Arachnofobie? Pro všechny, kteří chtějí otestovat svůj strach z pavouků, je v Zoo Praha připravena pozoruhodná výstava – výstava sklípkanů. Celé léto a ještě v září jsou sklípkani pro zraky návštěvníků Zoo Praha připraveni v Galerii Gočárovy domy. Výstava sklípkanů představuje skrytou krásu těchto fascinujících tvorů. Dokážete ji vidět?
40 druhů sklípkanů ve dvou domech
Gočárovy domy v létě 2022 zdobí i nejkrásnější zástupce rodu, pozemní sklípkan krásnonohý, lat. Harpactira pulchripes, který pochází z jižní Afriky. Výstava sklípkanů však k pozorování nabízí celkem více než čtyřicet druhů živých pavouků, jeden krásnější než druhý. Najdete tady druhy stromové, zemní i podzemní, výrazně zbarvené i nenápadně hnědo šedivé pavouky. Nechybí ani vzácné exempláře, dokonce dosud nepojmenované druhy.
Video YouTube: Sklípkan krásnonohý, Harpactira pulchripes
Narazíte tady i na sklípkana největšího s hmotností kolem 200 gramů. Ať se do Zoo Praha vydáte kvůli arachnofobii, jedné z nejrozšířenějších fobií vůbec, anebo pro lásku k těmto mnohonohým chlupáčům, máte o zážitky postaráno.
Všichni pavouci pocházejí z chovu autora výstavy, známého chovatele sklípkanů, arachnologa Davida Šťastného. Výstava se do pražské zoo vrací po roce. Tehdy zaznamenala velký ohlas a ten se dá čekat již nyní, může se o to postarat sklípkan největší, sklípkan krásnonohý nebo třeba pavoučí rarita v podobě sklípkana Balfourova.
Sklípkaní supermatka
„Balfourka“, sklípkan Balfourův (Monocentropus balfouri) je vzácný pavouk, který žije pouze na ostrově Sokotra v Arabském moři, v severozápadní části Indického oceánu. Naprosto izolovaný jemenský ostrov, zapsaný na seznam přírodního dědictví UNESCO, připomíná druhohorní krajinu. Sice ho dnes neobývají dinosauři, ale dle legend tady má mít ohnivé hnízdo bájný pták Fénix. Je známý pro Strom Dračí krve s červenou mízou nazývanou dračí krev, který vypadá jako velká houba a neroste jinde na světě. Jinde se nevyskytuje ani sklípkan Balfourův, kterého v roce 1897 popsal Reginald Innes Pocock.
Video YouTube: Sklípkan Balfourův, Monocentropus balfouri
Tarantule z rodu Monocentropus, nazývaná také Blue Baboon Tarantula, je pojmenována po svém sběrateli Isaacu Bayley Balfourovi. Samice upoutá výrazným zbarvením se zelenomodrou hlavohrudí a velikostí až sedmnáct centimetrů, se kterou by klidně zaplnila běžný talíř. Jako jeden z mála přitom právě tato sklípkaní matka nepečuje pouze o kokon s vajíčky, ale po vylíhnutí také krmí svá mláďata. Hemžení malých pavoučků kolem nebezpečných chelicer své matky, která jim jakoby láskyplně poskytuje potravu, poprvé pozoroval právě autor výstavy sklípkanů v Galerii Gočárovy domy pražské zoo David Šťastný.
Pozorovat fascinující pavoučí život může nyní každý návštěvník výstavy, která v Zoo Praha potrvá až do konce září. Výstava Sklípkani je otevřena denně od 10:00 do 17:30 hodin, navíc ji provází pestrý program se zajímavými hosty v čele s autorem výstavy. Součástí výstavy je i komentované krmení sklípkanů.
Setkání se sklípkany: V neděli 3. července 2022 od 14 hodin si návštěvníci mohou výstavu prohlédnout i s komentářem odborného chovatele, který bude zaměřen na zajímavosti o životě vystavovaných druhů sklípkanů. Akce nazvaná Seznámení se sklípkany je součástí programu Zoo Praha také v neděli 17., 24. a 31. července 2022.
Gočárovy domy
Ještě než pozornost upoutají sklípkani uvnitř, jistě uchvátí i samotné dřevěné stavby. Unikátní domky inspirované lidovou architekturou renomovaného českého architekta Josefa Gočára (mj. autora kubistického Domu u Černé Matky Boží nedaleko Prašné brány) zaujmou pestrou fasádou v barvách československé trikolory. Pestrá je i jejich historie. Dvojice dřevěných domků z let 1920 a 1921 vznikla pro letiště ve Kbelích. Jeden měl sloužit jako byt pro správce letiště, druhý jako čekárna s občerstvením, to, čemu dnes říkáme terminál. Časem pochopitelně ztratily na letišti své využití, a tak byly v sedmdesátých letech minulého století přemístěny do areálu zoologické zahrady v Troji, pod skalní masiv proti výběhům horských kopytníků. I v areálu zahrady se však stěhovaly. Po povodni v roce 2002 se přesunuly na bezpečnější místo. Po rekonstrukci se pak slavnostně otevřely v roce 2011 při příležitosti 90. výročí své výstavby.
Gočárovy domy v Zoo Praha zaplnili sklípkani