Přeskočit na obsah

Otestuj své znalosti!

Planety Sluneční soustavy

Země není středem vesmíru, ani středem galaxie či Sluneční soustavy. Centrálním objektem naší soustavy je Slunce. Ve Slunci s průměrem asi 1 400 000 kilometrů, tedy asi 109 průměrů Země, je také soustředěna téměř celá hmotnost Sluneční soustavy, konkrétně je to 99,866 procent.

Vzhůru ke Slunci!

Nejblíže Slunci se nachází nejmenší planeta Merkur. Země je největší planetou kamenného typu. Ovšem jsou tu i plynní obři, planety tvořené převážně plyny. Ten největší překonává průměr Země asi 11,2 krát. O kterou planetu jde? Která planeta naší soustavy je největší?

OTESTUJ SE!

#1. Která planeta Sluneční soustavy je největší?

Největší planetou Sluneční soustavy je Jupiter. Hmotnost planety Jupier asi 1,9×1027 kilogramů odpovídá tisícině Slunce, tj. asi 2,5x více než všechny ostatní planety a další tělesa v naší soustavě dohromady. Někdy se proto také Sluneční soustava popisuje jako dvojsystém Slunce a planety Jupiter. Jupiter není jen největší planetou, pyšní se také nejsilnější magnetosférou ve Sluneční soustavě. Je 14x silnější než magnetické pole Země a co do objemu je větší milionkrát.

#2. Která z planet patří mezi tzv. plynné obry?

Nejenom Jupiter jako největší planeta Sluneční soustavy. Mezi tzv. plynné obry řadíme také planety Saturn, Uran a Neptun. Uran a Neptun se přitom někdy vyčleňují do zvláštní podskupiny obřích planet označovaných jako ledoví obři.

Finish

Results

ANO! Už je líp! Všechno správně.

A co další test?

Sorry jako. Všechno správně není.

Tak příště!

Sluneční soustava

Kolem Slunce obíhají planety včetně planety Země. Jde o 8 dosud nalezených planet, 5 trpasličích planet a také přes 150 objevených měsíců náležejících k jednotlivým planetám. Dále pak kolem Slunce obíhají i různé planetky, komety, meteoroidy atp.

Samotné Slunce pak obíhá okolo středu naší galaxie zvané Mléčná dráha ve vzdálenosti kolem 26 000 světelných let. Jeden takový oběh Slunci trvá 226 miliónů let. Slunce a celá Sluneční soustava je stará asi 4,6 miliardy let, odhaduje se, že by její životnost mohla být ještě dalších 5 až 7 miliard let.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Otestuj své znalosti o světě kolem. Tvoří ho i planety naší sluneční soustavy…

Země není středem vesmíru, ani středem galaxie či Sluneční soustavy. Centrálním objektem naší soustavy je Slunce, kolem kterého obíhá v různé vzdálenosti 8 dosud nalezených planet, 5 trpasličích planet a přes 150 objevených měsíců. Dále pak různé planetky, komety, meteoroidy atp.

Internet: /1/ space.com, /2/ solarsystem.nasa.gov, /3/ livescience.com,

Literatura:

  • Pokorný, Z., Švanda, M.: Planety. Praha: Aventinum, 2015. ISBN: 978-80-7442-056-6
  • Dušek, J., Kolasa, M., Švanda, M.: Sluneční soustava dalekohledem. Praha: Aventinum, 2021. ISBN: 978-80-7442-122-8
  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum, 2000. ISBN: 978-80-86858-65-4
Co dokáže Slunce