Přeskočit na obsah

Nezvyklé spojenectví v konžském pralese: Gorily a šimpanzi

Společně hledají potravu a také se pak společně krmí. Takovýto obrázek se pravidelně naskýtá vědcům, kteří dlouhodobě sledují skupiny šimpanzů a goril v Konžském deštném pralese. S rozlohou přes 1,7 milionu kilometrů čtverečních je Konžský deštný prales jedním z nejhodnotnějších ekosystémů planety s mimořádnou biologickou rozmanitostí.

Konžský deštný prales

Konžský deštný prales je domovem 39 endemických druhů, tedy takových, které se nevyskytují jinde na světě. Jenom v lesích Demokratické republiky Kongo žije asi 400 druhů savců a 1000 druhů ptáků. V celém lese najdeme neuvěřitelných 10 tisíc druhů zvířat, vedle goril a šimpanzů patří mezi ty nejznámější také sloni, leopardi, hroši nebo okapi. Jsou to také gorily, sloni a velcí býložravci, kteří se podílejí na struktuře pralesa s menším počtem malých stromů a bohatými vzrostlými stromy, uchovávajícími významné množství uhlíku. Může za to jejich styl stravování. A právě stravování také spojuje gorily a šimpanzi.

Video YouTube: Deštné pralesy, tajemství života

Společná hostina

Vědci vypozorovali, že ve chvíli, kdy tlupa šimpanzů najde zajímavou potravu jako plody fíkovníků nebo vlnovce pětimužného, připojují se k nim i gorily.

Bezpečí zřejmě stojí stranou, přátelství těchto dvou druhů zato může přinést i nové stravovací možnosti, jak dokazuje dlouhodobá studie vědců z Washingtonské univerzity v národním parku Nouabalé-Ndoki v Konžské republice. Pozorování nezvyklého přátelství nyní vědci popsali v odborném magazínu iScience, aby o něm referoval i list The New York Times.

Win-win spolupráce

Antropologové předpokládali, že různé druhy hominidů mezi sebou soupeřili, nyní ale sociální vazby mezi dvěma druhy lidoopů mění pohled i na evoluční historii lidstva. Stejně jako uzavírají spojenectví šimpanzi a gorily, mohli je uzavírat i naši předkové.

Agresivita mezi těmito druhy spočívá jen ve varovných výkřicích, hraní je sice divoké, ale stále jde o hraní. Dle vědců spolu šimpanzové a gorily nežijí, ale scházejí se až překvapivě často. Jejich setkání přitom trvají několik minut i hodin. Rozhodně nejde o náhodná setkání a také nejde jenom o prospěch. Je to pro ně také zábava asi jako když si člověk hraje s psem, kočkou či jiným domácím mazlíčkem, společenským zvířetem.

Gorila

Ilustrační foto: Gorila, Konžský deštný prales, zdroj: Pixabay.com

Nezvyklé spojenectví v konžském pralese: Gorily a šimpanzi

O článku, zdroje a další informace

Nezvyklé spojenectví v konžském pralese: Gorily a šimpanzi

,

Společně hledají potravu a také se pak společně krmí. Takovýto obrázek se pravidelně naskýtá vědcům, kteří dlouhodobě sledují skupiny šimpanzů a goril v konžském deštném pralese. Dle vědců spolu šimpanzové a gorily nežijí, ale scházejí se až překvapivě často. Rozhodně nejde o náhodná setkání.

Internet: ČTK, iScience, ČT24, ekolist.cz

Literatura

  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *