Přeskočit na obsah

Nejlepší (a největší) matky ve zvířecí říši: Slonice ohromí

Mnohá zvířata mohou být v péči o potomky příkladem i nám lidem. Jejich mateřské instinkty, láska a péče, kterou dávají svým dětem, jsou nepřekonatelné. Několik let jsou pro svá mláďata nepostradatelnou oporou, krmí je, starají se o jejich zábavu i spánek, brání je před nebezpečím. Ty nejlepší matky se dají najít mezi těmi největšími. Jejich děti mají již při narození klidně sto kilogramů. Taková slonice rodí největší mláďata na světě a několik let se o ně stará s tím největším zájmem…

Březost slonice trvá 2 roky

Slon africký (Loxodonta africana) je největším suchozemským savcem, který dorůstá až do hmotnosti kolem 6 000 kilogramů a výšky 4 metrů. Z původních asi 25 druhů řádu chobotnatců zůstal pouze slon africký a slon indický (Elephas maximus), který je však o něco menší.

Nově narozené slůně slona afrického váží i přes sto kilogramů. To dokládají i přírůstky v Údolí slonů v pražské zoo, kde v roce 2020 přišla na svět hned dvě slůňata – samičky. V březnu se narodilo slůně slonici Tamaře, v květnu, téměř na Den matek, porodila slonice Janita, po 683 dnech těhotenství. Druhé slůně vážilo již při narození 124 kilogramů, a to jde o slona indického, kterého slon africký váhově překoná.

Video YouTube: Slůňata v Zoo Praha

Slonice jsou březí téměř dva roky (březost slonice trvá standardně asi 22 měsíců), po porodu slůně matka kojí čtyři až šest let.

Slonice rodí zpravidla jedno mládě a pro celou smečku je to mimořádná událost. Při porodu slonici hlídají další slonice ze stáda, chrání matku i čerstvě narozené slůně.

Jak se starají o mláďata sloni?

Slůně přichází na svět slepé, a tak si pomáhá svým chobůtkem. Oporou mu je nejenom matka, ale i další slonice. Sama matka také věnuje péči nejenom svým potomkům, ale i dalším slůňatům ve smečce. Mládě zůstává u matky i poté, co přestala kojit a má dalšího potomka. Stará se tak i o tři různě stará mláďata a také je zuřivě brání, je-li některé z nich napadeno.

Takový slon v úzkých je nebezpečný doslova jako lev, ve dne se také slon lvům bez potíží ubrání. Karty se obracejí v noci, kdy lvi mají nad slony navrch, slon totiž ve tmě skoro nevidí, na rozdíl od největší kočkovité šelmy Afriky.

Video Youtube: Sloni ve vodě

Suchozemští obři závislí na vodě

Sloni dospívají asi v deseti letech, ale ještě dalších 5 až deset let se nepáří. Po celý život však žijí ve velmi blízkých vazbách se svými příbuznými. Stádo slonů se společně stará nejenom o děti, ale také o zajištění potravy a vody.

Jejich domov je sice typický horkým podnebím, ale obrovské tělo bez vody nedokáže zajistit termoregulaci. Sloni jsou náchylní k dehydrataci více než jiní tvorové. Aby slon dehydrataci zabránil, potřebuje za den vypít i 200 litrů vody. Pitný režim je důležitý pro každého, pro africké velikány obzvlášť.

Že to mají slonice po dvou letech těhotenství, po narození stokilového mláděte těžké?

Taková lední medvědice má svoji mateřskou úlohu ještě těžší. Musí totiž svým potomkům zajistit nejenom potravu a bezpečí, ale také teplo. Medvíďata se totiž rodí do prostředí s průměrnou teplotou -40 stupňů Celsia. Při narození jsou přitom nejenom slepá a hluchá, ale také zcela holá. Jak se starají o mláďata lední medvědi? To se dozvíte v dalším článku…

Slon

Foto: Slon, zdroj: Pixabay.com

Nejlepší (a největší) matky ve zvířecí říši: Slonice ohromí

O článku, zdroje a další informace

Nejlepší (a největší) matky ve zvířecí říši: Slonice ohromí

,

Ty nejlepší matky se dají najít mezi těmi největšími. Slůňata mají již při narození klidně sto kilogramů. Taková slonice rodí největší mláďata na světě a několik let se o ně stará s tím největším zájmem…

Internet: Sloni v Zoo Praha: ZooPraha.cz, National-Geographic.cz

Literatura

  1. Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3
  2. Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  3. Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
Hadilov písař

Mohl by vás zajímat také článek:

Hadilov písař: Zabiják se smyslem pro rodinu

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *