Skutečná zkouška života, která dokonale prověří jeho schopnosti. Ta čeká na čerstvě narozené klokaní mládě. Na svět se dostává jenom po krátké březosti, bez mozkové kůry, očí, nosů, s pahýly namísto končetin. Je tak malé, že je srovnatelné s včelou nebo čmelákem. A přece se musí vydat na cestu do bezpečí matčina vaku.
Start života jen pro ty nejschopnější
Klokan i další vačnatci svůj život startují velkou zkouškou. Na jejím konci je život, anebo naopak smrt. Asi čtyřicet procent mláďat také cestu asi sedm až desetkrát delší než jejich tělo, která trvá několik dlouhých minut, nezvládnou. Splést si směr nebo spadnout je fatální prohrou, některá mláďata zemřou přímo na cestě vysílením. Proto má také samice již v okamžiku porodu připraveno ve vejcovodu další vajíčko k oplodnění.
Video YouTube: Mládě klokana a jeho cesta do vaku matky
Jenom ta nejschopnější, stále ještě nevyvinutá mláďata klokana se dokážou vyšplhat do matčina vaku. Přes husté chlupy matčina břicha se dostanou ke knoflíkovitým mléčným žlázám ve vaku, kde na na ně čekají živiny pro další, několikaměsíční vývoj. Vyhráno však zdaleka nemají. To platí i pro další vačnatce včetně těch se zadním vakem (medvídek koala, vombat nebo vačnaté šelmy ďábel medvědovitý, tasmánský čert), kteří mají cestu do matčina vaku přece jenom snazší.
Až 40 týdnů ve vaku
Nejdéle ze všech klokanů nosí ve vaku své mládě samice klokana rudokrkého (Macropus rufogriseus), a to až 40 týdnů. Mezi klokany tak představuje supermatku. Ve svém vaku přitom může ukrývat i tři mláďata v různých fázích vývoje. Do vaku se za bezpečím dokonce vrací i mládě, které ho již předtím opustilo.
Vačnatci: Australští zástupci i ti další
Nejsou to jenom klokani (a klokánci). Planetu Zemi v současnosti obývá asi 250 druhů vačnatců. Stokilový samci velkých druhů klokanů jsou ti největší, ti nejmenší zastupují vakomyši s hmotností 10 až 20 gramů nebo o něco málo větší vakoveverka létavá. Dvě třetiny vačnatců pochází z australské zoografické oblasti. Je to zejména Austrálie, Nová Guinea, ale také Indonésie, ostrov Sulawesi (Celbes), kde je doma kuskus medvědí. Své zástupce mezi vačnatci má i Jižní Amerika (kolokolové) nebo Severní Amerika (vačice).
O ČLÁNKU: Mládě dvoumetrového klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na strastiplnou cestu
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Mládě dvoumetrového klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na strastiplnou cestu
Skutečná zkouška života, která dokonale prověří jeho schopnosti. Ta čeká na čerstvě narozené klokaní mládě. Na svět dostává jenom po krátké březosti, bez mozkové kůry, očí, nosů, s pahýly namísto končetin. Je tak malé, že je srovnatelné s včelou nebo čmelákem. A přece se musí vydat na cestu do bezpečí matčina vaku.
Internet: /1/ Abičko.cz, /2/ Stoplusjednička.cz, /3/ iKoktejl.cz, /4/ National-Geographic.cz, /5/ Rozhlas.cz
Není modrá jako modrá…
Nemusí to být Britka, může být také z Francie, USA nebo Ruska.
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit.
Čapí hnízda se pomalu plní
Nezbývá, než se těšit na první čápata…
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety
Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
Chcete víc?
f