Přeskočit na obsah

Den slonů v Zoo Praha

Na 12. srpen připadá Mezinárodní den slonů, svátek slaví sloni v lidské péči i ve volné přírodě. Mezinárodní den slonů také upozorňuje na hrozby, kterém sloni musí čelit a překládá možnosti, jak tato majestátná zvířata chránit. Speciální program na svátek slonů připravila Zoo Praha. Den slonů, který připomíná Mezinárodní den slonů, tady chystají na sobotu 13. srpna 2022.

Vzhůru do údolí slonů

Den slonů zpestří Údolí slonů v Zoo Praha například o speciální hračky pro zvířata, které se dají vyrábět třeba ze starých hasičských hadic. Takové hračky pak zvířatům přináší zábavu a napomáhají rozvíjet jejich přirozené schopnosti, které mohou být životem v zajetí upozaděny. Takzvaný enrichment, tedy obohacování života zvířat mimo své přirozené prostředí o nové podněty, je nedílnou součástí kvalitního chovu v lidské péči. Enrichment má mnoho podob, hračky pro zvířata jsou jednou z nich.

Den slonů v Zoo Praha bude provázet bohatý program zaměřený právě na život slonů, ale představí také chovatelské zázemí pražské zoo. Na návštěvníky tady bude čekat komentované koupání slonů, během dne i další komentovaná setkání se slony.

Vedle zajímavých informací si návštěvníci v Údolí slonů budou moct vyzkoušet i principy sloní komunikace pomocí doteků. Sloni přitom v komunikaci nepoužívají jenom choboty a hmat, ale také hmat, zrak a především hlas. Dokonce vytváří nízkofrekvenční vibrace, které se šíří až do vzdálenosti několika kilometrů. Pro člověka jsou přitom neslyšitelné.

Vzhůru do papírny

V areálu Papírny Zoo Praha se na Den slonů chystá výroba papíru ze sloního trusu. Kvůli vláknině je sloní trus jednou ze surovin, ze které se dá ruční papír vyrobit a zoologická zahrada v pražské Troji toho pravidelně využívá.

Papírna v pražské zoo funguje již od roku 1996, ruční papír se tady vyrábí ve spolupráci Ruční papírnou Velké Losiny. Ta je jedním z nejstarších doposud pracujících podniků svého druhu v Evropě a také jedinou ruční papírnou v Česku. Unikátem je však i samotná Zoo Praha, nejslavnější a nejnavštěvovanější zoo v ČR. Sloni tady patří k největším hvězdám, ale svůj domov v pražské Troji má více než 5000 zvířat v asi sedmi set druzích. Zoologická zahrada v Praze nepatří jen mezi nej zoo v ČR, ale také mezi nejlepší zoo na světě, například dle hodnocení serveru Tripadvisor.

Slon africký, mládě

Foto: Slon africký, mládě, zdroj: Pixabay.com

Den slonů v Zoo Praha

O článku, zdroje a další informace

Den slonů v Zoo Praha

,

Na 12. srpen připadá Mezinárodní den slonů, svátek slaví sloni v lidské péči i ve volné přírodě. Upozorňuje na hrozby, kterém sloni musí čelit. Program na svátek slonů připravila Zoo Praha, proběhne tady v sobotu 13. srpna 2022.

Internet: Zoo Praha1,2, Ekolist.cz, Matfyz.cz

Literatura

  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
Lev, kočičí šelma

Mohl by vás zajímat také článek:

Lev a jeho kočičí příbuzní

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *