Přeskočit na obsah

POZNÁTE MLÁDĚ?

Patří mezi primáty, tzv. úzkonosé primáty označované také jako opice Starého světa. Jako jeden z mála primátů umí dobře plavat. Charakterizuje ho také zelenohnědá srst, která jim v jejich přirozeném prostředí zajišťuje dokonalé maskování.

Poznáte mládě na obrázku?

#1. Kdo to je?

Je to malý kočkodan Brazzův. Africká opice nese jméno francouzského průzkumníka Pierre Savorgnan de Brazza. Má zelenohnědou srst s kontrastní bílou bradkou a čenichem (mláďatům ještě zbarvení chybí). Barva srsti poskytuje dokonalé maskování, kterého také tito kočkodani využívají v případě nebezpečí. Na rozdíl od svých příbuzných neutíkají, ale sehnou hlavu, aby skryli své bílé zbarvení a zůstávají nehnutě sedět, dokud nebezpečí nepomine. Kočkodani, kočkodanovití patří spolu s gibony a hominidy (tedy orangutany, gorilami, šimpanzem, bonobem a člověkem) mezi úzkonosé primáty, tzv. opice Starého světa. Od ploskonosých (opic Nového světa) se na první pohled liší tvarem a postavením nozder. Také tím, že jim ocas buď úplně chybí, nebo není ovíjivý. Kočkodan Brazzův (Cercopithecus neglectus) obývá mokřiny, bambusové a horské lesy ve střední Africe. Žije v blízkosti vody, řek a bažin, jako jeden z mála primátů umí také dobře plavat. K vidění je i v českých zoo, mj. ho chová Zoo Praha v Rezervaci Dja. Odtud také pochází mládě z obrázku výše.
Finish

Results

Trefa do černého!

Zkusíte další test?

Tak teď už víte, kdo to je…

Příště mládě třeba poznáte. Zkusíte další test?

PRIMÁTI

Primáti, dříve nazývaní nehetnatci, tvoří pestrou skupinu převážně stromových savců. Primáty charakterizují chápavé, obvykle pětiprsté končetiny s palcem, který lze postavit do protistojné polohy vůči ostatním prstům. Namísto drápků nesou prsty zpravidla ploché nehty. Znakem primátů je také vysoce rozvinutý mozek, zvláště šedá kůra mozková a mozeček jako centrum pohybu. Oči primátů směřují do předu a umožňují tak prostorové vidění.

Primáti obvykle rodí jedno mládě, s tím souvisí i dlouhá doba mateřské péče, pozdější dospívání a dlouhověkost. Většinou žijí ve společenstvech.

Řád primátů zahrnuje více než pět sed druhů zvířat včetně člověka, patří do něho opice, lidoopi a poloopice jako outloni, komby či lemuři.