kočičí tráva: Tak trochu jiná hračka pro kočky

O článku, zdroje a další informace

Šanta jako kočičí tráva: Tak trochu jiná hračka pro kočky

,

Kočka miluje hry a hračky všeho druhu. Jedna ráda honí peříčka na udici, druhá s chutí běhá za míčky. Některé kočky milují své skrýše a tunely, další nedají dopustit na pozorování ptáčků za oknem. Spolehnutí je na krabice. Jako zábava a hračka pro kočky slouží i kočičí tráva, šanta i jiné rostliny pro kočky. Na rozdíl od jiných, na této si můžou i pochutnat. Ovšem není tráva jako tráva…

Internet: Spektrumzdraví.cz, Shelma.eu, Modrýkocour.cz, ukocouradoma.cz, iFauna.cz, Deník.cz, Rozhlas.cz

Literatura

  1. Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  2. Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Birma posvátná kočka

Mohl by vás zajímat také další článek o kočkách:

Posvátná kočka

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *