Přeskočit na obsah

Otestuj své znalosti!

Planety Sluneční soustavy

Slunce, centrální objekt naší soustavy, je od Země vzdálené asi 150 milionů kilometrů. Tato vzdálenost dala základ tzv. Astronomické jednotce (AAU), kterou pro zjednodušení využíváme pro představu vesmírných vzdáleností.

Dál a výš

Zatímco Země obíhá od Slunce ve vzdálenosti 1 AU, například Jupiter obíhá ve vzdálenosti 5,2 AU, tedy ve vzdálenosti 5,2 krát dále od Slunce než Země. Zatímco Zemi a Slunce dělí 150 milionů kilometrů, náš nejbližší planetární soused se k naší planetě přibližuje až do vzdálenosti 41 milionů kilometrů. O kterou planetu jde? Která planeta je nejblíže Zemi?

OTESTUJ SE!

#1. Která planeta je nejblíže Zemi?

Druhá planeta od Slunce, planeta Venuše se někdy označuje jako sestra Země. Je naší planetě podobná co do velikosti a složení, navíc je nám nejblíže. Během svého pohybu kolem Slunce se každých 584 dnů přiblíží Zemi až do vzdálenosti 41 milionů kilometrů.

#2. Která planeta má největší a nejjasnější prstence?

Po Jupiteru je Saturn druhou největší planetou ve sluneční soustavě, někdy se také označuje jako otec Jupitera. Přestože oba patří mezi plynné obry, velikostí Saturn Jupiteru nemůže konkurovat, překoná ho však v průměru svých prstenců. Saturn se pyšní nejvýraznější a nejjasnější soustavou prstenců ze všech planet Sluneční soustavy.

Finish

Results

ANO! Už je líp! Všechno správně.

A co další test?

Sorry jako. Všechno správně není.

Tak příště!

Sluneční soustava

Kolem Slunce obíhají planety včetně planety Země. Jde o 8 dosud nalezených planet, 5 trpasličích planet a také přes 150 objevených měsíců náležejících k jednotlivým planetám. Dále pak kolem Slunce obíhají i různé planetky, komety, meteoroidy atp.

Samotné Slunce pak obíhá okolo středu naší galaxie zvané Mléčná dráha ve vzdálenosti kolem 26 000 světelných let. Jeden takový oběh Slunci trvá 226 miliónů let. Slunce a celá Sluneční soustava je stará asi 4,6 miliardy let, odhaduje se, že by její životnost mohla být ještě dalších 5 až 7 miliard let.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Otestuj své znalosti o světě kolem. Tvoří ho i planety naší sluneční soustavy…

Slunce, centrální objekt naší soustavy, je od Země vzdálené asi 150 milionů kilometrů. Tato vzdálenost dala základ tzv. Astronomické jednotce (AAU), kterou pro zjednodušení využíváme pro představu vesmírných vzdáleností.

Internet: /1/ space.com, /2/ solarsystem.nasa.gov, /3/ livescience.com,

Literatura:

  • Pokorný, Z., Švanda, M.: Planety. Praha: Aventinum, 2015. ISBN: 978-80-7442-056-6
  • Dušek, J., Kolasa, M., Švanda, M.: Sluneční soustava dalekohledem. Praha: Aventinum, 2021. ISBN: 978-80-7442-122-8
  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum, 2000. ISBN: 978-80-86858-65-4
Co dokáže Slunce