Přeskočit na obsah

Himalájská kočka: Perská kočka a siamka dohromady

Řadí se mezi peršanky, ale je zbarvená siamsky, řečí chovatelů „pointed“, tedy s odznaky. Huňatá srst himalájské kočky má světlou barvu, ale uši, čumáček, tlapky a konec ocasu jsou tmavší. Kolem krku navíc himalájská kočka nosí hustý límec, to asi proto, aby ji v těch Himalájích nebyla zima.

Kočka dvou tváří

Jako nezávislá a klidná pohodářka je to přitom ideální kočka do bytu, kde se vyžívá lenošení, ale i mazlení a kočičích hrách. Siamské zbarvení tato kočičí kráska získala přímo od siamek, když se toto nevšední kočičí plemeno v první polovině dvacátého století v USA začalo rodit křížením s perskými kočkami. Uznáno pak bylo až v průběhu padesátých a šedesátých let.

Cílem chovatelů bylo vyšlechtit kočku se zářivýma očima a hedvábnou srstí zdobenou znaky. To se povedlo. Zatímco se siamkami ji pojí zbarvení srsti a očí, od perských koček zdědila podsaditou postava, krátké statné nohy a široký hrudník. Himalájská kočka může mít i zploštělý obličej jako peršanka, ale má i druhou tvář, respektive více tvarovaný obličej.

Oči jako pomněnky

Pro himalájskou kočku jsou typické i výrazné modré oči, typické i pro kočky siamské. U perských koček se jinak vyskytují pouze v bílé variantě.

Přestože evropská FIFe, ani americká CFA, jedna z největších organizací chovatelů koček na světě, himalájské kočky nevyčleňuje z plemene perská kočka, jsou zejména ve státech himalájské kočky pro svůj úchvatný vzhled a přívětivou povahu vyhledávanými domácími mazlíčky.

Neuvěřitelná cesta kočky a dvou psů

Oblibě himalájské kočky v USA značně přispěl film Walta Disneye Neuvěřitelná cesta a Neuvěřitelná cesta II (v anglickém originále Homeward Bound: The Incredible Journey) z roku 1993, kde je právě tato kočka jednou z trojice klíčových zvířecích hrdinů. Jde o remake filmu Neuvěřitelné putování z roku 1963, který byl natočený podle knihy vycházející ze skutečné události v kanadské divočině. V knize se však objevuje místo himalájské kočky Sassy kocour Tao, kterého provází zlatý retrívr Luath a teriér Bodger. Ve filmu Neuvěřitelná cesta provází Sassy psi Shadow a Chance.

Neuvěřitelná cesta

Foto: Neuvěřitelná cesta (himalájské kočky a dvou psů), zdroj: Walt Disney, Buena Vista Pictures

Himalájská kočka: Perská kočka a siamka dohromady

O článku, zdroje a další informace

Himalájská kočka: Perská kočka a siamka dohromady

,

Řadí se mezi peršanky, ale je zbarvená siamsky, tedy s odznaky. Huňatá srst himalájské kočky má světlou barvu, ale odznaky jsou tmavší. Kolem krku navíc himalájská kočka nosí hustý límec, to asi proto, aby ji v těch Himalájích nebyla zima. Jako nezávislá a klidná pohodářka je to přitom ideální kočka do bytu.

Internet: iFauna.cz, Bezednámiska.cz, Zoohit.cz, Můjchlupáč.cz, Hillspet.com, ČSFD.cz

Literatura

  1. Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  2. Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Birma posvátná kočka

Mohl by vás zajímat také další článek o kočkách:

Posvátná kočka

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *