Superobří červená hvězda Betelgeuse s polohou v souhvězdí Orion je nám vzdálená zhruba 650 světelných let. Rudý obr, zvaný také Alfa Orionis nebo HD 39801, s průměrem 1400krát převyšujícím velikost našeho Slunce a vyzařující energií 100 tisíckrát vyšší než Slunce, je nám dost blízko na to, abychom ho mohli sledovat.
Co víme o Betelgeuse?
Stáří Betelgeuse se odhaduje na pouhých 8 milionů roků, přesto se dle vědců hvězda blíží ke konci svého života. Je odsouzena k explozi v podobě supernovy. Právě takový výbuch bychom pak na Zemi mohli pozorovat i za denního světla. Na obloze by dočasně přibylo další „slunce“.
Betelgeuse periodicky mění svou jasnost. Dle twitterového účtu Betelgeuse Status, který sleduje chování hvězdy, aktuálně svítí na více než 140 procent své obvyklé jasnosti, navíc zrychleně pulzuje./1,2/ To by mohlo být známkou toho, že spálila veškeré vodíkové palivo ve svém jádru a nyní uvnitř hvězdy probíhá fúze helia na uhlík a kyslík, fáze, která předchází zániku hvězdy při explozi supernovy. To vede ke spekulacím, že velkolepý zánik hvězdy je blízko. Pokud by k němu došlo, byla by to nejbližší exploze supernovy za více než 400 let./3/
Video YouTube: Co se děje na Betelgeuse?
Kdy vybuchne Betelgeuse?
„Naše nejlepší modely ukazují, že Betelgeuse je ve fázi, kdy ve svém jádru spaluje helium na uhlík a kyslík,“ uvedl pro server Space.com Morgan MacLeod, astrofyzik z Harvardské univerzity a hlavní autor nedávné studie o Betelgeuse. „To znamená, že je to ještě desítky tisíc nebo možná sto tisíc let od výbuchu, pokud jsou ty modely správné,“ dodal./3,4/
Zatímco fáze hoření vodíku v životě hvězdy může trvat miliardy let, každá následující fáze je kratší a kratší. Fáze spalování helia může být dlouhá několik set tisíc let. Pak následuje fáze, která trvá asi deset tisíc let, pak tisíce let, století… Až ta poslední fáze trvá jen několik dní před výbuchem.
Astronomové se většinou připojují k teorii, že Betelgeuse má před sebou ještě mnoho tisíc let života, ač neočekávané rozjasnění budí rozruch.
Co kdyby Betelgeuse vybuchla?
Je také jasné, že výbuch tak obrovské hvězdy jako je tato, by zamával s celou planetou. Naštěstí je dost daleko na to, aby nás ohrozila. Obří hvězda by musela vybuchnout do 160 světelných let od naší planety, abychom pocítili účinek exploze, uvádí server EarthSky./5/ Betelgeuse je však dost blízko a také dostatečně velká na to, abychom ji mohli důkladně pozorovat pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu a radioteleskopů.
Kdybychom hvězdu umístili do středu naší sluneční soustavy, sahala by až k Jupiteru. Kdyby vybuchla, byla by stejně jasná jako Měsíc v úplňku, jen soustředěná do jediného bodu. Během dne by na nebi zářila jako další hvězda a možná by i v noci bylo měsíc či dva tak jasno, že by se při bezoblačném počasí dalo ve světle rodící se supernovy číst knihu./3/
O ČLÁNKU: Supergigantická hvězda se rozjasňuje. Kdyby rudý obr vybuchl, exploze by na denní oblohu přidala další „slunce“
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Supergigantická hvězda se rozjasňuje. Kdyby rudý obr vybuchl, exploze by na denní oblohu přidala další „slunce“
Superobří červená hvězda Betelgeuse s polohou v souhvězdí Orion je nám vzdálená zhruba 650 světelných let. Rudý obr, zvaný také Alfa Orionis nebo HD 39801, s průměrem 1400krát převyšujícím velikost našeho Slunce a vyzařující energií 100 tisíckrát vyšší než Slunce, je nám dost blízko na to, abychom ho mohli sledovat.
Internet: /1/ Twitter Betelgeuse Status, /2/ TheGuardian.com, /3/ Space.com, /4/ Arxiv.org, /5/ EarthSky.org, /6/ AstroVM.cz,
Vesmír
Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice. Anebo také můžeme sledovat, co se děje na Zemi…
Webbův teleskop zachytil mizející galaxii. Nabízí pohled do prvopočátku celého vesmíru
Epické snímky Webbova teleskopu zachycují prstence Uranu jasněji než kdy předtím
Halleyova kometa se právě otáčí. Konečně startuje 38 let trvající cestu zpět k Zemi
Vědci se spletli. Nové výpočty upravují velikost Slunce a nutí k přehodnocení poznatků
Nová studie o Merkuru překvapuje: Nejmenší planeta naší soustavy se stále smršťuje
Dnes startuje velká konference The Mars Society. Rudá planeta má být pro všechny
Chcete víc?