Přestože již dorazil i svatý Martin, sběr hub stále není houbařským nadšencům zapovězený. I v listopadu se dá v lese narazit na houby, dokonce houby z řady hřibovitých. Až do pozdního podzimu totiž roste klouzek bílý, ač poměrně vzácně. Jsou tu však i další podzimní houby a pomalu také nastává čas pro zimní houby…
Havelka a další listopadové houby
Klouzek bílý se dá nejčastěji najít pod borovicemi. Oproti jiným klouzkům je méně slizký. Nutno podotknout, že klouzek bílý je mezi jinými klouzky a hřiby výjimkou, tím, že roste tak dlouho. Otrlí houbaři v lese mohou ještě i v listopadu najít vedle zmiňovaného klouzka i některé podzimní houby, jako jsou václavky. Se štěstím se v lese ještě můžou objevit i lišky nebo čirůvky.
Houbou listopadu je čirůvka havelka. Je zaměnitelná s čirůvkou fialovou, ale protože jsou obě jedlé, záměna je zdraví neškodná. Čirůvka havelka, lat. Tricholoma portentosum, dorůstá až do výšky okolo 10 cm, stejné velikosti může dosáhnout i průměr klobouku. Oproti čirůvce fialové je čirůvka havelka chuťově méně výrazná, přesto příjemně zpestří podzimní jídelníček.
YouTube Video: Čirůvka havelka
Zimní a vánoční houby
V listopadu, ale i v prosinci, obecně v zimě rostou jedlé houby, i když jich druhově není tolik jako v hlavní sezóně. Typicky jde o dřevokazné houby jako penízovka sametonohá. Tu také František Smotlacha, slavný mykolog a nestor všech houbařů, označil za vánoční houbu, protože se dá sbírat, resp. najít i během vánočních svátků, klidně pod sněhem. Penízovka sametonohá, lat. Flammulina velutipes, je výborná zimní houba. Je to jedna z houbových pochoutek, které mohou zpestřit i listopadové či adventní menu, dokonce doplnit i tradičního houbového kubu. Již dle svého jména jsou to vedle penízovky také šťavnatky, šťavnatka modřínová nebo šťavnatka pomrazka.
Mezi zimní houby se dají zařadit také hlíva ústřičná, hlíva dubová a další hlívy. V chladných měsících podzimu a zimy se vzácně vyskytuje i pařezník pozdní či jidášovo ucho. Na rozdíl od jiných jsou tyto i další zimní houby přizpůsobeny chladnému počasí.
Zimní houby zůstávají jedlé i po lehkém přemrznutí, i když i pro ně platí, že opakované přemrzání houby pro konzumaci znehodnocuje. Jde o parazitické houby, které se hojně skloňují i pro schopnost posilovat imunitní systém. Z toho důvodu jsou jako tzv. adaptogeny dostupné i v tabletách či jiných doplňcích stravy. Reálné houbě se však nic nevyrovná, na pohled určitě.
YouTube Video: Penízovka sametonohá a další zimní houby
Mykologická přednáška s ukázkou hub listopadu
Nemusíte chodit do lesa, a přece máte možnost v úterý 15. listopadu 2022 některé podzimní houby spatřit na vlastní oči. Součástí mykologické přednášky Houby Mělnicka je i demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub. Přednášku vede vášnivý houbař, amatérský mykolog, zakladatel mykologického kroužku v Mělníku a člen České mykologické společnosti Jaroslav Malý. Uskuteční se na Praze 2, v učebně Střední školy obchodní na Belgické ulici.
Jde o akci z podzimního cyklu přednášek České mykologické společnosti a příležitost, jak některé listopadové houby spatřit na vlastní oči. Pro některé to může být skvělý start, jak se seznámit se zimními houbami a začít s houbařením i mimo hlavní sezónu.
Foto: Hlíva, která se řadí mezi podzimní i zimní houby, zdroj: Pixabay.com
Houby se sbírají i v listopadu. Chcete je spatřit na vlastní oči?