Na začátku měl být velký apetit asijského kapra užitečný. Na jihu Spojených států rybu záměrně nasazovali u čističek odpadních vod, aby požírala přemnožené řasy. Asijský kapr se však rozšířil a jako invazivní druh začal ohrožovat místní ekosystémy. Řešení zní relativně jednoduše – stačí kapra prostě sníst. Tak jednoduché to však není, protože Američany tato ryba příliš neláká.
Copi chutná líp
Americké úřady se inspirovaly příběhem hlubokomořské ryby, které se ještě v sedmdesátých letech říkalo slimehead, česky slizohlav. Až když se jí v restauracích přejmenovali, stala se oblíbenou součástí jídelníčku. Takto by se do amerického jídelníčku měly dostat i invazivní kaprovité ryby. Několik druhů amurů a další ryby z čeledi kaprovitých, které jsou zatím známé pod souhrnným názvem asijský kapr, mají v americkém státě Illinois nové jméno „copi“. Právě tady ohrožují ekosystém, což by měl zvrátit jejich zvýšený rybolov a konzumace, která je udržitelnější než konzumace jiných ryb.
Reklama na copi
V Illinois se pustili do intenzivní propagace copi jako zdravé a udržitelné potraviny. Primárně spustili nové webové stránky s informacemi o těchto rybách jako delikatese a ingredienci mnoha zajímavých receptů. Recepty na webu pochopitelně nechybí. Najdete tady například recept na Fish Cakes z copi, fialové rybí koláčky dle šéfkuchaře Petera Gebauera s koriandrem, chilli a mangem. Další gurmánskou inspiraci nabízí i recepty na rybí hamburger nebo rybí tacos. Dokládají, že čerstvé ryby copi najdou své místo ve všech světových kuchyních.
Ryba na talíři
„Copi je čerstvá místní ryba s jemnou chutí. Chuťový zážitek copi je čistý a lehký. Proto se právem uchází o místo mezi populárními bílými rybami. Je pikantnější než tilapie, chuťově čistší než sumec a méně šupinatá než treska,“ píšou na webu choosecopi.com a doplňují slovy slovy šéfkuchaře Briana Jupitera: „Copi podněcuje kreativitu, je perfektní smažená, dušená, grilovaná, pečená i grilovaná.“
Illinois nyní plánuje formálně požádat o změnu jména u kaprovitých ryb americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a název registrovat jako ochrannou známku. Ryba s velkým apetitem by tak nakonec sama měla skončit na talíři.
Asijský kapr dostal nové jméno, kvůli ochraně přírody