Přeskočit na obsah

Jaguar Trek v Zoo Zlín: Největší expozice jaguárů v Evropě

Zbarvením jihoamerický jaguár připomíná levharta, ale ten obývá výhradně Afriku a Asii. Jaguár i levhart se také vyskytují v černé variantě, oběma se pak říká černý panter. A právě jeden takový černý panter nově zdobí Zoo Zlín, obývá nový pavilon Jaguar Trek, který představuje největší expozici jaguárů v Evropě.

Jaguár, stejně jako lev, tygr nebo levhart patří do rodu velkých kočkovitých šelem Panthera. Po tygrovi a lvovi jde také o největší kočkovitou šelmu, na Novém kontinentě je jaguár největší.

Jaguáři v Zoo Zlín

V minulosti byl pavilon šelem s jaguáry v Zoo Zlín na místě dnešní tropické haly Yucatan. Ve svahu pod halou, v americké oblasti zlínské zoologické zahrady, pro jaguáry připravili novou expozici Jaguar Trek. Prudké stoupání přitom návštěvníkům zjednodušuje nová cesta, která vede ve svahu v serpentýnách. Umožní tak přístup k jaguárům také handicapovaným. Navíc tudy projede i vláček, a tak poprvé v historii vznikne okružní trasa vláčku po celé Zoo Zlín.

Celý prostor vypráví příběh o cestě krajinou, kde se setkává lidské svět s divočinou, fauna se zabydluje v opuštěných reliktech civilizace a spolu s florou ji postupně pohlcuje.

„Abychom se mohli vrátit k chovu jaguárů, museli jsme vytvořit opravdu něco výjimečného. Vybudovali jsme skutečný jaguáří komplex, který tvoří rozlehlý venkovní výběh s proskleným bazénem, budova s vnitřními ubikacemi a chovatelským zázemím a samozřejmě spousta nejrůznějších bezpečnostních prvků. Prostor pro jaguáry má rozlohu přes 2 000 metrů čtverečních a je největší expozicí svého druhu v Evropě,“ uvedl k novému pavilonu ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Slavnostního otevření se Jaguar Trek dočkal v neděli 15. května 2022, těsně před květnovým úplňkem a zatměním Měsíce. Jaguáři se návštěvníkům zoologické zahrady předvedli v celé své kráse.

Video YouTube: Jaguáři Danny a Yuna v Zoo Zlín

Jaguáři Danny a Yuna

Návštěvníci Jaguar Treku se mohou těšit pohledem na dvě majestátné kočky, čtrnáctiměsíčního samce Danyho a téměř dvouletou samici Yunu. „Danyho jsme získali z dánské Zoo Skaeru, Yuna se narodila v německé Zoo Roctock. Ještě před samotným získáním jsme si říkali, že by bylo skvělé mít v chovu klasicky zbarveného jaguára i jeho melanistickou, tedy černou formu. Jsme nadšeni, že se naše přání splnilo a na doporučení koordinátora máme v chovu žlutohnědou samici a černého samce. Doufáme, že se nám podaří je úspěšně spojit a že se v budoucnosti dočkáme i mláďat,“ představila jaguáry hlavní zooložka Markéta Horská.

Pokud se mláďata skutečně ve zlínské zoo skutečně podaří odchovat, dokonce by mohla na předchozí navázat i zbarvením. V minulosti se ve Zlíně odchovali hned šest mláďat, všechna zářila magickým černým zbarvením jako černý jaguár.

Přestože má kočka Yuna typicky zlaté zbarvení s rozetami, její předci měly srst v černé, melanistické variaci. A tak by s Dannym mohla mít černá koťata. Radost však Danny a Yuna v Zoo Zlín dělají již nyní. Dvě mohutné kočičí šelmy v nádherném zbarvení, navíc v největší expozici jaguárů v Evropě, jistě přilákají do zoologické zahrady mnohé návštěvníky. A tak to má být.

Jaguár Yuna v Zoo Zlín

Foto: Samice jaguára Yuna, zdroj: Zoo Zlín

Jaguar Trek v Zoo Zlín: Největší expozice jaguárů v Evropě

O článku, zdroje a další informace

Jaguar Trek v Zoo Zlín: Největší expozice jaguárů v Evropě

,

Zbarvením jaguár připomíná levharta, ale ten obývá výhradně Afriku a Asii. Jaguár i levhart se také vyskytují v černé variantě, oběma se pak říká černý panter. A právě jeden takový černý panter nově zdobí Zoo Zlín, obývá nový pavilon Jaguar Trek, který představuje největší expozici jaguárů v Evropě.

Internet: Zoo Zlín1,2,3, Jaguar Trek v Zoo Zlín, ČT24.cz, Rozhlas.cz, Stoplusjednička.cz

Literatura

  1. Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  2. Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
Lev, kočičí šelma

Mohl by vás zajímat také článek:

Lev a jeho kočičí příbuzní

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *