Přeskočit na obsah

Tři medvědi slavili. S oslavou kulatin na ně čekali, než se probudí ze zimního spánku. Narozeniny odložili o 3 měsíce

Hned tři medvědi hnědí – brtníci zdobí Zoo Plzeň, a to v hektarovém výběhu, který byl otevřen přesně před 25 lety. Všichni tři chlupáči přitom v lednu oslavili významné kulatiny. Nejstaršímu Mikymu je třicet, Honzík a Eliška jsou o deset let mladší. Všichni tři své narozeniny v lednu tradičně prospali. Na oslavy přišel čas v dubnu, na Zelený čtvrtek.

Medvěd brtník v Zoo Plzeň

Foto: Medvěd brtník, zdroj: Kateřina Misíková, Zoo Plzeň

Jak slaví medvědi?

Medvědi dostali jako dárek proutěné košíky a koule, které upletli zaměstnanci. Jako pohoštění posloužila tráva a seno, borovicové dřevo nebo kořenová zelenina. Na zelený čtvrtek medvědi dostali příhodně zeleninový dort, ale také ořechy, kuřata nebo syrová vejce, tak trochu velikonoční. 

Jaro medvědi tradičně pojímají v lehkém stylu. Živí se výhradně rostlinnou potravou, jako ve volné přírodě. Chovatelé v plzeňské zoologické zahradě jim servírují zejména trávu, seno a větve, občas to doplní jablky a sušeným ovocem. Maso dostávají zjara zřídka, třeba kus hovězích žeber nebo slepici.

Až do května medvědi hubnou, stále se zbavují tukových zásob ze zimy, jak vysvětlil dle ČT jejich ošetřovatel Karel Kuneš. Ten také přiblížil podobu medvědího jídelníčku./5/

Jak jedí medvědi?

Medvědí jídelníček, alespoň pokud jde o plzeňské brtníky, tvoří převážně ovoce a zelenina. Asi z dvaceti procent ho pak zastupují ryby a kuřata, popsal ošetřovatel a dodal, že od loňska medvědi nádherně přibrali. „Nejtěžší je Honza, který má i po zimě 340 až 350 kilogramů,“ uvedl Kuneš./5/

Starší Miky sice není tak velký, přesto na svůj věk vypadá dobře. Se třicítkou je to mezi brtníky rekordman. Ve volné přírodě se obyčejně tito medvědi dožívají kolem třiceti let, v zoo žijí déle. Příkladem je téměř čtyřicetiletá plzeňská medvědí legenda Pišta. Do předloňska, kdy odešel do věčných lovišť, byl nejstarším medvědem v Česku.

Jak spí medvědi?

„Šli spát mezi 4. a 5. prosincem a letos vstávali přesně na Mezinárodní den žen 8. března. Jsou ve velmi dobré kondici, zimu snášeli skvěle,“ popsal ošetřovatel Kuneš. Současně také přiblížil, jak medvědi spí. Letos poprvé to nebyla sláma a štěpky, ale spali na tzv. dřevitce, ze které jim ošetřovatel vytvořil stoh. Zalezli si tam pak jako do hnízda a celou zimu o nich v Zoo Plzeň nevěděli. Letos nebušili po zimě na kovové dveře, ale dožadovali se vypuštění ven hlasitým funěním./5/

Tak se medvědi v Zoo Plzeň prospali až do jara a profuněli do nové sezóny, kterou začali oslavou významného trojitého jubilea. Od září se pak zase začnou připravovat na zimní spánek velkým apetitem a vytvářením tukových zásob, ale na to je ještě čas.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Tři medvědi slavili. S oslavou kulatin na ně čekali, než se probudí ze zimního spánku. Narozeniny odložili o 3 měsíce

,

Hned tři medvědi hnědí – brtníci zdobí Zoo Plzeň, a to v hektarovém výběhu, který byl otevřen přesně před 25 lety. Všichni tři chlupáči přitom v lednu oslavili významné kulatiny. Nejstarší Mikymu je třicet, Honzík a Eliška jsou o deset let mladší. Všichni tři své narozeniny v lednu tradičně prospali. Na oslavy přišel čas v dubnu, na Zelený čtvrtek.

Internet: /1,2,3/ ZooPlzeň.cz, /4/ Facebook Zoo Plzeň, /5/ Českátelevize.cz

Axolotl mexický bílý

Mohl by vás zajímat také článek:

Extravagantní domácí mazlíček axolotl mexický

Píchá, ale nejde nemilovat

Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček

Ježek bělobřichý, domácí mazlíček
Manul, stepní kočka

Vypadá jako kočka, ale je to manul

Kočka, která s člověkem nechce nic mít

Štítky: