Hned třetí den nového roku 2021 pro nás pozemšťany vesmír připravil mimořádné kosmické představení. Na noční obloze se objeví pravidelný meteorický roj Kvadrantidy. Jednoduše, dnes v noci budou padat hvězdy. Novoroční přání se tak mohou začít plnit…
Padá hvězda, něco si přej
Říká se, že padající hvězda pomůže naplnit přání člověka, který ji pozoruje. 3. ledna 2021 můžou padat až stovky hvězd. Pravděpodobnost splnění přání se tak násobí. Meteorický roj Kvadrantidy dosahuje na začátku ledna svého maxima a dle astronomů se tak dá očekávat až 120 meteorů za hodinu.
Pozorování noční oblohy je však notně závislé na počasí. Nejde jenom o oblačnost, letos se Kvadrantidy na obloze potkávají s Měsícem krátce po úplňku, a tak podmínky nejsou úplně ideální. Astronomové proti kvůli záři Měsíce pozorování meteorického roje co nejdříve po setmění. Padající hvězdy neprobleskují přímo nad hlavou, ale typicky docela nízko nad obzorem, a tak jsou viditelné již po setmění. To Měsíc prozáří oblohu a meteory vyruší o něco později, až asi kolem deváté hodiny večerní.
Video YouTube: Quadrantids, kvadrantidy leden 2021
Kvadrantidy. Kde se vlastně berou?
Padající hvězdy, létavice nebo meteory náleží zpravidla ke kometě či jinému vesmírnému tělesu, které právě prolétá kolem planety Země. V případě Kvadrantid není mateřské těleso zcela jednoznačně určené, vědci o původu meteorů vedou dalekosáhlé debaty. Dle jedné teorie jde o fragment bývalé komety. Nejenže již nemusí existovat mateřská kometa lednových létavic, neexistuje již ani souhvězdí, které určilo jich název. Kvadrantidy mají radiant, tedy místo, odkud na obloze zdánlivě vylétají, v zaniklém souhvězdí Zední kvadrant. To bylo zrušeno v roce 1922. Místo se nachází na pomezí souhvězdí Pastýře a Draka, nedaleko oje Velkého vozu, resp. souhvězdí Velké medvědice. Nejbližší hvězdou radiantu Kvadrantid je hvězda Nekkar.
Působením planety Jupiter se Kvadrantidy pomalu vzdalují od Země. Na noční obloze by měly být vidět nejbližších tisíc let, pak už by měly zmizet. Nikdo z nás však nedokáže spolehlivě odhadnout, co všechno bude za tisíc let pryč. Jediné, co existuje, je přítomnost.

Ilustrační foto: Noční nebe, zdroj: Pixabay.com
Noční oblohu rozzáří padající hvězdy. Je čas něco si přát
O článku, zdroje a další informace
Noční oblohu rozzáří padající hvězdy. Je čas něco si přát
Hned třetí den roku 2021 pro nás pozemšťany vesmír připravil mimořádné kosmické představení. Na noční obloze se objeví pravidelný meteorický roj Kvadrantidy. Jednoduše, dnes v noci budou padat hvězdy. Novoroční přání se tak mohou začít plnit…
Internet: Česká astronomická společnost, Astro.cz
Literatura
- Průvodce noční oblohou. Praha: Mladá fronta, 2007. ISBN: 978-80-204-1626-1
- Gillinghamová, S.: Hvězdná obloha. Praha: Fragment, 2019. ISBN: 978-80-253-4310-4
- Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
Rady pro radost
V zajetí mamonu, uzavřeni ve svých krabičkách konzumu, zmateni ve světě virtuálním, unaveni z neustálých začátků a konců, se toužíme vzdát své touhy, touhy po výhře. Už se těch krysích závodů nechceme ani účastnit. Jde to vůbec?
Jde to! Jsme tu, abychom byli šťastní a spokojení, třeba jako kočky. Právě kočky, celá příroda a vesmír nám jsou inspirací, nabízejí rady pro radost.
Nevídaný úspěch: Vůbec poprvé se v Zoo Ostrava rozmnožili zelení hadi. Háďata jsou však zatím žlutá
Osada ožívá. ČT vysílá oblíbený chatařský seriál a láká na jeho pokračování. Objeví se nové osazenstvo
Supergigantická hvězda se rozjasňuje. Kdyby rudý obr vybuchl, exploze by na denní oblohu přidala další „slunce“
Kolem Olomouce pobíhá pštros. Nebezpečí lidem nehrozí, odchyt tedy není v plánu
Nejtěžší žijící organismus světa vydává zvláštní zvuky. Lesu nyní důkladně naslouchají i vědci
Dobrovolníci tráví 60 dnů v posteli: Za účast ve výzkumu pro astronauty dostanou řádně zaplaceno. Úplná „válenda“ to však není
