Na obvyklém místě Výstaviště Praha Holešovice startuje 9. června 2022 mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Čestným hostem bude tento rok Itálie, organizátoři tím připomínají výročí Italského kulturního institutu. Ten v Praze působí již sto let. Letošní ročník také odkazuje na nedožité devadesáté narozeniny italského spisovatele Umberta Eca, který je spojený s Prahou například dílem Il cimitero di Praga (Pražský hřbitov). Motto akce však pochází z nejznámější Ecovy knihy Jméno růže:
„Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem.“
Itálie v Holešovicích
Svět knihy potrvá od 9. do 12. června, v pátek 10. červa bude program otevřený až do 21 hodin. Literární svátek slibuje zážitky za každého počasí, tentokrát v nových prostorách kvůli rekonstrukci Průmyslového paláce.
Středobodem Světa knihy Praha je nová piazzetta, situovaná za branou pod Maroldovým panoramatem. Expozice jsou zasazeny v Křižíkově pavilonu a montovaných halách, program bude probíhat zejména ve stanech.
Holešovické Výstaviště Praha ožije rušnou atmosférou v duchu italského předměstí, v jeho duchu také program oplývá žánrovou pestrostí a účastí mnoha zajímavých osobností literatury, nejenom té italské.
Viola Ardone nebo Donatella Di Pietrantonio
Na festival zavítá jedna z nejznámějších současných italských spisovatelek Viola Ardone nebo Donatella Di Pietrantonio, která za svoje dílo Navrátilka získala nejprestižnější italskou literární cenu Campiello. Její román Návrat do Borga Sud se dostal do finále významného ocenění Strega.
Představí se také italský spisovatel, scénárista a novinář Gianfranco Calligarich, autor kultovní knihy Poslední léto ve městě. Na Besedách se mj. setká scénáristka a dokumentaristka Franceska Melandri s Markem Šindelou nebo psychoanalytik Ligi Zoja s ekonomem Tomášem Sedláčkem.
Návštěvníci veletrhu se budou moci oddat diskuzím, ale i veršům italských básníků a básníkem, v jejich vlastním přednesu prostřednictvím interaktivní výstavy Poslouchat očima. Hlasy italské poezie nabídne takzvané spektogramy, tedy hlasové portréty celkem sedmnácti poetů dvacátého století. Půjde například o Piera Paola Pasoliniho, Sandra Penny, Aldy Merini či Chandry Livie Candiani.
Hlas svobody a Ukrajina
Celá řada zahraničních osobností dostane prostor v sekci Literatura jako hlas svobody, která představuje tvůrce bojující za svobodu, letos mj. Nathana Lawa. Lidskoprávní aktivista z Honkongu Nathan Law je nominovaný na cenu míru, francouzská redaktorka Vanessa Springora, další osobnost sekce Hlas svobody, se svou autobiografickou knihou Svolení zase pomohla změnit francouzské právo.
Pozornost Světa knihy Praha 2022 se zaměřuje také na Ukrajinu, aby podpořila ukrajinské literáty a tvůrce. Klíčové autorky spojené s tímto regionem bohužel nakonec do Prahy nedorazí. Ruská prozaička a kritička Putinova režimu Ljudmila Ulická požádala o politický azyl v Německu a status žadatele ji neumožňuje vycestovat ze země. Běloruská laureátka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová, jeden z nejočekávanějších hostů, byla zase nedávno hospitalizovaná. Její zdravotní stav jí účast neumožňuje. Cenu Jiřího Theinera, jejíž se měla stát laureátkou, věnuje ukrajinské delegaci.
Přesto může Svět knihy Praha částečně suplovat zrušený kyjevský veletrh Book Arsenal. „Věříme, že tímto způsobem můžeme pomoci udržet v chodu knižní průmysl v zemi zasažené válečnou agresí, představit bohatství ukrajinské literatury a kultury a přispět k tomu, aby s ní lidé na útěku, především děti, neztratily kontakt,“ uvedl ředitel veletrhu Radovan Auer. Ukrajinské děti si z veletrhu mohou odnést knihy v ukrajinštině, v programu je i multimediální show Fokstroty inspirovaná ukrajinskou avantgardní poezií. Na stánku s prezentací ukrajinské tvorby se představí devatenáct ukrajinských nakladatelství.
33 zemí na Světě knihy
Svět knihy Praha 2022 je mimořádnou příležitostí udělat si přehled o současné literární tvorbě z celého světa prostřednictvím 416 vystavovatelů a 748 účinkujících. Na Výstavišti Praha Holešovice je zastoupeno celkem 35 zemí a ta nejvýraznější literární jména.
Největší knižní festival u nás nabízí bližší setkání například se švýcarským prozaikem Lukase Bärfusse či izraelským povídkovým mistrem Etgarem Keretem. Představuje i historickou tvorbu britské spisovatelky Naomi Woodové, prózu, eseje a komiksy marocků-francouzské autorky Leïly Slimani nebo německojazyčné autory v projektu Das Buch. Nebude chybět ani kanadský královna thrillerů ze sousedství Shari Lapena ani severští spisovatelé.
Vedle nakladatelů se akce účastní i významné instituce včetně Národní knihovny. Národní knihovna si pro návštěvníky připravila zábavně naučnou stezku vedoucí celým areálem. Devět zastávek slibuje odpovědi na otázky jako: Co se stane, když knihovnu postihne záplava? Kolik fotbalových družstev by obsadili čeští knihovníci? Proč se dříve dávaly na knihy řetězy? Desátým zastavením je pak stánek Národní knihovny, kde se zvídaví dozví vše o rozdílech mezi knihovnou obecní, krajskou a národní. A vedle knih se jim tady představí i živí lidé v čele s generálním ředitelem Národní knihovny.