Přeskočit na obsah

Je libo trochu osení? Pokud jde o kočky, jistě nepohrdnou. Servírovat je na zlatém podnose přitom nemusíte

Zelené osení, právě to, které se tradičně využívá jako součást velikonoční výzdoby, může skvěle posloužit kdykoliv během roku. Pokud jsou v domácnosti kočky, osení se jistě chopí všemi dvaceti. Je to pro ně lákavá a zdravá pochoutka, se kterou si navíc vyhrají. Zelené osení je přesně to, čemu se obecně říká kočičí tráva. Není to však přitom jenom osení…

Kočičí tráva, zelené osení

Ilustrační foto: Zelené osení jako kočičí tráva, zdroj: Pixabay.com

Kočičí tráva na tisíc způsobů

Může to být mladá pšenice, ječmen nebo jiné druhy obilí. Zelené výhonky kočkám přijdou vhod. Venkovní kočky je s oblibou žvýkají třeba na louce, ty domácí ocení, když je dostanou naservírované pěkně v květináči, anebo v pěkné (třeba velikonoční) misce.

Je to sice ryzí masožravec, ale zeleň kočce usnadňuje trávení. Funguje jako kočičí doplněk stravy, zpestření, jedlá hračka.

Video YouTube: Velikonoční osení

Kočičí tráva kočkám slouží k očistě zažívacího ústrojí a jaro je pro očistu ideální doba. To platí i pro kočky. Kočky navíc kvůli jejich specifickým hygienickým návykům mohou trápit bezoáry, smotky chlupů v zažívacím ústrojí, se kterými tráva pomáhá.

Kočičí ocas a další kočičí speciality

Pokud jste letos nedali obilí naklíčit před Velikonocemi, stále to můžete dohnat a potěšit své kočičí domácí mazlíčky novou jedlou hračkou. Ale jde to i jinak. Stačí se porozhlédnout v okruhu pokojových rostlin. Jako kočičí tráva se označují i některé aromatické bylinky (typicky např. šanta kočičí, příp. kozlík lékařský). Ty však neslouží primárně k očistě, ale nabízejí své terapeutické účinky. Existují však i pokojovky, na kterých si kočky pochutnají stejně jako na klasickém zeleném obilí. A ještě v domácnosti udělají velkou parádu.

K těm nejzajímavějším rostlinám pro kočky patří šáchor střídavolistý, lat. Cyperus zumula, zvaný také kočičí ocas. Jeho dlouhé trávovité listy ve svěží zelené barvě oživí každý interiér. Šáchor se vzhledem exotické palmy najde své místo zvláště tam, kde žijí kočky. Zatímco většina pokojovek je pro kočky jedovatá, šáchor je pro kočky nejenom naprosto bezpečný, ale přímo prospěšný.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Je libo trochu osení? Pokud jde o kočky, jistě nepohrdnou. Servírovat je na zlatém podnose přitom nemusíte

Zelené osení, právě to, které se tradičně využívá jako součást velikonoční výzdoby, může skvěle posloužit kdykoliv během roku. Pokud jsou v domácnosti kočky, osení se jistě chopí všemi dvaceti. Je to pro ně lákavá a zdravá pochoutka, se kterou si navíc vyhrají. Zelené osení je přesně to, čemu se obecně říká kočičí tráva.

Internet: Spektrumzdraví.cz, Primanápady.czuKocouradoma.cziFauna.cz

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Velká bílá kočka Maine Coon

Největší kočky světa

Ohromí nejen velikostí…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *