Kdo ví, jak příběh tohoto méně známého druhu pštrosa začal. Kdo ví, jak skončí. Jisté je, že aktuálně pobíhá ve volné přírodě v okolí Olomouce, konkrétně poblíž obce Chomoutov, jak informovala Česká televize. Zatím se mu nejspíš daří dobře, užívá si svobody, dostatku potravy i vysoké trávy, která připomíná jeho domov. Původně totiž pochází z travnatých plání Jižní Ameriky.
Jihoamerický opeřenec v Evropě
Odborníci ptáka na základě záběrů označili za nandu pampového, jihoamerického příbuzného známějšího afrického pštrosa. Stejně jako pštros ani nandu nelétá, zato dovede velmi rychle běhat. Nandu pampový (Rhea americana) je nelétavý pták, který může vážit i více než 25 kilogramů a přirozeně obývá stepi a savany Argentiny, Brazílie a Bolívie.
O tom, že dokáže přežít v Evropě svědčí fakt, že se již více než dvacet let houfně potuluje v německém Meklenbursku – Předním Pomořansku a Šlesvicku-Holštýnsku. V roce 2000 zde vytvořilo několik jedinců uprchlých z chovu divokou populaci, která se postupně rozrostla. V roce 2020 již čítala stovky jedinců. Ptákům rovinatá krajina, která připomíná jihoamerické pampy, svědčí natolik, že začali působit škody a dělat místním potíže.
Dle odborného časopisu Audubon se mají nanduové v Německu dokonce lépe než v Jižní Americe./2/ Tam jejich stavy rychle ubývají s tím, jak mizí jejich přirozená krajina. Poškozuje je i lov a změny klimatu. To v Evropě je jim o poznání lépe. Navíc tady nemají přirozeného predátora. Ovšem osud pštrosa z Hané je nejistý.
Nandu od Olomouce
Nandu u Olomouce je zatím v přírodě sám. Zřejmě pochází z chovu, který není registrovaný, a tak se o něho majitel kvůli pokutě nejspíš hlásit nebude. Protože je to plachý tvor, který by člověku neměl nijak ublížit, jeho odchyt neplánuje ani policie. „Pokud s ním člověk vyloženě nejde do přímého kontaktu, tak nebezpeční není,“ potvrdil pro ČT Jan Kirner, zoolog Úseku ptáků a plazů ze Zoo Olomouc./1/
Podle místních se pštros v přírodě pohybuje asi tři týdny a vypadá to, že tady má ideální podmínky. Ve vysoké trávě se může skrýt, zchladit se může v říčce Oskavě a potravy má všude dostatek. V zimě to však bude jinak…
O ČLÁNKU: Kolem Olomouce pobíhá pštros. Nebezpečí lidem nehrozí, odchyt tedy není v plánu
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Kolem Olomouce pobíhá pštros. Nebezpečí lidem nehrozí, odchyt tedy není v plánu
Kdo ví, jak příběh tohoto méně známého druhu pštrosa začal. Kdo ví, jak skončí. Jisté je, že aktuálně pobíhá ve volné přírodě v okolí Olomouce, konkrétně poblíž obce Chomoutov, jak informovala Česká televize. Zatím se mu nejspíš daří dobře, užívá si svobody, dostatku potravy i vysoké trávy, která připomíná jeho domov. Původně totiž pochází z travnatých plání Jižní Ameriky.
Internet: /1/ Facebook Události Ostrava, /2/ ČeskáTelevize.cz, /3/ ostsee-zeitung.de
ŘÍŠE ZVÍŘAT A ROSTLIN
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
POZNÁTE JE? POZNÁTE MLÁDĚ NA OBRÁZKU?
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY
Rozhodně nevíme všechno, věda (a příroda) ví… A my něco z té moudrosti zprostředkováváme. Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.