Přeskočit na obsah

Muzea v přírodě zahajují advent a vánoční pořady, již první adventní víkend

  • od

První adventní víkend začínají ve dvou muzeích, spadajících pod Národní muzeum v přírodě, adventní a vánoční pořady. V sobotu 2. 12.2023 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 2. prosince do neděle 10. prosince výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s doprovodným programem.

Hanácké Vánoce

V sobotu 2.12. zve Hanácké muzeum v přírodě na pořad Hanácké Vánoce. „Návštěvníci zažijí adventní a vánoční lidové zvyky a obyčeje v autentickém prostředí hanáckého gruntu. Připraven bude hanácký štědrovečerní stůl a malí i velcí hosté si v případě zájmu vyzkouší pečení a zdobení perníčků, házení střevícem nebo pouštění lodiček. Na 14.00 je připraveno vystoupení pěveckého národopisného souboru Pantla, který zazpívá koledy, provede nás adventním obdobím a předvede některé adventní a vánoční zvyky,“ pozval do Hanáckého muzea v přírodě jeho vedoucí Petr Vodešil.

Video YouTube: Hanácké Vánoce

Vánoce na Veselém Kopci

Muzeum v přírodě Vysočina zve na vánoční program na Veselý Kopec i do památkové rezervace Betlém v Hlinsku. Oblíbený program Vánoce na Veselém Kopci bude zahájen v sobotu 2. prosince a potrvá do neděle 10. prosince. V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku bude od 13. prosince připraven vánoční program nazvaný Betlém vánoční.

Slavnostně vyzdobené roubenky na Veselém Kopci přiblíží tradiční činnosti a obyčeje adventního období od poloviny 19. století do poloviny 20. století.

„Návštěvníci se například dozví, jak vypadalo pohoštění pro dračky peří a přadleny, jaké dárky mohly děti před sto dvaceti lety nalézt v mikulášské nadílce, ale také, co nesmělo chybět na štědrovečerním stole a jak lidé trávili Štědrý večer,“ přibližuje etnoložka Ilona Vojancová.

Po celou dobu trvání programu bude možné sledovat ukázky výroby vánočních předmětů, například malování skleněných ozdob, výrobu ozdob ze skleněných perliček, pletení ozdob ze slámy nebo pečení perníků z dřevěných forem. Kromě toho se mohou děti zapojit do připravené vánoční hry a přemýšlet o tom, jaký dárek donést Ježíškovi. Na závěr prohlídky se mohou děti stát součástí veselokopeckého betlému a vyzkouší si úlohu darovníků. „O víkendech atmosféru zpestří hudební vystoupení. V neděli 3.12. bude na Veselém Kopci nadělovat Mikuláš se svým doprovodem. Program zakončí v neděli 10. 12. Adventní jarmark, kterého se zúčastní vybraní a pozvaní řemeslníci z celé České republiky,“ upřesňuje ředitelka muzea Magda Křivanová. 

Vánoční Betlém v Hlinsku

Návštěvníci se mohou těšit i na svátečně vyzdobené roubenky v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, které vykouzlí atmosféru adventních a vánočních obyčejů v období od poloviny 19. století do 30. let 20. století. „Například, jak vypadalo draní peří, na jaké dárky se mohly děti pod vánočním stromečkem těšit. Ale také, jaké pokrmy nesměly chybět na štědrovečerním stole před 100 lety a proč,“ přiblížila etnoložka Ilona Vojancová. Součástí výstavy budou i betlémy lidových tvůrců ze sbírek muzea. „Pozornost vždy poutá mechanický betlém s postavičkami různých řemeslníků, který vyřezal pan Rudolf Frinta z Nového města nad Metují před 50 lety. Ale vystavujeme i zajímavý betlém pašijový či betlémy zhotovené ze slámy, papíru a těsta,“ dodává ředitelka muzea Magda Křivanová. Plakát na akci zde.

Roubenky v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku můžete navštívit až do 7. ledna 2024.

Vánoce v Zubrnicích

Ve dvou zbývajících muzeích v přírodě začnou vánoční pořady v následujících dnech. V sobotu 9. a v neděli 10. prosince zveme do Muzea v přírodě Zubrnice na pořad Vánoce v Zubrnicích, kde si návštěvníci připomenou adventní a vánoční zvyky i českých Němců, které byly běžné na přelomu 19. a 20. století.

„Čerstvě upečená vánočka v kachlovém sporáku provoní světničku a všichni se necháme inspirovat tradiční výzdobou mikulášskými čertíky, polazy, vrkoči, stromečkem ozdobeným jablíčky, oříšky a perníčky. Dětem zpestříme prohlídku úkoly na vánoční stezce, mohou si také v dílnách vyrobit malou drobnost,“ pozvala na pořad ředitelka muzea Věra Kmoníčková. Víkendovému programu v Muzeu v přírodě Zubrnice budou ve dnech 1. – 15. prosince předcházet tematicky zaměřené prohlídky Advent a vánoční zvyky, které jsou určené školním skupinám.

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě připravuje na úterý 5. prosince prohlídku areálu Valašská dědina spojenou s mikulášskou nadílkou. Mikulášský podvečer začíná ve 14.00 „Následovat pak bude Vánoční jarmark (9.- 10. 12.), Živý betlém (16. a 17. 12.) a 26.12. pak Štěpánská koleda,“ doplnil výčet adventních a vánočních pořadů v jednotlivých muzeích Národního muzea v přírodě generální ředitel Jindřich Ondruš.

TISKOVÁ ZPRÁVA

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *