Přeskočit na obsah

Ovce, kozy a krávy v Praze na pastvě. Osvědčily se jako živé sekačky a letos budou v práci pokračovat

Stejně jako v minulosti i v letošní sezóně můžete v pražské přírodě narazit na stáda ovcí, koz a skotu. Na vybraných místech budou ovce, kozy a krávy opět spásat trávu, a to již od konce dubna. Magistrát si zvířata půjčuje od soukromých zemědělců, kteří pastvu zajišťují. Nejenže je to ekologický, efektivní a levný způsob údržby zeleně, který vytváří vhodné podmínky pro udržení biodiverzity, ve špatně přístupných oblastech je pastva jedinou možností.

Ovce na pastvě

Ilustrační foto: Ovce na pastvě, zdroj: Pixabay.com

Pastva za milion

Praha se k tradičnímu způsobu údržby zelených pozemků vrátila již v roce 2000. Letos by jenom za pastvu skotu letos mělo město zaplatit necelý milion korun. Cena pastvy ovcí a koz zatím není známá, loni však vyšla také právě na zhruba milion korun. Stále je to ten levnější způsob údržby zeleně, kterého si cení jak město, tak veřejnost a ekologové.

Pasoucí zvířata na rozdíl od hlučných sekaček narušují travní drn kopýtky či paznehty. Dávají tak příležitost konkurenčně slabším rostlinám, které se v husté trávě neprosadí. Navíc trusem šíří mnohé rostlinné druhy. Na trus i vzácné rostliny se pojí i řada bezobratlých živočichů, na ty tase ptáci. Tak se ovce, kozy a krávy nestarají jenom o estetiku pražských pozemků, ale přímo pomáhají zvyšovat druhovou biodiverzitu v Praze.

Ohleduplnost je na místě

Mírumilovný a užitečný dobytek lze vidět například v oboře Hvězda, také v Prokopském a Šáreckém údolí, v neposlední řadě na sídlišti Kamík. Jak informoval mluvčí města Vít Hofman, již v posledních dubnových dnech vyrážejí na pastvu dvě stáda jalovic. V květnu je pak budou následovat čtyři smíšená stáda ovcí a koz./1/

Lidé v pražské přírodě by s ohledem na možný pohyb stád měli držet své psy na vodítku. Také by měli vědět, že dobytek není vhodné ničím krmit. Té nejlepší potravy v podobě trávy mají ovce, kozy i krávy na pastvě více než dost.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Ovce, kozy a krávy v Praze na pastvě. Osvědčily se jako živé sekačky a letos budou v práci pokračovat

,

Stejně jako v minulosti i v letošní sezóně můžete v pražské přírodě narazit na stáda ovcí, koz a skotu. Na vybraných místech budou opět spásat trávu, a to již od konce dubna. Magistrát si zvířata půjčuje od soukromých zemědělců, kteří pastvu zajišťují. Nejenže je to ekologický, efektivní a levný způsob údržby zeleně, který vytváří vhodné podmínky pro udržení biodiverzity, ve špatně přístupných oblastech je pastva jedinou možností.

Internet: /1/ ekolist.cz, /2/ Praha-příroda.cz, /3/ Praha.eu

Axolotl mexický bílý

Mohl by vás zajímat také článek:

Extravagantní domácí mazlíček axolotl mexický

Píchá, ale nejde nemilovat

Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček

Ježek bělobřichý, domácí mazlíček
Manul, stepní kočka

Vypadá jako kočka, ale je to manul

Kočka, která s člověkem nechce nic mít