Rýma se hlásí o slovo v každou roční dobu, v době chybějících slunečních paprsků urputněji než kdy jindy. Na druhé straně je tu stále rýmovník, rostlina s exotickým původem, která se zabydlela v českých domácnostech. Jako pokojová rostlina rýmovník prostor nejenom ozdobí, ale má také schopnost očistit a osvěžit vzduch. Vhod přijde i schopnost rýmovníku pomáhat proti rýmě, ostatně název je příznačný.
Rýmovník, příbuzný hluchavky nebo šanty kočičí
Jako rýmovník se nejčastěji označuje rostlina s latinským názvem Plectranthus argentatus nebo Coleus argentatus, česky molice stříbrná. Její pronikavá vůně, právě ta, která pomáhá proti rýmě, připomíná kafr nebo meduňku. S meduňkou molici pojí také stejná čeleď – hluchavkovité, Lamiaceae.
Šanta kočičí
Aromatická rostlina je tak trochu jiná hračka pro kočky. Představuje léčivou bylinu pro zklidnění, ale i tzv. kočičí kokain.
V rozsáhlé čeledi hluchavkovitých jsou zařazeny i další aromatické bylinky, jako je máta, šalvěj, levandule, majoránka, mateřídouška, dobromysl, šanta kočičí, popenec aj. Název čeledi přitom dala oblíbená česká bylinka hluchavka. Rýmovník je však doma v Austrálii.
Zelený poklad z Austrálie
Zatímco u nás se pěstuje jako pokojovka, v Austrálii roste tzv. rýmovník jako stálezelený keř. Je typický jemně ochlupenými stonky a ochlupenými dužnatými listy oválného tvaru s jemně zubatými listy. Chlupy rýmovníku mají již dle českého názvu stříbřitý nádech a rostlině tak dávají zajímavou barvu.
Video YouTube: Rýmovník u Lucie Křížkové doma
Stříbrná ozdoba bytu
Květy rýmovníku bývají namodralé, rostou na terminálním konci. Již stříbřité listy však rostlině dávají dekorativní vzhled, i díky své bohatosti. Kvůli atraktivnímu bujnému vzrůstu však rostlina vyžaduje pravidelné zaštipování šlahounů. Ty bez problémů zakoření, takže rostlinu lze také snadno rozmnožit. V tropickém zahradnictví navádí, že stačí uříznout asi 10 centimetrů dlouhý vyzrálý výhonek a zasadit ho do zeminy. Kořeny by se měly dle zahradníků objevit již do 14 dnů, ovšem na množení je ideální čas na jaře či v létě./1/ V zimním období rostlina strádá nedostatkem slunečních paprsků stejně jako člověk. Právě v zimě však rostlina proti rýmě přijde vhod.
Pěstování rýmovníku zvládnou dle zahradnictví specializované na exotické rostliny i začátečníci. Je to nenáročná pokojovka, která udělá velkou parádu a ještě prostřednictvím vonných silicí provoní a pročistí vzduch./3/ Jako přírodní čističky vzduchu ostatně fungují mnohé pokojové rostliny, jak potvrzuje studie NASA./2/ Svěží kafrovitá vůně rýmovníku navíc odpuzuje nepříjemný hmyz, jako jsou moly, mouchy nebo komáři./3/
Photo by David J. Stang, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
O článku: Pomáhá proti rýmě a ještě skvěle vypadá. Co je ten rýmovník vlastně zač?
Chcete víc?
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Stejně jako rostliny, stromy, květiny či byliny nás divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život ohromí, dáme-li jim šanci.