Přeskočit na obsah

Smetanova Litomyšl v duchu verše: A znovu láska…

V únoru 2022 jsme si připomněli sto let od narození básníka Jana Skácela, jeho verše o naději rezonují během celého roku po celé Moravě. Právě Skácelův verš, název jedné z jeho básnických sbírek A znovu láska je mottem a tématem festivalu Smetanova Litomyšl 2022. Stejně jako Skácelova poezie je i hudba, která rozezní během června Litomyšl, poselstvím o naději.

„Snažili jsme se program koncipovat z děl, která jsou povzbudivá a radostná a která přinášejí, kromě poznání, také naději. Vedle závažných děl tentokrát uvádíme i větší množství skladeb lidem blízkých, oblíbených,“ uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Video YouTube: Smetanova Litomyšl

Svátek hudby a lepší časy v Litomyšli

64. ročník festivalu Smetanova Litomyšl 2022 zahájí česká státní hymna ve čtvrtek 9. června večer. Slavnostní zahajovací večer rozehraje Slovenská filharmonie Smetanovu báseň Valdštýnův tábor, Mahlerův písňový cyklus a Novosvětskou symfonii jako předzvěst nových, lepších časů.

Lepší časy jistě čekají Litomyšl, kde 44 pořadů hlavního programu doplní i free zóna Festivalové zahrady a výstava Smetanovy výtvarné Litomyšle. Návštěvníci se budou moci uměním těšit až do 5. července.

Speciální koncert se ve Smetanově Litomyšli chystá na letní slunovrat, který má v roce 2022 termín 21. června 2022, nastává ve 11:13 SEČ. Klíčovou roli v něm bude vedle Skácela hrát také Hradišťan Jiřího Pavlici, který slova Skácelových básní vložil do svých písní. Staly se základem alba O slunovratu, například známé skladby Modlitba za vodu.

Video YouTube: Modlitba za vodu

V předvečer slunovratu, 20. června 2022, je v programu zařazena premiéra pořadu A znovu láska… & Svatojánské vigilie (na texty Josefa Veselého, staroslověnského překladu Matoušova evangelia a lidové poezie).

O slunovratu

„Jedním z nejmagičtějších období v ročním koloběhu je letní slunovrat, k němuž se váže mnoho rituálů, které přetrvaly po staletí. Při vigiliích neboli nočním bdění je člověku dovoleno se do magického světa obřadů ponořit hlouběji a vnímat tak intenzivněji jejich výjimečnost, kdy ožívají nadpřirozené síly svatojánské noci a otvírají se brány do jiných světů…,“ uvedl k období slunovratu Jiří Pavlica, který spolu s Vojtěchem Stříteským představuje v pořadu A znovu láska… libreto z veršů básní a próz Jana Skácela a biblických citátů.

Motto festivalu dostává nový rozměr, v duchu dopisu sv. Pavla Korintským: „A tak zůstává víra, naděje, láska – ale největší z té trojice je láska.“ Nejde přitom jenom o citové vzplanutí milostné dvojice. „Naopak, uvedením celé řady děl a výstav dáváme najevo, že lásku vnímáme též jako oddanost k druhému člověku, příteli, rodině, přírodě, ideji, svobodě, vlasti i k Bohu; tak posilujeme nadčasové vyznění a filozofickou hloubku tématu,” přibližuje umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Video YouTube: Smetanova Litomyšl, představení programu

Lásku evokuje také vizuál festivalu od studia wwworks, kruhová notová osnova se symboly repetice a pěti tónů (každý za jednu hlásku ve slově láska). A tak láska ve všech možných podobách prostupuje a naplňuje veškeré festivalové dění…

Vážná hudba

Foto: Vážná hudba v Litomyšli, zdroj: Pixabay.com

Smetanova Litomyšl v duchu verše: A znovu láska…

O článku, zdroje a další informace

Smetanova Litomyšl v duchu verše: A znovu láska…

V únoru 2022 jsme si připomněli sto let od narození básníka Jana Skácela. Právě Skácelův verš A znovu láska je mottem a tématem festivalu Smetanova Litomyšl 2022. Stejně jako Skácelova poezie je i hudba, která rozezní během června Litomyšl, poselstvím o naději.

Internet: SmetanovaLitomyšl.cz, Deník.cz, Brno.cz

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *