Koťátka severoamerické kočičí šelmy se v Zoo Plzeň narodila 2. května 2023. Aktuálně za sebou mají první veterinární prohlídku, takže chovatelé již ví, že jde o jednoho samce a dvě samičky. Návštěvníkům zoo se předvedou v celé své roztomilosti v průběhu léta, zatím je lze s dávkou štěstí spatřit přes okno. To když se z bezpečí své ubikace seznamují s okolním světem.
U maminky je nejlíp
Zatím je trojice mláďat ve vnitřní expozici, kde se jim věnuje starostlivá maminka. Jde již o pátá mláďata a pátý vrh současného chovného páru, takže má s mateřskou péčí rozsáhlé zkušenosti.
Takřka před rokem se stejné samici a samcovi narodila dvojčata, která dostala jména Daisy a Dale. Na trojčata tak vychází jména začínající písmenem E. Uvidíme, co v plzeňské zoologické zahradě vymyslí.
Není kočka jako kočka
Koťata reprezentují amerického příbuzného v Evropě rozšířeného rysa ostrovida. Je to rys červený (Lynx rufus), kočkovitá šelma z rodu rys, která je doma v Severní Americe a v Mexiku.
Stejně jako rys ostrovid je i tato kočičí šelma typická štětinkami na uších krátkým ocasem, na což odkazuje také její anglické označení bobcat (z anglického „bobbed tail“, v překladu „zkrácený ocas“). Ocas má délku 9 až 20 centimetrů, šelma samotná měří průměrně okolo 0,8 metrů. Hmotnost je variabilní od 4 do 18 kilogramů, stejně tak zbarvení, které se liší od poddruhu. Těch je celkem dvanáct.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Americký rys v Zoo Plzeň
Expozice pro rysy červené (a rysy kanadské )byla v Zoo Plzeň otevřena v roce 2006, kdy se sem rysové vrátily po delší přestávce. Předtím tady dlouhé roky chovatelé chovaly ve voliérách malých šelem rysa ostrovida. Chov však byl přerušen, aby se milovníci těchto krásných malých kočkovitých šelem mohli posléze znovu těšit z rysů z nearktické části severoamerické oblasti.
První pár rysů červených, narozených v Tierparku Berlin, byl dovezen ze zoologických zahrad v Ostravě a Ústí nad Labem. Hned následující rok udělali radost prvním přírůstkem, vůbec prvním rysem narozeným v Plzni. Malý Lucius se narodil 22. dubna roku 2007. Nyní však v Zoo Plzeň skotačí jiná koťátka.
O ČLÁNKU: Hned tři roztomilá koťátka dělají radost v Zoo Plzeň. Poznáte, o jaké šelmičky jde?
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Hned tři roztomilá koťátka dělají radost v Zoo Plzeň. Poznáte, o jaké šelmičky jde?
Koťátka severoamerické kočičí šelmy se v Zoo Plzeň narodila 2. května 2023. Aktuálně za sebou mají první veterinární prohlídku, takže chovatelé již ví, že jde o jednoho samce a dvě samičky. Návštěvníkům zoo se předvedou v celé své roztomilosti v průběhu léta, zatím je lze s dávkou štěstí spatřit přes okno. To když se z bezpečí své ubikace seznamují s okolním světem.
ŘÍŠE ZVÍŘAT A ROSTLIN
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
POZNÁTE JE? POZNÁTE MLÁDĚ NA OBRÁZKU?
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY
Rozhodně nevíme všechno, věda (a příroda) ví… A my něco z té moudrosti zprostředkováváme. Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.