Přeskočit na obsah

Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu

Skutečná zkouška života, která dokonale prověří jeho schopnosti. Ta čeká na čerstvě narozené klokaní mládě. Na svět se dostává jenom po krátké březosti, bez mozkové kůry, očí, nosů, s pahýly namísto končetin. Je tak malé, že je srovnatelné s včelou nebo čmelákem. A přece se musí vydat na cestu do bezpečí matčina vaku.

Mládě klokana

Foto: Mládě klokana, zdroj: Pixabay.com

Start života jen pro ty nejschopnější

Klokan i další vačnatci svůj život startují velkou zkouškou. Na jejím konci je život, anebo naopak smrt. Asi čtyřicet procent mláďat také cestu asi sedm až desetkrát delší než jejich tělo, která trvá několik dlouhých minut, nezvládnou. Splést si směr nebo spadnout je fatální prohrou, některá mláďata zemřou přímo na cestě vysílením. Proto má také samice již v okamžiku porodu připraveno ve vejcovodu další vajíčko k oplodnění.

Video YouTube: Mládě klokana a jeho cesta do vaku matky

Jenom ta nejschopnější, stále ještě nevyvinutá mláďata klokana se dokážou vyšplhat do matčina vaku. Přes husté chlupy matčina břicha se dostanou ke knoflíkovitým mléčným žlázám ve vaku, kde na na ně čekají živiny pro další, několikaměsíční vývoj. Vyhráno však zdaleka nemají. To platí i pro další vačnatce včetně těch se zadním vakem (medvídek koala, vombat nebo vačnaté šelmy ďábel medvědovitý, tasmánský čert), kteří mají cestu do matčina vaku přece jenom snazší.

Až 40 týdnů ve vaku

Nejdéle ze všech klokanů nosí ve vaku své mládě samice klokana rudokrkého (Macropus rufogriseus), a to až 40 týdnů. Mezi klokany tak představuje supermatku. Ve svém vaku přitom může ukrývat i tři mláďata v různých fázích vývoje. Do vaku se za bezpečím dokonce vrací i mládě, které ho již předtím opustilo.

Vačnatci: Australští zástupci i ti další

Nejsou to jenom klokani (a klokánci). Planetu Zemi v současnosti obývá asi 250 druhů vačnatců. Stokilový samci velkých druhů klokanů jsou ti největší, ti nejmenší zastupují vakomyši s hmotností 10 až 20 gramů nebo o něco málo větší vakoveverka létavá. Dvě třetiny vačnatců pochází z australské zoografické oblasti. Je to zejména Austrálie, Nová Guinea, ale také Indonésie, ostrov Sulawesi (Celbes), kde je doma kuskus medvědí. Své zástupce mezi vačnatci má i Jižní Amerika (kolokolové) nebo Severní Amerika (vačice).

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Mládě dvoumetrového klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na strastiplnou cestu

,

Skutečná zkouška života, která dokonale prověří jeho schopnosti. Ta čeká na čerstvě narozené klokaní mládě. Na svět dostává jenom po krátké březosti, bez mozkové kůry, očí, nosů, s pahýly namísto končetin. Je tak malé, že je srovnatelné s včelou nebo čmelákem. A přece se musí vydat na cestu do bezpečí matčina vaku.

Internet: /1/ Abičko.cz, /2/ Stoplusjednička.cz, /3/ iKoktejl.cz, /4/ National-Geographic.cz, /5/ Rozhlas.cz

Axolotl mexický bílý

Mohl by vás zajímat také článek:

Extravagantní domácí mazlíček axolotl mexický

Píchá, ale nejde nemilovat

Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček

Ježek bělobřichý, domácí mazlíček
Manul, stepní kočka

Vypadá jako kočka, ale je to manul

Kočka, která s člověkem nechce nic mít

f

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *