Přeskočit na obsah

Svátek koček v Brně: Kočky bez domova na výsluní

Mezinárodní den koček, který se slaví každý rok 8. srpna, pojali v Brně jako pomoc jihomoravským útulkům. Tam k červenci 2022 pečovaly o 935 opuštěných koček, které nemají takové štěstí jako jiní milovaní domácí mazlíčci. V brněnské kavárně JAGA v sobotu 13. srpna 2022 uskutečnili akci, v rámci které se pro kočky bez domova vybralo téměř 200 tisíc korun. Peníze poputují k jedenácti útulkům v Brně a okolí.

Den koček s Kryšpínem

Již tradičně se Den koček v Brně koná v režii charitativního kočičího spolku Kryšpín. Ten ve foyer kavárny JAGA v Bílém domě na Žerotínově náměstí připravil dobročinný bazárek. Nákup věcí z druhé ruky, ale i věcí nových podporuje kočky v nesnázích. Dělá radost kočkám lidem, kteří si z bazárku mohou odnést třeba kuličky ze šanty kočičí a jiné poutavé hračky pro kočky, ale i oblečení, obuv, bižuterii, knížky, keramiku, svíčky a další hand made výrobky.

Milovníci koček se na Den koček mohou zúčastnit i přednášky o kočkách z útulků, pod vedením Bětky Blaškové z útulku Tibet, soukromého azylu pro zvířata v nouzi, navíc v doprovodu výstavy fotek koček z útulků.

Úspěch akce potvrdila vybraná částka, kterou současně charitativní kočičí spolek Kryšpín dosáhl prvního milionu na pomoc kočkám v nesnázích. A to za pouhých 569 dnů existence. Vznikl totiž 21. den 21. roku 21. století.

Den koček nejenom v srpnu

Mezinárodní den koček se v roce 2022 slaví již po dvacáté. Vyhlásil ho Mezinárodní fond ochrany zvířat (International Fund for Animal Welfare, IFAW) spolu s dalšími organizacemi bojujícími za práva zvířat, aby vyzdvihly kočičí úlohu v lidských životech. Připomínají si ho všichni milovníci koček, útulky, ale i eshopy, které na tento den často vyhlašují mimořádné slevy.

Příležitost potěšit svoji kočku či udělat něco pro kočky z útulků se přitom nabízí třeba i 17. srpna neboli na Čestný den černé kočky, který slaví v USA. Po celém světě se také 2. ledna slaví kočičí Nový rok, 2. března je pak Mezinárodní den adoptovaných koček. 22. února je považovaný za kočičí den v Japonsku. 23. března je zase v USA známý jako Den sladkých koťátek, 28. března pak jako Den respektu své kočce.

Kočka bez domova

Ilustrační foto: Kočka bez domova, zdroj: Pixabay.com

Svátek koček v Brně: Kočky bez domova na výsluní

O článku, zdroje a další informace

Svátek koček v Brně: Kočky bez domova na výsluní

,

Britská modrá kočka není jediná. Modré kočky se potulovaly i Francií a údajně obývaly klášter Grande Chartreuse jako kočky Chartreux. Chránily také zásoby v přístavních severských městech, typicky Archangelsku. Archangelská kočka se později dostala až k carskému dvoru, jako ruská modrá kočka. V Asii mají zase kočku korat.

Internet: Spolek Kryšpín, Deník.cz, enviweb.cz

Birma posvátná kočka

Mohl by vás zajímat také další článek o kočkách:

Posvátná kočka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *