Přeskočit na obsah

Každá modrá kočka není britská. Může být i Ruska či Francouzka

Britská kočka patří nejenom v Británii, ale i u nás k těm nejoblíbenějším kočičím plemenům. Přestože si ji běžně spojujeme s atraktivní modrou barvou srsti, vyskytuje se i v mnoha dalších barevných variantách. To kartouzská kočka, původem z Francie, nebo ruská modrá kočka jsou dle standardu vždy modré, resp. modrošedé. Právě kvůli barvě srsti se tato kočičí plemena nezřídka zaměňují, stačí však pohled do kočičích očí a rázem je jasno. Oči jako smaragdy má totiž pouze jediná z nich, pravá kočičí carevna, kočičí plemeno s názvem ruská modrá kočka.

FOTOGALERIE: Ruská modrá kočka

Oči jako smaragdy

Modrá srst se stříbřitými odlesky a čarokrásné zelené oči připomínající drahokamy? Tato kombinace je vlastní pouze ruské modré kočce, kočce ruských carů, ale také britských aristokratů nebo bájných Vikingů. Říká se jí také kočka archangelská, podle ruského přístavního města Archangelsk, kde je kočka doma. Přestože se tato kočka zabydlela na carském dvoře, válela se v polštářích, dokonce spala v posteli carských dětí a byly jí servírovány ty největší delikatesy, jde o přírodní plemeno.

Původně vzniklo přirozeně, modrá kočka s nádherným huňatým kožíškem se se vší svou ladností a noblesou potulovala ulicemi Archangelsku jako obyčejná pouliční myšilovka. Přesto je to kočka výjimečná na pohled i na dotek. Krycí srst a podsada archangelské kočky mají stejnou délku, srst je tak mimořádně příjemná na dotek. Tato dvojitá srst, kterou nenajdeme u žádného jiného kočičího plemena, má sametový vzhled a hedvábnou strukturu.

Ruská modrá kočka

Ruská modrá kočka je typická nejenom smaragdovýma očima, ale také postavou akrobata, elegantně štíhlým tělem na nezvykle dlouhých nohách, nezvykle dlouhých i na kočku. Konstrukcí těla je ruská modrá nezaměnitelná s britskou či kartouzskou kočkou, které působí mohutnějším dojmem. Zatímco britská či kartouzská kočka mají postavu značně robustní, ruská modrá vypadá jako štíhlá dáma, a to i přesto, že se pyšní dvojitou srstí.

Video YouTube: Russian Blue (Ruská modrá kočka)

Ruská modrá či archangelská kočka září svýma smaragdovýma očima, na hlavě má také nápadně velké špičaté uši a výrazné polštářky s vousy. Hlava má klínovitý tvar. To britská krátkosrstá kočka má hlavu kulatou, podobně i kartouzská kočka, kočka, kterou řád kartouzských mnichů choval již v 16. století.

Povaha aristokratky

Kartouzská kočka i ruská modrá patří mezi mazlivé kočky. Je jim vlastní mírná a přátelská povaha. Jsou klidnější, ale oddané svému chovateli. Snesou i jiné domácí mazlíčky, ale nesedí jim příliš rušná domácnost. Jako pravá kočičí carevna ocení ruská modrá kočka klid, odpočinek a komfortní pelíšek. To však neznamená, že by nemilovala hry a hraní si. Není to však ničitel, je to aristokratka.

Ruská modrá kočka spí

Foto: Ruská modrá kočka, zdroj: Pixabay.com

Každá modrá kočka není britská. Může být i Ruska či Francouzka

O článku, zdroje a další informace

Každá modrá kočka není britská. Může být i Ruska či Francouzka

, ,

Britská kočka patří nejen v Británii, ale i u nás k těm nejoblíbenějším kočičím plemenům. Přestože si pod pojmem modrá kočka zpravidla představíme právě Britku, vyskytuje se i v dalších barvách. To ruská modrá kočka nebo kartouzská kočka vždy modré, resp. modrošedé.

Internet: Abíčko.cz, Krmení.cz, iReceptář.cz, Chovatelská stanice Vamiron: Ruskámodrá.com

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Ragdoll kočka na hraní

Mohl by vás zajímat také další článek o kočkách:

Kočka na hraní

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *