Hojně rozšířenými zástupci pěvců jsou i kosi, drozdi nebo menší pěnkavy. Vzácnější a méně nápadní jsou pak menší pěvci jako pěnice černohlavá (černohlávek), budníček menší, rehek domácí, střízlík obecný aj. Zapomenout nesmíme ani na slavíky nebo skřivany s jejich libozvučnými ptačími písněmi. A pak je tu třeba i drsný zpěv krákajícího rákosníka velkého. Poznáte všechny tyto pěvce?
Jaké je jméno pěvce na fotografii?
#1. O jakého ptáčka jde?
#2. O jakého ptáčka jde?
Toto je rehek domácí, zvaný kominíček nebo čermáček.
Results
Povedlo se!
Ne, zpěváčci s vámi (zatím) neladí.
Malí velcí zpěváci
I malí ptáčci dokážou vyloudit fascinující zvuky. Příkladem za všechny je rehek domácí, lidově zvaný kominíček nebo čermáček. Druh má sedm poddruhů, které se od sebe odlišují zbarvením. Přesto se dá rehek domácí od ostatních ptáků relativně snadno odlišit prostřednictvím nápadného, výrazně zářivého ocasu, kterým ptáček neustále kmitá. Samička a mladí samečci jsou téměř šediví. Starší samečky rehka zdobí černé, místy popelavé peří a bílá skvrna na křídle, která se zvětšuje z věkem.
Rehek si pro zpívání vybírá vyvýšená místa, typicky střechy a komíny, odtud se mu také říká kominíček. Ptáček o něco menší než vrabec svůj kratičký melodický zpěv kombinuje se švitořením, vrzáním a chřestěním. Neméně zajímavé zvuky však nabízejí i další ptačí zpěváčci, mj. pěnice černohlavá (černohlávek), budníček menší, střízlík obecný. Z větších je to třeba pěnkava obecná, slavík, skřivan, drozd aj.
ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Ptáci zpěváci: Poznáte je?
Přestože jsou pěvci obecně z těch menších ptáků, ti nejznámější a nejrozšířenější zpěvný ptáci Česka rozhodně nejsou úplně malí. Příkladem je kos černý, také drozd zpěvný nebo špaček obecný, kteří mají zhruba stejnou velikost. Zpívají-li, pohled na ně je vždy okouzlující, uchu většinou lahodí i jejich zpěv. Výjimkou, která potvrzuje pravidlo, je zmiňovaný špaček.
Internet: Rozhlas.cz, Agrobiologie.cz, Birdlife.cz
Literatura
- Goodfellow, P.: Ptáci střední Evropy. Praha: Slovart, 2018. ISBN: 978-80-7529-734-1
- Schmolz, M.: Radost z pozorování ptáků ve městě a okolí. Praha: Grada, 2021. ISBN: 978-80-271-3011-5
- Atlas ptáků. Praha: Bookmedia, 2019. ISBN: 978-80-88213-71-0
Pozorování ptáků
Je to dobrodružství, které nám dovoluje opustit přízemní starosti a vydat se do blažených výšin modré oblohy či průzračné hloubky čarovné vody. Pozorování přírody je způsobem, jak se povznést, zvláště pozorování ptáků. Kočky by o tom mohly povídat!
Pozorování ptáků i nám lidem dovoluje roztáhnout křídla a pocítit to, co pociťují ptáci – volnost, svobodu a čirou radost z bytí. Stačí se jenom dívat, povznášející pocity přijdou sami, jen tak, bez jakékoliv námahy, bez podmínek. Každý malý ptáček nabízí lehkost, která člověku tolik chybí. Každý zpěvný pták nabízí potěšení pro duši, protože harmonie vesmíru zní jako hudba.
Dokážeme-li vidět krásu, je nám na dosah, ve variacích, které berou dech. Dejte přírodě šanci, vydejte se vstříc zážitkům z pozorování ptáků. Nezapomeňte na lehkost kroků a respekt k životu. Z cesty do říše zvířat a rostlin nikdy nebudete zklamáni.
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA
- Jaguar Trek v Zoo Zlín: Největší expozice jaguárů v Evropě
- Safari park: Ze zookoutku je dnes genetická banka afrických zvířat
- Nejlepší (a největší) matky ve zvířecí říši: Slonice ohromí
- Britka nemusí být modrá. Ruská modrá kočka ano, stejně tak i chartreux
- Himalájská kočka: Perská kočka a siamka dohromady