Přeskočit na obsah

Noční oblohu rozzáří padající hvězdy. Je čas něco si přát

Hned třetí den nového roku 2021 pro nás pozemšťany vesmír připravil mimořádné kosmické představení. Na noční obloze se objeví pravidelný meteorický roj Kvadrantidy. Jednoduše, dnes v noci budou padat hvězdy. Novoroční přání se tak mohou začít plnit…

Padá hvězda, něco si přej

Říká se, že padající hvězda pomůže naplnit přání člověka, který ji pozoruje. 3. ledna 2021 můžou padat až stovky hvězd. Pravděpodobnost splnění přání se tak násobí. Meteorický roj Kvadrantidy dosahuje na začátku ledna svého maxima a dle astronomů se tak dá očekávat až 120 meteorů za hodinu.

Pozorování noční oblohy je však notně závislé na počasí. Nejde jenom o oblačnost, letos se Kvadrantidy na obloze potkávají s Měsícem krátce po úplňku, a tak podmínky nejsou úplně ideální. Astronomové proti kvůli záři Měsíce pozorování meteorického roje co nejdříve po setmění. Padající hvězdy neprobleskují přímo nad hlavou, ale typicky docela nízko nad obzorem, a tak jsou viditelné již po setmění. To Měsíc prozáří oblohu a meteory vyruší o něco později, až asi kolem deváté hodiny večerní.

Video YouTube: Quadrantids, kvadrantidy leden 2021

Kvadrantidy. Kde se vlastně berou?

Padající hvězdy, létavice nebo meteory náleží zpravidla ke kometě či jinému vesmírnému tělesu, které právě prolétá kolem planety Země. V případě Kvadrantid není mateřské těleso zcela jednoznačně určené, vědci o původu meteorů vedou dalekosáhlé debaty. Dle jedné teorie jde o fragment bývalé komety. Nejenže již nemusí existovat mateřská kometa lednových létavic, neexistuje již ani souhvězdí, které určilo jich název. Kvadrantidy mají radiant, tedy místo, odkud na obloze zdánlivě vylétají, v zaniklém souhvězdí Zední kvadrant. To bylo zrušeno v roce 1922. Místo se nachází na pomezí souhvězdí Pastýře a Draka, nedaleko oje Velkého vozu, resp. souhvězdí Velké medvědice. Nejbližší hvězdou radiantu Kvadrantid je hvězda Nekkar.

Působením planety Jupiter se Kvadrantidy pomalu vzdalují od Země. Na noční obloze by měly být vidět nejbližších tisíc let, pak už by měly zmizet. Nikdo z nás však nedokáže spolehlivě odhadnout, co všechno bude za tisíc let pryč. Jediné, co existuje, je přítomnost.

Hvězdy na noční obloze

Ilustrační foto: Noční nebe, zdroj: Pixabay.com

Noční oblohu rozzáří padající hvězdy. Je čas něco si přát

O článku, zdroje a další informace

Noční oblohu rozzáří padající hvězdy. Je čas něco si přát

, ,

Hned třetí den roku 2021 pro nás pozemšťany vesmír připravil mimořádné kosmické představení. Na noční obloze se objeví pravidelný meteorický roj Kvadrantidy. Jednoduše, dnes v noci budou padat hvězdy. Novoroční přání se tak mohou začít plnit…

Internet: Česká astronomická společnost, Astro.cz

Literatura

  1. Průvodce noční oblohou. Praha: Mladá fronta, 2007. ISBN: 978-80-204-1626-1
  2. Gillinghamová, S.: Hvězdná obloha. Praha: Fragment, 2019. ISBN: 978-80-253-4310-4
  3. Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *