Doposud to byly pouze Spojené státy, bývalý Sovětský svaz a Čína, kterým se podařilo s kosmickou lodí přistát na Měsíci. Pokusy Indie nebo soukromé izraelské společnosti skončily neúspěchem. 25. dubna 2023 by však na Měsíci měli přistát Japonci. Na měsíční povrch by měla dosednout lunární sonda projektu Hakuto-R japonské firmy ispace.
Ambice, které míří až na Měsíc
Stojí tak trochu v pozadí za nedávným testovacím startem rakety Starship společnosti SpaceX Elona Muska, přesto jde o jeden z nejambicióznějších projektů současné kosmonautiky. Nyní se přibližuje svému vrcholu. V úterý 25. dubna v 17:45 hodin středoevropského času by měl japonský modul dosednout ve velkém kráteru Atlas, na okraji Mare Frigoris, tedy Moře chladu.
Dosednutí modulu M1 na měsíčním povrchu ispace vysílá živě na svém Youtube kanále. Každý tak může sledovat, zda-li se to povede. Pokud ano, půjde o další přelomový milník v cestách do vesmíru.
Video YouTube: ispace HAKUTO-R Mission 1 (M1)
Na Měsíc, ale nejdřív mnohem dál
Mise Hakuto-R na Měsíc cestovala dlouhých pět měsíců. Trasa byla zvolená s ohledem na maximální úsporu energie. V prosinci 2022 vzlétl modul M1 z mysu Canaveral na americké Floridě na raketě SpaceX. Nejprve 2,3 metru vysoký modul vyletěl během pěti týdnů do vzdálenosti přes 1,5 milionů kilometrů od Země, tj. asi pětinásobek vzdálenosti Země a Měsíce. Následně se vracel zpět pomocí zemské gravitace.
Trvalo asi tři měsíce než dorazil na oběžnou dráhu Měsíce. Firma ispace pak prostřednictvím modulu monitorovala měsíční povrch, hledala vhodné místo na přistání a čekala na optimální podmínky. Ty nastávají právě nyní.
Přístav pro kosmonauty i vesmírné turisty
Mezinárodní vesmírná stanice ISS
Co bude následovat?
Po přistání modulu M1 by měl na měsíční povrch vyjet dvoukolový rover vyvinutý společnostmi JAXA, japonským výrobcem hraček Tomy Co a Sony Group.
Až ve druhé misi plánované na rok 2024 by měl na Měsíc vyjet vlastní rover ispace. Následující rok by se pak Japonci měli v rámci spolupráce s NASA a programu Artemis podílet na přepravě nákladu na Měsíc s cílem vybudovat tady trvale osídlenou kolonii.
Aktualizace 26. dubna 2023
Modul se zřítil
Mise tokijské společnosti ispace neuspěla. Modul Hakuto-R se při pokusu o přistání na Měsíc zjevně zřítil na měsíční povrch. Dle agentury Reuters to potvrdila přímo firma ispace. Ta s modulem ztratila kontakt krátce před plánovaným přistáním. Přesto získala cenná data, která by jí měla posloužit při dalších plánovaných misích.
O ČLÁNKU: Japonci dobývají Měsíc: Vůbec poprvé tady přistává soukromá společnost. Jak to dopadne?
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Japonci dobývají Měsíc: Vůbec poprvé tady přistává soukromá společnost. Jak to dopadne?
Doposud to byly pouze Spojené státy, bývalý Sovětský svaz a Čína, kterým se podařilo s kosmickou lodí přistát na Měsíci. Pokusy Indie nebo soukromé izraelské společnosti skončily neúspěchem. 25. dubna 2023 by však na Měsíci měli přistát Japonci. Na měsíční povrch by měla dosednout lunární sonda projektu Hakuto-R japonské firmy ispace.
Internet: /1/ ispace-inc.com, /2/ Space.com, /3/ NASA.gov, /4/ Reuters.com, /5/ TheTimes.co.uk, /6/ ČeskéNoviny.cz
Chcete víc?
Vesmír
Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice. Anebo také můžeme sledovat, co se děje na Zemi…