Přeskočit na obsah

Nealko pivo: Trend tohoto léta

Česko je zemí piva. České pivovarnictví má dalekosáhlou tradici, která sahá až do roku 993, kdy byl založený Břevnovský klášter. Právě ten se pyšní nejstarší doloženou českou tradicí vaření piva. Přestože se loni spotřeba piva kvůli pandemickým restrikcím propadla na pátou nejnižší úroveň od roku 1950, stále je spotřeba dle statistiky českého svazu pivovarů a sladoven připadá na jednoho Čecha 129 litrů vypitého piva ročně. Převládají primárně ležáky a výčepní piva, ovšem svoje slovo mají i pivní speciály. K létu patří také nealko piva, které jsou rok od roku oblíbenější.

O 21 % více nealko piva

Dle dat Českého svazu pivovarů a sladoven vyrobily české pivovary v prvním čtvrtletí letošního roku o 21 % více nealko piva než loni. Celkem ho přitom pivovary v Česku v roce 2021 uvařily 1,14 milionu hektolitrů.

Podle evropské normy se za nealko pivo považuje sladový nápoj s obsahem alkoholu méně než 0,5 procenta. I klasická česká piva však mají tradičně oproti zahraničním značkám méně alkoholu. Novinky mezi českými pivy mají obsah alkoholu od 4,4 do 5 procent. Velké pivovary přitom aktuálně jedou na vlně zvané Ale, tedy svrchně kvašeného piva, které se vyrábí z amerických druhů chmele.

Video YouTube: Ale pivo

„Snižování alkoholu v pivu je jednoznačně velkým světovým trendem,“ uvedla garantka projektu Kde se pivo vaří Marcela Titzlová. Doplnila, že výroba nealkoholického piva a různých ochucených variant dává sládkům možnost vytvářet nové chuti.

Léto chutná po rybízu nebo citrusech

Hlavní sezónou nealko piva je léto, a tak se na ni pivovary náležitě připravují. Pivovar Staropramen nabízí například letní chuť Rybíz a limetka, která rozšiřuje pivní mix Cool s variantami Okurka a limetka, Lemon, Jablko a hruška, Grep, Malina a borůvka, Bezový květ a lemongrass, navrch s novinkou Tmavá švestka.

Video YouTube: Nealko pivo Tmavá švestka

Zlatopramen vyrobil nealko pivo s příchutí rybíz a brusinka. Pivovar Litovel připravil na léto citronové nealko pivo. Pozadu nezůstává ani nejprodávanější české nealkoholické pivo Birell Plzeňského Prazdroje. Pivovar na léto 2022 přináší limitovanou edici hned čtyř radlerů na bázi Birellu s příchutěmi citron, máta, višeň a ostružina. Přidává i dvě nové varianty s nižším podílem cukru, bezový květ a malina.

Objevem léta 2022 jsou nealkoholická hořká piva, které reprezentuje například nové Královsky hořké nealko pivo z pivovaru Krušovice.

Ještě než pozornost upoutají sklípkani uvnitř, jistě uchvátí i samotné dřevěné stavby. Unikátní domky inspirované lidovou architekturou renomovaného českého architekta Josefa Gočára (mj. autora kubistického Domu u Černé Matky Boží nedaleko Prašné brány) zaujmou pestrou fasádou v barvách československé trikolory. Pestrá je i jejich historie. Dvojice dřevěných domků z let 1920 a 1921 vznikla pro letiště ve Kbelích. Jeden měl sloužit jako byt pro správce letiště, druhý jako čekárna s občerstvením, to, čemu dnes říkáme terminál. Časem pochopitelně ztratily na letišti své využití, a tak byly v sedmdesátých letech minulého století přemístěny do areálu zoologické zahrady v Troji, pod skalní masiv proti výběhům horských kopytníků. I v areálu zahrady se však stěhovaly. Po povodni v roce 2002 se přesunuly na bezpečnější místo. Po rekonstrukci se pak slavnostně otevřely v roce 2011 při příležitosti 90. výročí své výstavby.

Pivo léto

Foto: Sklípkan Balfourův, Monocentropus balfouri, zdroj: Pixabay.com

Nealko pivo: Trend tohoto léta

O článku, zdroje a další informace

Nealko pivo: Trend tohoto léta

,

Dle statistiky Českého svazu pivovarů a sladoven připadá aktuálně na jednoho Čecha 129 litrů vypitého piva ročně. Převládají primárně ležáky a výčepní piva, ovšem svoje slovo mají i pivní speciály. K létu patří také nealko piva, které jsou rok od roku oblíbenější.

Internet: ČTK, Deník.cz, Vitalia.cz, Prazdroj.cz, Pivovary-Staropramen.cz

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *