Přeskočit na obsah

Britka nemusí být modrá. Ruská modrá kočka ano, stejně tak i chartreux

V našich končinách je britská kočka z těch nejznámějších kočičích plemen, také se v českých domácnostech zabydlela ve velkém. Britka je spojována s modrou barvou srsti, která je však pouze jednou z mnoha barevných variací plemene. To méně známá a v Česku méně rozšířené kočičí plemena jako ruská modrá kočka a francouzská kočka chartreux (kartouzská kočka), mívají vždy opravdu modré, resp. stříbřité zbarvení. Barva srsti také poukazuje na jejich výsadní postavení mezi kočičí aristokracií. Modré kočky prostě mají také modrou krev.

FOTOGALERIE: Kartouzská kočka

Modré kočky: Která je která?

Britská, kartouzská (chartreux) nebo ruská modrá kočka… Je to právě barva srsti, která by mohla vést k záměně těchto tří kočičích plemen, avšak pouze na první pohled. Každé z těchto plemen je specifické. Mnohé prozradí již pohled do očí.

Kvalitní huňatá modrá srst se schopností odpuzovat vodu a oči v barvě jantaru, případně v odstínech zlata či mědi. Francouzský šarm v celé své kočičí kráse! To je kočičí plemeno s honosným názvem chartreux, kartouzská kočka, plemeno vyšlechtěné francouzskými mnichy.

Jantarové oči či oči barvy smaragdů?

Ani samotné oči modré kočky ze země galského kohouta nezapřou svůj původ. V koutcích jsou protažené. To, na co Francouzky využívají oční linky, je pro plemeno chartreux přirozené. Oči se tak jeví jako šikmé, doplňují je středně velké uši se zakulacenou špičkou a dlouhý, rovný a široký nos. To britská kočka má čumáček lehce prohnutý a kulaté oči otevřené do široka. Ruská modrá kočka má oči typicky smaragdově zelené.

Video YouTube: Chartreux versus Russian Blue cat

Britská modrá kočka

Britské modré kočky mívají oči oranžové či v různých odstínech mědi. Oči britské kočky však nabývají různých barev, stejně jako srst. Britské kočky mohou být zbarvené do více než 250 barev. Modrá je pouze jednou z nich. Existuje také stříbřitá či lila, krémová, červená, čokoládová, skořicová, bílá, plavá či černá britská kočka. Britky bývají i želvovinové v různých barvách, s mramorovanou, tygrovanou i tečkovanou kresbou.

Populární whiskas kočky bývají právě tečkované nebo mramorované, stříbřitě stínované nebo stříbřitě závojové (chinchila). Podle standardu má whiskas kočka zelené oči, ale srst je vždy s kresbou, tu šarmantní chartreux kočka nikdy nemá. Kresba nikdy nezdobí ani ruskou modrou kočku, typickou právě smaragdovýma očima. Na rozdíl od britské kočky má však ruská kočka vždy štíhlou atletickou postavu a dlouhé nohy. Elegancí tak může konkurovat i francouzské chartreux. I ta je však oproti ruské kočce silnější, navíc má oči v barvě jantaru, zlata či mědi.

Modrá nebo stříbrná kočka?

Není to jen britská, ruská modrá nebo chartreux, šedivou či stříbřitou srst má na první pohled i tzv. kočka vlkodlak, plemeno lykoi. Ve skutečnosti tmavé chlupy vždy provází menší podíl chlupů bílých. Jedno z nejnovějších kočičích plemen lykoi s huňatými kočkami jistě nezaměníte, srst je sice šedivá, ale řídká. Chybí podsada, i proto kočka vypadá jako vlkodlak nebo vlk. Na určitých místech může srst zcela chybět, částečně je lykoi kočka bezsrstá, to se o výše jmenovaných říct rozhodně nedá.

Kartouzská kočka Chartreux

Foto: Chartreux, kartouzská kočka, zdroj: Pixabay.com

Každá modrá kočka není britská. Může být i Ruska či Francouzka

O článku, zdroje a další informace

Každá modrá kočka není britská. Může být i Ruska či Francouzka

,

Modré kočky nereprezentuje pouze britka. Kočičí plemena jako ruská modrá kočka a francouzská kočka chartreux (kartouzská kočka) mívají také modré, resp. stříbřité zbarvení. Na rozdíl od britské kočky výhradně. Barva srsti také poukazuje na jejich výsadní postavení mezi kočičí aristokracií. Modré kočky prostě mají také modrou krev.

Internet: Abíčko.cz, iReceptář.cz, iFauna.cz, iDnes.cz, Chovatelská stanice kartouzských koček Květ Vysočiny

Literatura

  1. Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  2. Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Birma posvátná kočka

Mohl by vás zajímat také další článek o kočkách:

Posvátná kočka

Redaktorka Kočičí noviny

1 komentář na “Britka nemusí být modrá. Ruská modrá kočka ano, stejně tak i chartreux”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *